Sparingowo: Remis Arki na pożegnanie z Turcją

Piłkarze Dariusza Pasieki po raz trzeci zremisowali 1:1. Tym razem na zakończenie tureckiego zgrupowania w Side, gdynianie zremisowali z wiceliderem łotewskiej ekstraklasy - FK Ventspils.

Aleksander Wójcik

W pierwszej połowie zdecydowanie przeważali gdynianie, ale to Łotysze po nielicznym, ale zespołowym kontrataku w 40. minucie pokonali Brazylijczyka Marcelo Moretto. Druga część gry to również przewaga żółto-niebieskich ale również brak skuteczności w grze pozycyjnej, Łotysze z Ventspils próbowali konstruować kontrataki.

Na szczęście Arkowcy doprowadzili do remisu w 60. minucie spotkania za sprawą Macieja Szmatiuka, który głową wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego Pawła Zawistowskiego. W meczu nie zagrali kontuzjowani: Wojciech Wilczyński i Mirko Ivanovski, natomiast do gry po urazie wrócił Miroslav Bożok.

Ciekawostką jest fakt, że również w poprzedniej przerwie zimowej oba zespoły rozegrały w Turcji mecz sparingowy. Rok temu Arka pokonała FK Ventspils 3:1, po golach: Bartosza Ławy, Stojko Sakalijewa oraz Lubomira Lubenowa. Na dzień dzisiejszy żaden z nich nie reprezentuje już żółto-niebieskich barw.

Całkowity bilans zespołu trenera Dariusza Pasieki podczas zgrupowania w Turcji to: trzy remisy po 1:1 - ze słowacką FK Senica, białoruskim FK Homel i obecnie z łotewskim FK Ventspils oraz porażka 0:2 z ukraińską Zorią Ługańsk. Jeśli doliczyć do tego hiszpański obóz w Maladze okaże się, że jest jeszcze gorzej - gdyż Arka nie zdołała odnieść zwycięstwa w 7 kolejnych meczach! Czterokrotnie zremisowała oraz doznała trzech porażek, przy bilansie bramkowym 6:11.

Podobnie jak w rundzie jesiennej ekstraklasy największą bolączką gdyńskiej drużyny jest skuteczność, a także brak koncentracji w końcowych fragmentach gry, co skutkowało stratą bramek w 90. minucie w meczach z Białorusinami i Słowakami. Ostatnią okazją na sparingowe zwycięstwo i sprawdzianem generalnym przed inauguracyjnym meczem z krakowską Wisłą będzie towarzyski mecz z bułgarskim I-ligowcem Beroe Stara Zagora, który uświetni otwarcie nowego stadionu miejskiego w Gdyni. Początek tego spotkania w sobotę 19 lutego o godzinie 18:00.