Pomorska piłka wypłynęła na powierzchnię

Gryf Wejherowo pokonał w Pucharze Polski Górnika Zabrze. Z tej okazji przeanalizowaliśmy ogromny rozwój piłki nożnej w województwie pomorskim. Jeszcze niedawno zespoły z Pomorza nie potrafiły znaleźć dla siebie nawet miejsca na szczeblu centralnym.

Michał Gałęzewski

Postanowiliśmy przyjrzeć się wszystkim sezonom rozegranym w XXI wieku. Na początku aktualnego stulecia piłka nożna w województwie pomorskim praktycznie nie istniała. Zacznijmy od wyjaśnienia nazw lig. W sezonie 2001/02 zapleczem najwyższej klasy rozgrywkowej była II liga (jedna grupa), a niższa w hierarchii była III liga (cztery grupy) Jedynym zespołem, który grał na zapleczu ówczesnej I ligi była Arka Gdynia, która zajęła 11 miejsce w II lidze. W III lidze, przedstawiciele Pomorza grali wraz z zespołami z województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Najwyższe miejsce zajął wówczas Gryf Wejherowo, który... jako jedyny zdołał utrzymać się w III lidze, zajmując 8. miejsce. Dogorywająca (wycofała się po sezonie) Lechia Polonia Gdańsk, Chojniczanka Chojnice i Kaszubia Kościerzyna spadły wówczas z ligi, zajmując odpowiednio miejsca 15-17. W tym samym roku od A klasy (szósty szczebel rozgrywek) budowę nowego klubu zaczęli kibice Lechii Gdańsk i był to jedyny pozytywny aspekt tego sezonu dla pomorskiej piłki. W Pucharze Polski do szczebla centralnego dobiła jedynie Kaszubia, która odpadła w I rundzie, przegrywając z ŁKS-em Łódź.

W konsekwencji tego sezonu, w roku 2002/03 Arka Gdynia (7 miejsce w II lidze) i Gryf Wejherowo (8 miejsce w III lidze) były jedynymi zespołami, które miały okazję grać w lidze przeciwko drużynom z innych województw! Żadna inna pomorska drużyna nie doszła też nawet do I rundy Pucharu Polski, gdzie jedyny przedstawiciel - Arka - przegrała z Polonią Olimpią Elbląg. Lechia Gdańsk wygrała w międzyczasie Klasę Okręgową (V liga) i awansowała do IV ligi. Niewiele lepiej wyglądała sytuacja drużyn z Pomorza w sezonie 2003/04. Pozytywny był z pewnością fakt, że do III ligi awansowały dwa zespoły. Kaszubia Kościerzyna zajęła 6 miejsce, a Unia Tczew zakończyła sezon na siódmej pozycji. Gryf Wejherowo zajął wówczas 13. miejsce w III lidze. Na tej samej pozycji uplasowała się Arka Gdynia w II lidze i o utrzymanie na zapleczu I ligi musiała grać w barażu. Co ciekawe był to pierwszy sezon, w którym udowodniono że Arka jest jedną z najbardziej umoczonych w aferę korupcyjną zespołów. Lechia Gdańsk awansowała do III ligi, kolejny raz wygrywając w cuglach niższe rozgrywki. W Pucharze Polski najdalej zaszła Arka, która przegrała w III rundzie z GKS-em Katowice. Wcześniej pokonała ona Gryfa Wejherowo, który doszedł do I rundy Pucharu Polski.

Sezon 2004/05 przyniósł Arce awans do Ekstraklasy z 3. miejsca w II lidze. Teraz już jednak wiemy, że większość spotkań zespół z północnej części Trójmiasta kupił i miało to bardzo mało wspólnego ze sportem. W tym samym czasie z pierwszego miejsca w III lidze na zaplecze Ekstraklasy awansowała Lechia Gdańsk. 5. miejsce zajęła wówczas Kaszubia Kościerzyna, a na 15. miejscu, równoznacznym ze spadkiem z ligi sezon ukończyła Unia Tczew. Ponadto Lechia Gdańsk odpadła po rzutach karnych ze Szczakowianką Jaworzno w meczu I rundy Pucharu Polski. Dalej zaszły Arka Gdynia oraz nieoczekiwanie Olimpia Sztum, które odpadły w fazie grupowej Pucharu Polski. W sezonie 2005/06, Arka Gdynia zajęła 14 miejsce w Orange Ekstraklasie. Co prawda gdyński zespół mógł zająć przedostatnie miejsce, równoznaczne ze spadkiem z ligi, jednak będący wyżej w tabeli Lech Poznań wycofał się z ligi i połączył z Amicą Wronki, co automatycznie przesunęło Arkę miejsce wyżej. Lechia Gdańsk w pierwszym sezonie w II lidze zajęła 10. miejsce, a w III lidze zagrały dwa zespoły z Kaszub. Kaszubia Kościerzyna ukończyła sezon na 8. miejscu, a cztery oczka niżej uplasowała się Cartusia Kartuzy. Na szczebel centralny w Pucharze Polski dotarły dwa kluby i oba pokonał Tur Turek. Polonia Gdańsk przegrała z nim w rundzie wstępnej, a Arka Gdynia w I rundzie.

