Puchar Narodów Afryki: Libia i Zambia na remis po spotkaniu na wodzie

Libia i Zambia na remis. Oba zespoły podzieliły się punktami po spotkaniu, które toczyło się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych - na zalanym wodą boisku.

Szymon Mierzyński

Organizatorzy raczej nie byli przygotowani na obfite opady deszczu. Dość powiedzieć, że wodę z murawy zgarniali... szczotkami i drewnianymi deskami, zrywając przy okazji trawę. Te zabiegi niewiele dały i, mimo że rywalizacja rozpoczęła się z 75-minutowym opóźnieniem, nawierzchnia nadal była w katastrofalnym stanie. Piłka zatrzymywała się w kałużach i o płynnym rozgrywaniu akcji nie było mowy.

Szybciej do tych warunków dostosowali się Libijczycy i to oni w 5. minucie objęli prowadzenie. Walid Elkhatroushi podał prostopadle do Ahmeda Osmana, a ten wbiegł w pole karne i uderzył obok bezradnie interweniującego Francisa Kasonde. Ekipa Zambii od razu rzuciła się do odrabiania strat, lecz mimo że technicznie była lepsza od przeciwnika, nie potrafiła na nasiąkniętym boisku wymienić kilku podań.

Rozgrywanie akcji po ziemi nie miało sensu, więc "Miedziane Pociski" zmieniły taktykę i w 29. minucie przyniosło im to wyrównanie. Rainford Kalaba dośrodkował precyzyjnie do Emmanuela Mayuki, a ten natychmiast uderzył z woleja. Zrobił to na tyle dobrze, że Samir Abod musiał skapitulować.

W pierwszej połowie rezultat już się nie zmienił, zaś tuż po wznowieniu gry w szeregach Zambijczyków zapanowała konsternacja. Osman wykorzystał nieporadność defensorów i ze spokojem strzelił przy słupku z ok. 8 metrów. Tym razem jednak odpowiedź była szybka i po kilku minutach na tablicy wyników pojawiło się 2:2. Mayuka zaliczył fantastyczną asystę, centrując przewrotką do Christophera Katongo, a ten dopełnił formalności główkując z bliska.

To było wszystko jeśli chodzi o gole. Przez ostatnie kilkadziesiąt minut zarówno Libia, jak i Zambia próbowały coś wskórać w ofensywie, ale stuprocentowych sytuacji zabrakło. Remis można uznać za sprawiedliwy. Dzięki niemu "Miedziane Pociski" mają na koncie już cztery punkty i są coraz bliższe awansu do półfinału.

Libia - Zambia 2:2 (1:1)

1:0 - Ahmed Osman 5'
1:1 - Emmanuel Mayuka 29'
2:1 - Ahmed Osman 47'
2:2 - Christopher Katongo 54'

Libia: Samir Abod - Rabea Aboubaker (73' Abdulaziz Belrrish), Younes Shibani, Mohamed Esnani, Ahmed Osman, Mohamed El Moghrabi, Ali Salama, Abubaker Suiueinei (77' Abdalah El Sherif), Walid Elkhatroushi (18' Ihab Elbusaifi), Ahmed Zuway, Jamal Mohamed.

Zambia: Kennedy Mweene - Francis Kasonde (31' Collins Mbesuma, 74' Felix Katongo), Chisamba Lungu (53' Davies Nkausu), Joseph Musonda, Hichani Himoonde, Isaac Chansa, Christopher Katongo, Stoppila Sunzu, Rainford Kalaba, Nathan Sinkala, Emmanuel Mayuka.

Żółta kartka: Emmanuel Mayuka (Zambia).