Super Lig: Kolejny kiepski weekend Polaków, Trabzonspor dogoniony przez Zielone Krokodyle (wideo)

Kolejny niezbyt udany weekend zaliczyli Polacy występujący w tureckiej Super Lig. Z "polskich" drużyn po zwycięstwo sięgnął jedynie Istanbul BB Marcina Kusia, ale nasz obrońca cały mecz oglądał z ławki rezerwowych. Ligowego debiutu w barwach Trabzonsporu doczekał się natomiast Paweł Brożek, ale jego zespół zaledwie zremisował bezbramkowo z Antalyasporem.

Maciej Kmita

To oznacza, że bordowo-niebiescy w trzech meczach rundy rewanżowej roztrwonili całą przewagę, którą mieli nad Bursasporem przed wznowieniem rozgrywek. "Brozio" był jedynym Polakiem z Trabzonsporu, który wystąpił w niedzielnym meczu ze Skorpionami (0:0). Dwukrotny król strzelców polskiej ekstraklasy zameldował się na boisku w 87. minucie w miejsce Gustavo Colmana, ale nie odwrócił losów spotkania. Arkadiusz Głowacki nie mógł wystąpić z powodu nadmiaru żółtych kartek, a Piotr Brożek nie zmieścił się w "18".

Bezbramkowy remis z Antalyasporem oznacza, że w 2011 roku Trabzonspor wciąż pozostaje bez ligowego zwycięstwa (remis, porażka, remis). Potknięcia ekipy Senola Gunesa wykorzystał broniący mistrzostwa Bursaspor. Zielone Krokodyle już w piątek grały swój mecz z Sivassporem Kamila Grosickiego. Polski skrzydłowy w 50. minucie gry zdobył swojego premierowego gola na tureckich boiskach. Było to trafienie wyrównujące wynik meczu, ponieważ w doliczonym czasie gry pierwszej połowy "samobója" wbił Hayrettin Yerlikaya. Zwycięstwo Bursasporowi zapewnił w końcowych minutach Kenny Miller.

Mimo porażki Sivasspor nie zsunął się do strefy spadkowej, ponieważ swoje niedzielne pojedynki przegrali piłkarze Bucasporu i Konyasporu. Ci pierwsi ulegli na wyjeździe 0:1 Genclebirligi Ankara, natomiast Orły Anatolii z Mariuszem Pawełkiem i Marcinem Robakiem w składzie przegrały przed własną publicznością z Gaziantepspor 0:2. Drużyna Polaków od 55. minucie grała w "10" po tym, jak dwie żółte kartki zobaczył Kamil Zayatte. Podobnie jak przed tygodniem w starciu z Eskisehirspor, tak teraz Konyaspor stracił bramki w końcowej fazie meczu. Najpierw w 74. minucie po akcji prawym skrzydłem strzałem z najbliższej odległości Pawełka pokonał kolega z drużyny, Hakan Aslantas, a w ostatniej minucie mecz wynik ustalił Olcan Adin, wykorzystując sytuację sam na sam z Polakiem.

Szczęścia do doliczonego czasu gry nie miał również Michał Żewłakow. Jego Ankaragucu od 38. minuty prowadziło na wyjeździe z Kayserisporem 1:0 po golu Murata Duruera. W 78. minucie do wyrównania doprowadził Emir Kujović, a w 93. minucie zwycięstwo gospodarzom dał Marcelo Zalayeta.

Zanim jednak Urugwajczyk po rzucie rożnym wpisał się na listę strzelców, w polu karnym Ankaragucu trwało zamieszanie, którego jednym z głównych bohaterów był Żewłakow. Były kapitan reprezentacji Polski długo przepychał się z Serdarem Kesimalem, aż do akcji wkroczył arbiter spotkania. Po chwili za zapasy z Kesimalem wziął się Ugur Ucar, za co otrzymał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Po wznowieniu gry i strzale głową Kujovicia, piłkę z linii bramkowej wybił jeden z obrońców gości. Po chwili wróciła ona przed bramkę Ankaragucu, próbował wybić ją Żewłakow, ale zrobił to za krótko i z powrotem została wbita w pole karne jego drużyny. Tym razem polski obrońca nie zdołał w nią trafić, ta spadł pod nogi Zalayety, który intuicyjnie pokonał Borę Korka.

Wygranej swojego Istanbul BB z Kasimapasą z ławki rezerwowych przyglądał się Marcin Kuś. Z kolei pierwszy raz na boisku w czasie meczu Manisasporu nie zameldował się Maciej Iwański, a jego Tarzany uległy 1:3 Fenerbahce Stambuł.

Kolejną wpadkę zanotował za to inny zespół ze Stambułu, Besiktas. Po ubiegłotygodniowej porażce z Istanbul BB, tym razem podopieczni Bernda Schustera zaledwie zremisowali 1:1 z Karabuksporem. Marnym pocieszeniem dla Czarnych Orłów jest fakt, że sędzia Mustafa Abitoglu przy stanie 1:1 nie uznał prawidłowo zdobytej przez Hugo Almeidę bramki (wideo poniżej). W związku kolejnym meczem bez zwycięstwa Besiktas ma już 7 punktów straty do zajmujące miejsce gwarantujące start w Lidze Europejskiej Kayserisporu.

Polacy w 20. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - od 87. minuty przeciwko Antalyasporowi
Piotr Brożek (Trabzonspor) - poza kadrą w meczu z Antalyaspore
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - poza kadrą w meczu z Antalyasporem
Kamil Grosicki (Sivasspor) - od 1. do 88. minuty przeciwko Bursasporowi (gol)

1:3 - Guzeldal 69

Besiktas Stambuł - Karabukspor 1:1 (0:0)
0:1 - Emenikie 55'
1:1 - Deumi (s.) 59'

Kayserispor - Ankaragucu 2:1 (0:1)
0:1 - Duruer 38'
1:1 - Kujović 78'
2:1 - Zalayes 90+2

Manisaspor - Fenerbahce Stambuł 1:3 (0:0)

Trabzonspor - Antalyaspor 0:0

Genclebirligi Ankara - Bucaspor 1:0 (0:0)
1:0 - Delibalta 64'

Galatasaray SK - Eskisehirspor 4:2 (3:0)

18 Kasımpasa SK 20 8 15:47

*** Premierowy gol Kamila Grosickiego: Nieuznany gol Hugo Almeidy: Bramki puszczone przez Mariusza Pawełka: