Belgia: Defensywa Anderlechtu z Wasilewskim pobiła klubowy rekord

Przez 809 minut na boiskach Jupiler League niepokonany był Silvio Proto, czym pobił 44-letni rekord klubu. Serię golkipera Anderlechtu przerwali piłkarze Westerlo, którzy zwyciężyli 2:0. To pierwsza porażka klubu Marcina Wasilewskiego od 16 kolejek.

Konrad Kostorz

Fiołki poprzedniego gola w Jupiler League straciły 5. grudnia w pojedynku z Zulte-Waregem. Później w kolejnych ośmiu meczach żadna z drużyn nie potrafiła znaleźć recepty na Silvio Proto oraz defensywę złożoną z Marcina Wasilewskiego, Węgra Rolanda Juhasza oraz dwójki Czechów Jana Lecjaksa i Ondreja Mazucha.

Dopiero piłkarze Westerlo w 60. minucie trafili do bramki Anderlechtu po uderzeniu z rzutu karnego, który sprokurował Mazuch, Oleksandra Jakovenki. Wcześniej, bo w 23. minucie Anderlecht przekroczył 773 minuty bez straconego gola, czym poprawił rekord Jeana Trappeniersa sprzed 44 lat.

"Wasyl" zszedł z murawy w 67. minucie, gdy zastąpił go bardziej ofensywnie usposobiony Tom de Sutter. Wkrótce drugiego gola zdobyli jednak gospodarze i pierwsza od 17. października (w tym czasie odnieśli 12 zwycięstw i zanotowali 3 remisy) ligowa porażka brukselczyków stała się faktem. Mimo przegranej Anderlecht pozostał liderem, wyprzedzając lepszym stosunkiem bramek KRC Genk.