W trakcie rozgrywek sezonu 2006/07 na jaw wyszła korupcja w Arce Gdynia, która mimo że zajęła 11. miejsce w lidze, została karnie zdegradowana do II ligi. Blisko awansu do Orange Ekstraklasy była natomiast Lechia, która zajęła 5. miejsce w II lidze i zabrakło jej zaledwie jednego miejsca do awansu. W III lidze ponownie reprezentantami Pomorza była Kaszubia Kościerzyna i Cartusia Kartuzy. Zajęły one odpowiednio 5. i 7. miejsce. Trzy zespoły zaszły dalej w Pucharze Polski. Arka weszła do 1/4 finału ale została ukarana walkowerem i zawieszona w rozgrywkach. Lechia Gdańsk odpadła w meczu z Pogonią Szczecin w 1/16 finału, a sensacyjnie do I rundy awansowała drużyna Czarnych Pruszcz Gdański, która odpadła po meczu z Jagiellonią Białystok.

Sezon 2007/08 był wyjątkowo udany dla zespołów z Pomorza grających w II lidze. Lechia Gdańsk wygrała rozgrywki i awansowała do Ekstraklasy. Również sztuka ta udała się Arce Gdynia, której wystarczyło do tego 4. miejsce w lidze. W III lidze doszło do reorganizacji. Wcześniej były cztery grupy, z których powstały dwie. Niestety nie zakwalifikowała się do nowej II ligi żadna z pomorskich drużyn. Najbliżej była Kaszubia Kościerzyna (9. miejsce), której do pierwszej ósemki zabrakło naprawdę niewiele. Tuż za Kaszubią, rozgrywki ukończyły Rodło Kwidzyn (10. miejsce) i Wierzyca Pelplin (11. miejsce). Gorzej poszło Cartusii, która skończyła sezon na 16. pozycji. W Pucharze Polski Lechia i Arka awansowały do 1/4 Pucharu Polski, gdzie przegrały odpowiednio z Legią Warszawa i z Wisłą Kraków. Sensacyjnie do I rundy awansowała Bytovia II Bytów, która odpadła po porażce z Polonią warszawa. W sezonie 2008/09 w Ekstraklasie grały Lechia Gdańsk (11. miejsce) i Arka Gdynia (13. miejsce), jednak żaden pomorski zespół nie występował ani w I lidze, ani w nowej II lidze. Trzy pomorskie drużyny odpadły w 1/16 finału Pucharu Polski. Obok Lechii i Arce, do tej fazy awansowały także rezerwy Lechii. Lechia II Gdańsk przegrała wówczas u siebie z Wisłą Kraków.

W ostatnich trzech sezonach obok Lechii i Arki, rokrocznie z III ligi pomorsko-zachodniopomorskiej awansowały zespoły z województwa Pomorskiego, które z powodzeniem rywalizują na szczeblu centralnym. W sezonie 2009/10 sztuka ta udała się Bałtykowi Gdynia, rok później dołączyła do niego Chojniczanka Chojnice, a w bieżącym sezonie, trzecim zespołem z Pomorza w II lidze jest Bytovia Bytów. Aktualnie liderem ligi jest Chojniczanka, trzecia jest Bytovia, a w poprzednich sezonach Bytovia II Bytów zdołała awansować do 1/8 finału po pokonaniu Polonii Bytom, zatrzymując się dopiero na Wiśle Kraków (sezon 2009/10). Teraz w Pucharze Polski kilku faworytów ma na rozkładzie Gryf Wejherowo. Widać, że w pomorskiej piłce nożnej dzieje się coraz lepiej. Jeszcze kilka lat temu nikt by się nie spodziewał, że Lechia Gdańsk i Arka Gdynia będą grały na nowoczesnych stadionach, a dwie drużyny z Pomorza będą miały szansę na awans do I ligi. Pozostaje teraz tylko pytanie, czy pozostałe drużyny z województwa pójdą za ciosem? Czy prezesi Chojniczanki, Bytovii, czy Bałtyku udźwigną na dłuższą metę grę na szczeblu centralnym? Jeśli tak, to nieznane szerszej publiczności zespoły okolic Trójmiasta będą sprawiać jeszcze wiele takich niespodzianek, jak Gryf w meczu z Górnikiem Zabrze, czy z Koroną Kielce.