Polacy w ligach zagranicznych - raport

Spośród polskich piłkarzy grających w ligach zagranicznych bramki zdobyli: Robert Lewandowski (Borussia Dortmund), Łukasz Sosin (Aris Limassol) oraz Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn). Na wszystkich boiskach zobaczyliśmy 20 Polaków.

Mateusz Kołtoniak

Borussia Dortmund po raz pierwszy w swej 103-letniej historii zdobyła podwójną koronę. Piłkarze z Dortmundu wygrali Puchar Niemiec, zwyciężając w meczu z Bayernem Monachium 5:2 (3:1). Trzy gole dla zwycięzców strzelił Robert Lewandowski. Polski napastnik rozegrał cały mecz, wpisując się na listę strzelców w 45., 58. oraz 81. minucie. Jakub Błaszczykowski grał do 84. minuty, kiedy zmienił go Ivan Perisić. Kapitan reprezentacji Polski asystował przy pierwszej bramce dla swojego zespołu, a także wywalczył rzut karny, którego na gola zamienił Mats Hummels. Łukasz Piszczek rozegrał całe spotkanie, zaliczając asystę przy trzecim trafieniu byłego zawodnika Lecha Poznań.

Łukasz Sosin strzelił bramkę w spotkaniu z AS Ethnikosem Achna 2:2 (0:1). Polski napastnik pojawił się na placu gry w 55. minucie gry, kiedy zmienił Alexandrosa Tsitourisa. Polak wpisał się na listę strzelców w 68. minucie, co było dla niego trzecim trafieniem ligowym w obecnym sezonie.

Łukasz Cieślewicz strzelił gola w meczu z Vikingurem 3:0 (3:0). Polski napastnik rozegrał całe spotkanie, wpisując się na listę strzelców w 13. minucie.

Występy Polaków w ligach zagranicznych:

Anglia

Premier League
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) - 90 minut w meczu ligowym z West Bromwich Albion (3:2)
Łukasz Fabiański (Arsenal Londyn) - rezerwowy w meczu ligowym z West Bromwich Albion (3:2)

Białoruś

Wyszejszaja liha
Tomasz Nowak (FK Homel) - występ do 46. minuty w meczu ligowym z BATE Borysów (0:1)

Cypr

Protathlima A' Kategorias
Łukasz Sosin (Aris Limassol) - występ od 55. minuty i bramka w meczu ligowym z Ethnikosem Achna(2:2)
Paweł Kapsa (AS Alki Larnaka) - 90 minut w meczu z Apollonem (1:0)
Adam Stachowiak (Anorthosis Famagusta) - poza kadrą w meczu ligowym z APOEL-em (1:2)

Czechy

1. Gambrinus liga

Mateusz Słodowy (Viktoria Zizkov) - 90 minut i żółta kartka w meczu ligowym z Hradec Kralove (1:1)
Dawid Pietrzkiewicz (FC Banik Ostrawa) - 90 minut w meczu ligowym z FK Teplice (1:1)
Łukasz Zejdler (FC Banik Ostrawa) - poza kadrą w meczu ligowym z FK Teplice (1:1)

Francja

Ligue 1
Ludovic Obraniak (Girondins de Bordeaux) - 90 minut w meczu ligowym z Lorient (1:0)
Ireneusz Jeleń (LOSC Lille Metropole) - poza kadrą w meczu ligowym z Montpellier (0:1)
Dariusz Dudka (AJ Auxerre) - 90 minut w meczu ligowym z Olympique Marsylia (0:3)
Damien Perquis (Sochaux) - z powodu kontuzji nie wystąpił w meczu ligowym z Caen (3:1)

Ligue 2
Grzegorz Krychowiak (Football Club de Nantes Atlantique) - 90 minut w meczu ligowym z Bastią (1:2)

Niemcy

Bundesliga
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) - występ do 84. minuty i dwie asysty w meczu ligowym z Kaiserslautern (5:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta w meczu ligowym z Kaiserslautern (5:2)
Robert Lewandowski (Borussia Dortmund) - 90 minut i trzy bramki w meczu ligowym z Bayernem (5:2)

Norwegia

Adeccoligaen
Łukasz Jarosiński (Alta IF) - 90 minut w meczu ligowym z Ullensaker (1:3)

Rosja

Priemjer-liga
Piotr Polczak (Terek Grozny) - 90 minut w meczu ligowym z Krylją Sowietow (1:1)
Marcin Komorowski (Terek Grozny) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Krylją Sowietow (1:1)
Maciej Rybus (Terek Grozny) - 90 minut w meczu ligowym z Krylją Sowietow (1:1)

Szkocja

Scottish Premier League
Łukasz Załuska (Celtic Glasgow) - rezerwowy w meczu ligowym z Hearts (5:0)
Paweł Brożek (Celtic Glasgow) - poza kadrą w meczu ligowym z Hearts (5:0)
Adrian Mrowiec (Heart of Midlothian) - 90 minut w meczu ligowym z Celtikiem (0:5)

Turcja

Super Lig
Arkadiusz Głowacki (Trabzonspor Kulubu) - 90 minut w meczu ligowym z Besiktasem (1:1)
Piotr Brożek (Trabzonspor Kulubu) - poza kadrą w meczu ligowym z Besiktasem (1:1)
Adrian Mierzejewski (Trabzonspor Kulubu) - występ do 60. minuty w meczu ligowym z Besiktasem (1:1)
Kamil Grosicki (Sivasspor Kulubu) - występ do 88. minuty i żółta kartka w meczu ligowym z Eskisehirsporem (1:3)
Marcin Kuś (Istanbul Buyuksehir) - 90 minut w meczu ligowym z Bursasporem (0:4)

Bank Asya 1. Liga

Marcin Robak (Konyaspor) - poza kadrą w meczu ligowym z Elazigsporem (4:1)
Mariusz Pawełek (Konyaspor) - poza kadrą w meczu ligowym z Elazigsporem (4:1)

Włochy

Serie A
Artur Boruc (Fiorentina) - poza kadrą w meczu ligowym z Cagliari (0:0)

Serie B
Błażej Augustyn (Vicenza Calcio) - uraz nie pozwolił mu na występ w meczu ligowym z Empoli (1:1)
Bartosz Salamon (Brescia Calcio) - kontuzja uniemożliwiła mu występ w meczu ligowym z Bari (2:2)
Kamil Glik (Torino Calcio) - uraz uniemożliwił mu występ w meczu ligowym z Pescarą Calcio (0:2)

Wyspy Owcze

Formuladeildin
Łukasz Cieślewicz (B36 Torshavn) - 90 minut w meczu ligowym z Vikingurem oraz bramka (3:0)