Bundesliga: Wygrana Koeln, piękny gol Matuszczyka, asysta Peszki (video)

W ostatnim sobotnim spotkaniu 19. kolejki FC Koeln nadspodziewanie łatwo pokonał 3:0 Werder Brema. Znakomite spotkanie rozegrali Adam Matuszczyk i Sławomir Peszko, a pierwszy z nich zdobył gola "stadiony świata". Pozostałe bramki strzelił Lukas Podolski.

Konrad Kostorz

Koziołki przystąpiły do spotkania mocno osłabione. Z powodu chorób i kontuzji na murawie zabrakło m.in. Kevina Pezzoni, Youssefa Mohamada, Mato Jajalo i Armando Petita, na skutek czego na środku defensywy wystąpić musiał nominalny boczny obrońca, Christian Eichner. Jego miejsce zajął z kolei Fabrice Ehret, którego akcja w 7. minucie przyniosła gospodarzom prowadzenie. Francuz obsłużył dokładnym podaniem Lukasa Podolskiego, który nie dał szans Timowi Wiese.

Bremeńczycy nie rzucili się do odrabiania strat i przez długie minuty na RheinEnergieStadion działo się niewiele. W 33. minucie próbkę swoich umiejętności dał Adam Matuszczyk. 21-latek otrzymał piłkę od Andrezinho, zwiódł Torstena Fringsa i Petri Pasanena i umieścił piłkę w lewym rogu bramki Werderu. To czwarty gol reprezentanta Polski w Bundeslidze, a drugi w bieżącym sezonie.

Nieźle w drugim występie na niemieckich boiskach szło Sławomirowi Peszce. W 8. minucie ładnie podawał do Andrezinho, w 42. na dużej szybkości wpadł w pole karne i wywalczył rzut rożny, tuż po przerwie mocnym strzałem pechowo trafił w Milivoje Novakovicia, a w 58. niezbyt udanie egzekwował rzut wolny. Możliwość wykonania stałego fragmentu gry świadczy jednak o tym, że koledzy z drużyny darzą Peszkę sporym zaufaniem.

W 71. minucie za taktyczny faul na Philippie Bargfrede żółtą kartkę zobaczył Matuszczyk. Podopieczni Thomasa Schaafa spisywali się przeciętnie i niemal nie zatrudniali Michaela Rensinga. Gdy mocno z wolnego przymierzył Aaron Hunt, były golkiper Bayernu pewnie złapał piłkę.

Tymczasem niedługo przed końcowym gwizdkiem Koeln podwyższył na 3:0. Na odważną akcję zdecydował się "Peszkin", ale zamiast uderzać wycofał spod linii końcowej do Podolskiego, który dopełnił formalności. To pierwsza asysta byłego skrzydłowego Lecha Poznań w Bundeslidze i siódmy gol "Poldiego" w sezonie. Dzięki zwycięstwu ekipa Franka Schaefera wyprzedziła w tabeli Stuttgart i St. Pauli i wydobyła się ze strefy spadkowej.

FC Koeln - Werder Brema 3:0 (2:0)
1:0 - Podolski 7'
2:0 - Matuszczyk 33'
3:0 - Podolski 84'

Koeln: Rensing - Andrezinho, Geromel, Eichner, Ehret - Matuszczyk, Lanig - Peszko (85' McKenna), Podolski (88' Yalcin), Clemens (88' Yabo) - Novaković.

Werder: Wiese - Fritz, Mertesacker, Pasanen, Silvestre - Bargfrede, Frings, Kroos (39' Marin) - Hunt (75' Wagner) - Pizarro, Arnautović (56' Avdić).

Żółte kartki: Geromel, Lanig, Matuszczyk (Koeln) oraz Arnautović, Wiese.

Sędzia: Peter Sippel.