Bundesliga: Pewne zwycięstwo Bayeru, Wolfsburg zagrożony degradacją (wideo)

W ostatnim sobotnim spotkaniu 25. kolejki Bayer Leverkusen po golach Bendera, Augusto i Kiesslinga pewnie pokonał 3:0 VfL Wolfsburg. Aptekarze utrzymali pozycję wicelidera, a Wilki mają już tylko punkt przewagi nad strefą spadkową.

Konrad Kostorz

Występujący od 14 sezonów w Bundeslidze Wilki na BayArena jeszcze nie wygrały. Tym razem od przerwania złej passy dzieliły ich lata świetlne. Aptekarze osłabieni brakiem głównego kreatora gry, Arturo Vidala spisali się znakomicie i 3 punkty zapewnili sobie już przed przerwą.

W 21. minucie Sidney Sam popisał się sprytnym podaniem piętą do Larsa Bendera, który precyzyjnym strzałem od słupka otworzył wynik. Drugą bramkę strzelił Renato Augusto, wykorzystując niesubordynację Arne Friedricha. Były reprezentant Niemiec zbyt odważnie ruszył na połowę rywala i stracił piłkę. Tę to Augusto dograł Simon Rolfes i po chwili było 2:0.

Tuż przed zmianą stron Stefan Kiessling uprzedził Diego Benaglio i spokojnym lobem ustalił wynik rywalizacji. Nie udał się powrót do Leverkusen Patrickowi Helmesowi. Do stycznia bieżącego roku snajper Bayeru, który do miasta Volkswagena trafił za 8 milionów euro, był zupełnie niewidoczny i Pierre Littbarski nie wpuścił go już na drugą połowę.

Po przerwie tempo gry wyraźnie słabło. Wciąż przeważał Bayer, ale w jego atakach brakowało determinacji. Próby zdobycia honorowego gola przez VfL były bez trudu neutralizowane przez defensywę gospodarzy. Aptekarze wyciągnęli wnioski z pechowego remisu z Bremy (w minioną niedzielę prowadzili 2:0 do 82. minuty, by ostatecznie tylko zremisować) i nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa.

Bayer zwiększył swoje szanse na wicemistrzostwo. Głównego konkurenta, Bayern, wyprzedza już o 5 punktów, tracąc równocześnie do Borussii Dortmund aż 12 "oczek". Wolfsburg dysponuje tylko jednym punktem przewagi nad 17. w tabeli Werderem i wszystko wskazuje na to, że o utrzymanie będzie musiał walczyć do ostatniej kolejki.

Bayer Leverkusen - VfL Wolfsburg 3:0 (3:0)
1:0 - Bender 21'
2:0 - Augusto 29'
3:0 - Kiessling 45+1'

Bayer: Adler - Schwaab, Reinartz, M. Friedrich (14' Vida), Kadlec - Bender, Rolfes - Sam (80' Derdiyok), Augusto (83' Jorgensen), Castro - Kiessling.

Wolfsburg: Benaglio - Pekarik (70' Grafite), Kjaer, A. Friedich, Schaefer - Riether, Hasebe, Polak (65' Koo), Cicero - Diego - Helmes (46' Mbokani).

Żółte kartki: Cicero, Mbokani, A. Friedrich, Koo (Wolfsburg).

Sędzia: Felix Zwayer.