Górnik blisko pięć lat czeka na zwycięstwo nad Arką Gdynia

Blisko pięć lat na ligowe zwycięstwo nad Arką Gdynia czeka drużyna Górnika. Zabrzanie po raz ostatni komplet punktów kosztem drużyny z Pomorza zdobyli w rundzie wiosennej sezonu 2005/06, triumfując przy Roosevelta 2:0 (0:0).

Arka Gdynia nie była w ostatnich latach wymarzonym rywalem Górnika Zabrze. Choć bilans spotkań obu drużyn jest wyrównany, ze wskazaniem na drużynę ze Śląska to w głównej mierze jest to zasługą triumfów z lat świetności zabrzańskiej drużyny. Od sezonu 2005/06, w którym gdynianie po 23-letniej przerwie wrócili na boiska ekstraklasy oba zespoły potykały się ze sobą siedmiokrotnie i bilans tych spotkań jest dla Trójkolorowych druzgocący.

Pierwsze po powrocie gdyńskiej drużyny do ligowej elity spotkanie z Górnikiem zakończyło się zwycięstwem Arki 3:0 (0:0), a losy meczu żółto-niebiescy rozstrzygnęli trzykrotnie trafiając do siatki zabrzańskiej bramki w dziesięciu ostatnich minutach gry. W rundzie wiosennej zabrzanom przy Roosevelta udało się na gdyńskiej drużynie zrewanżować. Zabrzanie wygrali 2:0 (0:0) i zdobyli ważny komplet punktów, który zapewnił im utrzymanie.

Kolejne starcia to seria czterech zwycięstw Arki z rzędu (2:0, 2:0, 3:0, 1:0), którą Górnikowi udało się przerwać dopiero w sezonie 2008/09. Uskrzydleni zwycięstwem w Wielkich Derbach Śląska nad Ruchem Chorzów (1:0) broniący się przed spadkiem górnicy podzielili się z gdyńską jedenastką punktami przy Roosevelta (2:2). Był to jednak jednorazowy wyczyn śląskiej jedenastki, która w rundzie wiosennej bieżących rozgrywek doznała w Gdyni porażki 2:0 (1:0), choć to spotkanie w przeciwieństwie do poprzednich stało na wyrównanym poziomie.

- Jesienna porażka była dosyć pechowa i widać, że chłopcy przed meczem są dodatkowo zmobilizowani, by udowodnić Arce, że to oni są lepszym zespołem. Na pewno determinacji w walce o zwycięstwo w tym spotkaniu naszej drużynie nie zabraknie - zapewnia Jarosław Tkocz, członek sztabu szkoleniowego beniaminka ekstraklasy.

Czy zatem Górnik zdoła przełamać gdyńską traumę i sięgnie po pierwszy od blisko pięciu lat komplet punktów? - Jesteśmy bojowo nastawieni przed tym spotkaniem. Chcemy wygrać kolejny mecz i powalczyć o jeszcze wyższą pozycję w tabeli. Jesteśmy drużyną nieprzewidywalną i pokusimy się jeszcze w tym sezonie o niejedną niespodziankę - zapowiada napastnik Górnika, Daniel Sikorski.