Liga Europejska: Baskowie zdobyli Old Trafford, Schalke 04 skrzywdzone w Enschede

Spore emocje towarzyszyły pierwszym meczom 1/8 finału Ligi Europejskiej. Do sensacji doszło na Old Trafford, gdzie kapitalnie dysponowany Athletic Bilbao pokonał Manchester United 3:2. Z kolei w Enschede FC Twente wygrało z Schalke 04 Gelsenkirchen, lecz decydująca bramka padła po fatalnym błędzie sędziego.

Szymon Mierzyński

Czerwone Diabły były faworytem potyczki z Hiszpanami, ale zaprezentowały się bardzo słabo. Goście przez niemal 90 minut prowadzili grę, stworzyli mnóstwo sytuacji strzeleckich i zdobyli trzy bramki. Padłoby ich więcej, gdyby nie fantastyczna postawa Davida de Gei, który dwoił się i troił między słupkami United. Wynik 2:3 wskazywałby na wyrównane widowisko, ale tak nie było. Anglicy byli po prostu niesamowicie skuteczni i z nielicznych okazji potrafili ustrzelić aż dwa gole.

Ogromnym niesmakiem zakończyła się potyczka w Enschede. FC Twente pokonało Schalke 04 Gelsenkirchen po rzucie karnym, który absolutnie nie powinien zostać podyktowany. Sędzia Craig Thomson wskazał na "wapno" po tym jak Luuk de Jong dał pokaz aktorstwa, padając po rzekomym faulu Joela Matipa. Warto zaznaczyć, że całe zdarzenie miało miejsce poza szesnastką, a niewinny zawodnik Koenigsblauen otrzymał czerwoną kartkę.

Pogromca Legii Warszawa, Sporting Lizbona sprawił sporą niespodziankę, wygrywając u siebie z Manchesterem City 1:0. Portugalczycy nie mogą być jeszcze pewni awansu, ale na rewanż pojadą z niespodziewaną zaliczką.

Ciekawy przebieg miała potyczka w Charkowie. Metalist uległ Olympiakosowi Pireus 0:1, mimo że w przekroju 90 minut był lepszy i stworzył więcej klarownych sytuacji. Grecy zdołali jednak opanować napór gospodarzy, a na początku drugiej połowy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść po golu Davida Fustera.

W dobrej sytuacji przed rewanżami są Atletico Madryt, Valencia CF i AZ Alkmaar. Te ekipy wygrały u siebie różnicą dwóch bramek.

Najbardziej zacięty był pojedynek w Liege. Standard, który w poprzedniej rundzie wyeliminował z Ligi Europejskiej Wisłę Kraków, tym razem zremisował z Hannoverem 96 2:2. W szeregach gości 30-minutowy występ zaliczył Artur Sobiech. Reprezentant Polski nie zdobył gola, został natomiast ukarany żółtą kartką.

Spotkania rewanżowe zaplanowano na przyszły czwartek.