LM: Benfica postraszyła Chelsea, 5 goli Realu, będą półfinały marzeń

The Blues prowadzili z Benfiką przez ponad godzinę i grali z przewagą jednego zawodnika, a mimo to niewiele brakowało, a pożegnaliby się z Champions League. Real, choć miał zapewniony awans, nie odpuścił APOEL-owi i strzelił 5 goli. Cypryjczycy na pożegnanie z LM dwukrotnie pokonali Ikera Casillasa.

Konrad Kostorz

Podobnie jak przed tygodniem na Estadio da Luz inicjatywę szybko przejęła Benfica, głównie za sprawą kreatywnych Pablo Aimara i Nicolasa Gaitana. Portugalczycy jednak ponownie dobrze radzili sobie tylko do pola karnego Chelsea i mimo przewagi w posiadaniu piłki (52 procent w pierwszej połowie) praktycznie nie zagrażali Petrowi Cechowi. The Blues przed przerwą oddali tylko jeden celny strzał na bramkę Artura i zdobyli gola! "Jedenastkę" podyktowaną za faul Javiera Garcii na Ashleyu Cole'u wykorzystał Frank Lampard, choć golkiper Orłów wyczuł intencje strzelca i końcami palców trącił futbolówkę. Benfice podcięło skrzydła zdarzenie z 40. minuty, gdy Maxi Pereira wślizgiem wyprostowaną nogą powalił John Obi Mikela i zasłużenie ujrzał drugą żółtą kartkę.

Po przerwie nadzieje gościom mógł przywrócić Oscar Cardozo, którego strzał w kapitalnym stylu przeniósł nad poprzeczką czeski golkiper londyńczyków. Tymczasem w 50. minucie niewyobrażalnym pudłem "popisał się" Ramires, któremu wystarczyło dołożyć stopę po świetnym podaniu przed bramkę Salomona Kalou. Podopieczni Jorge Jesusa postawili wszystko na jedną kartę i ruszyli do przodu, co ułatwiło Chelsea ataki, jednak skutecznością nie popisali się Fernando Torres, Kalou i Juan Mata. Po drugiej stronie boiska szalał Yannick Djalo, lecz i on nie potrafił pokonać Cecha. Sądząc z przebiegu obu meczów, Benfica zasłużyła na co najmniej jednego gola. I wreszcie w 85. minucie, gdy kompletnie zaspała defensywa Chelsea, Javi Garcia głową zamienił na bramkę centrę z kornera Aimara. Końcowe minuty na Stamford Bridge były bardzo nerwowe. Benfica przypuściła szturm na bramkę Cecha, a dogodnej okazji nie wykorzystał Nelson Oliveira. Ostatecznie w półfinale z Barcą zagrają Anglicy, którzy za sprawą indywidualnej akcji i kapitalnego strzału pod poprzeczkę Raula Meirelesa po raz drugi pokonali Orły.

Jose Mourinho nie zlekceważył APOEL-u Nikozja i wysłał do boju silny skład z Cristiano Ronaldo, Kaką oraz Gonzalo Higuainem. Defensorzy gości od pierwszego gwizdka nie czuli się pewnie i popełniali sporo błędów. Po jednym z nich w 21. minucie CR7 otworzył wynik meczu, wykorzystując dośrodkowanie Marcelo. Blisko podwyższenia na 2:0 był Hamit Altintop, jednak fatalnie skiksował. Co nie powiodło się Turkowi, udało się Kace, który popisał się fenomenalnym technicznym uderzeniem z ponad 20 metrów, a drugą asystę zapisał na koncie Marcelo. Jeszcze przed zmianą stron starszy z Brazylijczyków obił słupek bramki Cypryjczyków.

W 67. minucie rewelacja rozgrywek zdołała zdobyć honorową bramkę, gdy kombinacyjną akcję precyzyjnym uderzeniem obok bezradnego Ikera Casillasa wykończył Gustavo Manduca. Stracony niespodziewanie gol podrażnił ambicję Królewskich, którzy szybko odpowiedzieli - Ronaldo z aptekarską precyzją przy rzucie wolnym wrzucił futbolówkę za kołnierz Urko Pardo, a na gola nr 4 zapracowali rezerwowi Angel Di Maria i Jose Callejon. Po chwili nie popisał się Altintop, faulując w polu karnym Aldo Adorno, ale ostatnie słowo należało do Realu. Di Maria ustalił wynik wysokiej klasy lobem na bezradnym Pardo. O finał Champions League Los Blancos zmierzą się z zespołem zdecydowanie silniejszym od CSKA i APOEL-u - Bayernem Monachium.