PZPN wydał specjalny komunikat

Na nadzwyczajnym posiedzeniu 30 listopada 2011 roku Zarząd PZPN kategorycznie opowiedział się za wyeliminowaniem z polskiej piłki nożnej wszelkich zjawisk patologicznych i zobowiązał się do podjęcia działań mających na celu poprawę wizerunku PZPN.

Zarząd PZPN krytycznie ocenił wydarzenia ujawnione w ostatnim czasie w mediach, w które zostały zamieszane osoby ze ścisłego kierownictwa Związku, kategorycznie je potępiając. Jednocześnie Zarząd uważa, że ocena prawna zachowań tych osób należy do właściwych organów państwowych. Zarząd wyraził nadzieję, że działania prokuratury doprowadzą do stwierdzenia, że nabycie działki pod przyszłą siedzibę Związku i wybór wykonawcy inwestycji nastąpiły w sposób zgodny z prawem.

Zarząd podjął również uchwałę w sprawie realizacji ustaleń ostatniego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego PZPN. W pierwszej kolejności Zarząd zajmie się realizacją postanowień Planu Strategicznego Związku na lata 2012-2019 oraz nowych rozwiązań statutowych. W najbliższym czasie Zarząd opracuje m.in. zasady realizacji nowych celów statutowych. W ciągu najbliższych kilku tygodni przygotowany zostanie Kodeks Dyscyplinarny PZPN, umożliwiający walkę z patologią w polskiej piłce nożnej. Opracowany zostanie również Regulamin Wyborczy PZPN, określający zasady wyboru delegatów na Walne Zgromadzenie Delegatów PZPN i Walne Zebrania Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz zasady wyboru władz tych organizacji zgodnie z Wzorcowym Kodeksem Wyborczym FIFA, Statutem PZPN i Ustawą z 7 kwietnia 1989 roku - Prawo o stowarzyszeniach.

Zarząd PZPN upoważnił osoby uprawnione do działań prawnych w imieniu Związku do wypowiedzenia umowy ze Sportową Akademią, dotyczącą świadczenia usług transportowych. Kontrahentowi zaproponowane zostanie skrócenie terminu wypowiedzenia do 31 grudnia 2011 roku. W przypadku niezaakceptowania tej propozycji PZPN wystąpi do sądu o rozwiązanie umowy, powołując się na odpowiedni artykuł kodeksu cywilnego.

Członkowie Zarządu PZPN podejmą wszelkie możliwe działania prawne zmierzające do ochrony dóbr osobistych Związku i poszczególnych działaczy, naruszanych zarówno przez osoby ze środowiska piłkarskiego, jak i osoby trzecie. Upoważniono Rzecznika Dyscyplinarnego, Rzecznika Etyki i Rzecznika Ochrony Prawa Związkowego do składania wniosków o wszczęcie postępowań dyscyplinarnych w stosunku do osób, które swoimi działaniami naruszają istniejące regulacje dyscyplinarne.

Działając w ramach ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 roku, Zarząd PZPN postanowił, że rozmowy w sprawie wyjaśnienia wszelkich aktualnych problemów polskiej piłki nożnej prowadzić będzie wyłącznie z Ministrem Sportu i Turystyki jako ustawowym organem nadzoru. Jednocześnie Zarząd PZPN zwróci się do działaczy piłkarskich, aby powstrzymali się od podejmowania dyskusji i rozmów z osobami ze świata polityki i sportu, obliczonymi na wywołanie powszechnego niezadowolenia publicznego z działalności Związku. Osoby te, często nie znając statutów FIFA, UFA i PZPN wypowiadają sprzeczne z nimi opinie, naruszając dobra osobiste Związku i jego działaczy.

Na początku 2012 roku Zarząd PZPN zwróci się do Ministra Sportu i Turystyki o podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do zmiany ustawy o sporcie z 25 czerwca 2010 roku. Pomogłoby to uregulować m.in. kwestie dotyczące statusu prawnego zawodników i klubów sportowych, usytuowania w polskim sporcie regionalnych związków sportowych oraz kwestie rozwiązywania sporów w sporcie, w szczególności uprawniając ponownie strony do zaskarżania orzeczeń Trybunału Arbitrażowego PKOL do Sądu Najwyższego.

Zarząd PZPN upoważnił kierownictwo PZPN do podjęcia rozmów z Prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezesem Trybunału Arbitrażowego przy PKOL w sprawie ewentualnego przyjęcia kompetencji do rozpatrywania środków zaskarżenia od decyzji dyscyplinarnych i regulaminowych Związkowego Trybunału Piłkarskiego PZPN i Izby d.s. Rozwiązywania Sporów Sportowych w sposób nie powodujący konieczności kierowania sporów krajowych do Trybunału Arbitrażowego MKOL w Lozannie.

Źródło artykułu: