Faza grupowa Ligi Europejskiej w statystyce

To była bardzo udana faza grupowa Ligi Europejskiej dla polskich drużyn. Choć Legia i Wisła zdobyły tylko po dziewięć punktów, to uzyskały awans do 1/16 finału i wezmą udział w wiosennych zmaganiach.

Szymon Mierzyński

W klasyfikacji zbiorczej nasze zespoły uplasowały się na 24. i 25. miejscu, ale w ich grupach (C i K) dziewięć punktów wystarczyło, by przejść dalej. Warto zaznaczyć, że w całej fazie grupowej były dwie ekipy, którym sukces dała jeszcze mniejsza zdobycz (osiem oczek). To AZ Alkmaar i Steaua Bukareszt.

Najlepszy był bezsprzecznie Anderlecht Bruksela. Klub Marcina Wasilewskiego jako jedyny wygrał wszystkie mecze. Na 2. pozycji w klasyfikacji zbiorczej uplasował się niedawny przeciwnik Legii Warszawa, PSV Eindhoven. Holendrzy odnotowali pięć triumfów i jeden remis.

Kopciuszkiem tegorocznej edycji Ligi Europejskiej było Shamrock Rovers. Irlandczycy jako jedyni nie zainkasowali nawet punktu i ukończyli rywalizację na ostatniej lokacie w grupie A.

Anderlecht to nie tylko zdobywca największej ilości oczek, ale też najskuteczniejszy zespół fazy grupowej. W sześciu potyczkach Belgowie zdobyli 18 bramek, a jedną z nich zapisał na swoim koncie Wasilewski.

Które drużyny były największymi rozczarowaniami jesieni? Z pewnością Tottenham Hotspur i Paris Saint Germain. Anglicy i Francuzi zdobyli wprawdzie po dziesięć oczek, co nie jest najgorszym wynikiem, lecz brak awansu w przypadku tych klubów to ogromna sensacja. Warto zaznaczyć, że ekipę z Ligue 1 zdystansował Red Bull Salzburg. Rok temu Austriacy byli outsiderem grupy A, w której występował Lech Poznań.

W klasyfikacji strzelców na czele znajduje się gracz Fiołków, Matias Suarez. Argentyńczyk pokonywał bramkarzy rywali aż siedmiokrotnie. Nie brakuje też polskich akcentów. Cztery gole ma Miroslav Radović z Legii Warszawa, zaś trzy Dudu Biton, reprezentujący Wisłę Kraków.

Jak poszczególne zespoły wykorzystywały atut własnego boiska? Gospodarze zwyciężyli w 66 spośród 144 spotkań. To mniej niż rok temu, bowiem wówczas takich triumfów odnotowano 69.

Pokaż całą tabelę

Klasyfikacja strzelców: 7 - Matias Suarez (Anderlecht Bruksela) 6 - Dmitri Sychev (Lokomotiw Moskwa) 5 - Guillaume Gillet (Anderlecht Bruksela), Andrew Johnson (Fulham Londyn) 4 - Joseph Akpala (Club Brugge), Djiby Fall (Odense BK), Miroslav Radović (Legia Warszawa), Toto Tamuz (Hapoel Tel Awiw), Dalibor Volas (NK Maribor) 3 - Nacer Barazite (Austria Wiedeń), Helder Barbosa (SC Braga), Dudu Biton (Wisła Kraków), Luuk de Jong (FC Twente), Marko Dević (Metalist Charków), Radamel Falcao (Atletico Madryt), Marc Janko (FC Twente), Leonardo (Red Bull Salzburg), Bebras Natcho (Rubin Kazań), Dame N'Doye (FC Kopenhaga), Dimitris Salpingidis (PAOK Saloniki), Giuseppe Sculli (Lazio Rzym), Markel Susaeta (Athletic Bilbao), Taison (Metalist Charków), Nelson Valdez (Rubin Kazań), Ricky van Wolfswinkel (Sporting Lizbona), Wesley (FC Vaslui) W fazie grupowej padło 419 goli, z czego: - w grupie A: 34 (8,1 %) - w grupie B: 27 (6,4 %) - w grupie C: 35 (8,4 %) - w grupie D: 25 (6,0 %) - w grupie E: 38 (9,1 %) - w grupie F: 34 (8,1 %) - w grupie G: 39 (9,3 %) - w grupie H: 38 (9,1 %) - w grupie I: 28 (6,7 %) - w grupie J: 36 (8,6 %) - w grupie K: 40 (9,5 %) - w grupie L: 45 (10,7 %) W fazie grupowej padło 419 goli, z czego: - w minutach 1-15: 53 (12,6 %) - w minutach 16-30: 56 (13,4 %) - w minutach 31-45: 85 (20,3 %) - w minutach 46-60: 65 (15,5 %) - w minutach 61-75: 75 (17,9 %) - w minutach 76-90: 85 (20,3 %) W fazie grupowej rozegrano 144 spotkania, w których odnotowano: - 66 zwycięstw gospodarzy (45,8 %) - 36 remisów (25,0 %) - 42 zwycięstw gości (29,2 %) Najwyższe zwycięstwo gospodarza: Maccabi Hajfa - Steaua Bukareszt 5:0. Najwyższy remis: PSV Eindhoven - Hapoel Tel Awiw 3:3, Dynamo Kijów - Maccabi Tel Awiw 3:3. Najwyższe zwycięstwo gościa: AEK Larnaka - Schalke 04 Gelsenkirchen 0:5. Najwięcej goli w jednym meczu: 8 (Anderlecht Bruksela - Lokomotiw Moskwa 5:3). ->Wyniki Ligi Europejskiej<- ->Tabele Ligi Europejskiej<-