Marcin Herra: Prawie 7 tys. chętnych na miejskich wolontariuszy na Euro 2012

Bum związany z Euro 2012 wciąż trwa. Aż 6822 osoby wyraziły chęć zostania miejskim wolontariuszem podczas tej imprezy w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu bądź we Wrocławiu. - To prawie dwa razy więcej niż potrzebujemy - powiedział Marcin Herra, prezes spółki PL.2012

W tym artykule dowiesz się o:

Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA Euro 2012, to wspólny projekt spółki PL.2012 oraz miast gospodarzy turnieju w Polsce. Wolontariusze będą pracować w strefach kibica, w miejskich centrach medialnych, a także na dworcach kolejowych, autobusowych, na lotniskach, w pobliżu stadionów. Będą oni pomagać kibicom m.in. w sprawnym dostaniu się na mecze, w znalezieniu atrakcji turystycznych. Jako, że Wolontariat Miast Gospodarzy UEFA Euro 2012 współgra z wolontariatem UEFA, niektórzy przedstawiciele wolontariatu miejskiego będą też pomagać kibicom na stadionach.

Do programu zgłosiły się 6822 osoby. - Spośród nich zostanie wybranych 3000 osób. Zgłaszali się do nas mieszkańcy nie tylko z krajów europejskich, ale i ze zdecydowanie bardziej odległych. Jak choćby osoby z Argentyny, Brazylii czy Meksyku - oznajmił Herra.

Kandydaci na miejskich wolontariuszy mogli zgłaszać się od 19 października 2011 roku do 22 stycznia 2012 roku. Każdy, kto tylko wyraził taką chęć, musiał wypełnić na stronie www.wolontariatmijski2012.pl formularz oraz przejść test z języka angielskiego. - Od 15 lutego rozpoczną się rozmowy z kandydatami na wolontariuszy w Warszawie i we Wrocławiu. Z kolei od 1 marca w Gdańsku i w Poznaniu - dodał Herra.

W pierwszej połowie lutego wybrane osoby otrzymają e-mailem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Będzie to, drugi, a zarazem ostatni etap rekrutacji. Spośród chętnych, którzy wyrazili ochotę zostania miejskim wolontariuszem, najwięcej, bo 2763 osoby zamierza pomagać podczas Euro 2012 w Warszawie. Wolontariatem w Gdańsku zainteresowanych jest 1076 osób, w Poznaniu 1295 osób, a we Wrocławiu 1688 osób. - Każda osoba zostanie poddana egzaminowi, który będzie trwał 30 minut. Zależy nam na chętnych, którzy znają przynajmniej język angielski. Osoby spoza Polski mogą być egzaminowane za pomocą skype - powiedział Herra.

Komunikatywny język angielski oraz ukończone 18 lat do końca kwietnia 2012 roku, to jedyne kryterium jakie musieli spełnić chętni na miejskich wolontariuszy. - Jednak znajomość dodatkowych języków obcych, to poważny atut każdej osoby, która chce zostać miejskim wolontariuszem. Zgłosiło się do nas dwanaście osób, które znają język grecki. Zaś szesnaście zadeklarowało komunikatywny język czeski. Akurat Polska zmierzy się z Grecją i z Czachami, naturalne więc, że takich osób bardzo potrzebujemy - oznajmił Herra.

Ostateczna lista miejskich wolontariuszy zostanie ogłoszona najpóźniej na początku maja. Później rozpoczną się szkolenia. - Wolontariusze wezmą w nich udział w dniach od 15 maja do 7 czerwca. Świadomie uruchamiamy je jak najpóźniej, aby nie było zbyt długiej przerwy między szkoleniem, a startem turnieju. Wtedy płynnie przechodzi się od procesu szkolenia do pracy na stanowisku wolontariusza - powiedział Herra.

Wolontariusze będą szkoleni w kilku zakresach tematycznych. Należą do nich bezpieczeństwo, komunikacja interpersonalna i międzykulturowa, pierwsza pomoc, ogólne informacje na temat Euro 2012, transport publiczny, typografia miasta, turystyka, a także kultura.

W każdym z czterech miast gospodarzy, a więc w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, szkolenie będzie prowadzone według takich samych standardów. Wolontariusze pracujący w tych czterech miastach będą mieli również takie same stroje. Charakterystyczne stroje będą się składały z koszulki polo, koszulki t-shirt, spodni, kurtki "wiatrówki", czapki oraz torby na ramię.

- Po zakończeniu mistrzostw Europy każdy z wolontariuszy dostanie specjalny certyfikat. Będzie potwierdzał, że dana osoba była miejskim wolontariuszem na terenie Polski podczas Euro 2012 - stwierdził Herra.

Komentarze (0)