Super Lig: Gol Robaka, "czerwień" Kusia, kontuzja Iwańskiego (wideo)

29. kolejka tureckiej Super Lig nie była zbyt udana dla Polaków występujących nad Bosforem. Marcin Kuś wyleciał z boiska z czerwoną kartką, Maciej Iwański doznał kontuzji, a bracia Brożkowie i Arkadiusz Głowacki nie mieli wpływu na prestiżową wygraną 1:0 z aktualnym mistrzem kraju, Bursasporem, która pozwoliła ich zespołowi na utrzymanie pozycji lidera.

Głowacki pojawił się na boisku na dwie ostatnie minuty, Paweł Brożek nie wstał nawet z ławki rezerwowych, a jego brat bliźniak Piotr musiał pauzować z powodu kontuzji. Zwycięską bramkę dla Trabzonsporu zdobył niezawodny w ostatnich tygodniach Burak Yilmaz. To szóste z rzędu zwycięstwo bordowo-niebieskich i ósme po zimowej przerwie. Co ciekawe, w rundzie rewanżowej drużyna Senola Gunesa każdy mecz wygrywała różnicą zaledwie jednej bramki.

Kroku drużynie Polaków dotrzymuje Fenerbahce Stambuł, które pokonało przed własną publicznością Gaziantepspor po golu zdobytym dopiero w 90. minucie przez Andre Santosa. Do walki o awans do Ligi Europejskiej wrócił Besiktas Stambuł. Na pięć kolejek przed końcem sezonu Czarne Orły mają sześć punktów straty do strefy gwarantującej start w pucharach.

Mieszane uczucia po 29. kolejce ma na pewno Marcin Kuś. Jego Istanbul BB pokonał 2:0 na wyjeździe Karabukspor, ale polski obrońca w 70. minucie (już przy stanie 2:0) został ukarany czerwoną kartką za faul na Bulencie Kocabey'u. To pierwsza "czerwień" Kusia odkąd reprezentuje barwy Istanbul BB.

Przedwcześnie swój udział w kończącym kolejkę poniedziałkowym meczu z Galatasaray Stambuł zakończył Maciej Iwański z Manisasporu. Stambulskie Lwy grały bardzo brutalnie, czym całkowicie zaskoczyły zespół Polaka. Po 18 minutach prowadziły na terenie Tarzanów już 2:0, a niespełna kwadrans później kontuzji po wejściu jednego z rywali doznał Iwański. Polski pomocnik nie był w stanie kontynuować gry i w 34. minucie został zmieniony przez Bekira Yilmaza. Podzielił tym samym los Erena Aydina, który po ataku jednego z przeciwników również nadawał się do zmiany. Ostatecznie po wymianie ciosów w drugiej połowie Tarzany uległy Galatasaray 2:3 i to pierwsze zwycięstwo stambułczyków po pięciu porażkach w sześciu ostatnich spotkaniach.

Wielkich powodów do radości nie miał też Kamil Grosicki. Jego Sivasspor zaledwie zremisował z Kasimpasą 1:1, a polski skrzydłowy nie miał wielkiego wpływu na boiskowe wydarzenia. Remisem z Kasimpasą jego drużyna zaprzepaściła zapewnienie sobie w praktyce utrzymania w lidze. Gdyby sięgnęła po trzy punkty, na pięć kolejek przed końcem rozgrywek miałaby 10 punktów przewagi nad pierwszym zespołem ze strefy spadkowej, czyli Bucasporem, który uległ 3:5 Ankaragucu, z którym kontrakt w minionym tygodniu rozwiązał Michał Żewłakow.

Z kolei Konyaspor Mariusza Pawełka i Marcina Robaka w końcu po pięciomiesięcznej przerwie sięgnął po ligowe zwycięstwo, ale trzy punkty zdobyte w wygranym 3:1 starciu z Kayserisporem (szósta porażka z rzędu!) nie uchronią już Orłów Anatolii od spadku z Super Lig. Ekipa z Konyi ma w tej chwili stratę 11 punktów do Sivassporu, a do końca sezonu do zdobycia pozostało 15 "oczek". Wynik meczu z drużyną Szoty Arweładze otworzył Robak, wykorzystując sytuację sam na sam z bramkarzem rywali. >>>Przeczytaj więcej o tym meczu<<<

Polacy w 28. kolejce Super Lig:

Paweł Brożek (Trabzonspor) - na ławce rezerwowych w meczu z Bursasporem

Piotr Brożek (Trabzonspor) - poza kadrą na mecz z Bursasporem

Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor) - od 88. d0 90. minuty w meczu z Bursasporem

Kamil Grosicki (Sivasspor) - od 1. do 73. minuty w meczu z Kasimpasą

Maciej Iwański (Manisaspor) - od 1. do 34. minuty w meczu z Galatasaray Stambuł (kontuzja)

Marcin Kuś (Istanbul BB) - od 1. do 70. minuty w meczu z Karabuksporem (czerwona kartka)

Mariusz Pawełek (Konyaspor) - pełne 90 minut w meczu z Kayserisporem (żółta kartka)

Marcin Robak (Konyaspor) - pełne 90 minut w meczu z Kayserisporem (bramka, żółta kartka)