Liga Mistrzów w statystyce

125 spotkań i 345 goli - to najważniejsze statystyki minionej edycji Ligi Mistrzów. Co ciekawe, czołówki kilku klasyfikacji zdominowały zespoły, które nie znalazły się nawet w finale.

W tym artykule dowiesz się o:

Gdyby zwycięzcę najważniejszego klubowego czempionatu w Europie wyłaniać systemem ligowym, to okazałoby się, że bezkonkurencyjny jest Real Madryt. W dwunastu meczach Królewscy odnieśli dziesięć zwycięstw, raz zremisowali i tylko raz schodzili z boiska pokonani. Niewiele gorzej prezentują się statystyki drugiego hiszpańskiego potentata - FC Barcelony. Warto jednak zaznaczyć, że ekipa Jose Mourinho i Blaugrana znacznie "podkręciły" swoje liczniki w fazie grupowej, gdzie nie doznały żadnej porażki i wszystkich przeciwników zostawiły daleko w tyle.

Z kolei triumfator Ligi Mistrzów, Chelsea Londyn rozkręcała się wraz z upływem czasu. Z grupy podopieczni Andre Villasa Boasa, a później Roberto Di Matteo wyszli dopiero w ostatniej kolejce, lecz w fazie pucharowej polegli tylko raz (w pierwszym pojedynku 1/8 finału z SSC Napoli).

Zdecydowanie najgorzej w minionej edycji zaprezentowały się: Otelul Galati, Villareal CF oraz Dinamo Zabrze. Te drużyny łączy jedna niechlubna cecha - przegrały wszystkie mecze i nie zainkasowały nawet punktu.

Podobnie jak w latach ubiegłych, polscy kibice nie doczekali się swojego klubu w fazie grupowej, nie oznacza to jednak, że zabrakło naszych reprezentantów. W składzie Borussii Dortmund szanse dostawali Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski. Dwaj ostatni zdobyli po jednej bramce, a "Lewy" dołożył jeszcze dwie asysty.

Pozostali biało-czerwoni nie zapisali się w statystykach, lecz zaznaczyli swoją obecność regularnymi występami. Takowe zaliczali m. in.: Arkadiusz Głowacki, Adrian Mierzejewski (obaj Trabzonspor) czy Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn).

W klasyfikacji strzelców zwyciężył Lionel Messi, który uzbierał aż czternaście goli. Za jego plecami uplasowali się Mario Gomez (dwanaście) oraz Cristiano Ronaldo (dziesięć).

Jak poszczególne zespoły wykorzystywały atut własnego boiska? Bardzo dobrze. Dość powiedzieć, że gospodarze triumfowali w 62 spośród 125 spotkań. Nie brakowało też wysokich wyników. W fazie grupowej Valencia CF zdeklasowała Racing Genk 7:0, zaś Olympique Lyon (na wyjeździe!) wygrał z Dinamem Zagrzeb 7:1.

Podobne rezultaty odnotowano również w fazie pucharowej (mecze Bayern Monachium - FC Basel oraz FC Barcelona - Bayer Leverkusen), co jest zjawiskiem dość niecodziennym.

32Dinamo Zagrzeb60063:220

W fazie grupowej padły 254 gole, z czego: - w grupie A: 32 (12,6 %) - w grupie B: 26 (10,2 %) - w grupie C: 33 (13,0 %) - w grupie D: 37 (14,6 %) - w grupie E: 35 (13,8 %) - w grupie F: 28 (11,0 %) - w grupie G: 26 (10,2 %) - w grupie H: 37 (14,6 %)

W edycji 2011/2012 padło 345 goli, z czego: - w minutach 1-15: 41 (11,9 %) - w minutach 16-30: 58 (16,8 %) - w minutach 31-45: 58 (16,8 %) - w minutach 46-60: 50 (14,5 %) - w minutach 61-75: 57 (16,5 %) - w minutach 76-90: 80 (23,2 %) - w minutach 91-105: 1 (0,003 %) - w minutach 106-120: 0

W edycji 2011/2012 rozegrano 125 spotkań, w których odnotowano: - 62 zwycięstwa gospodarzy (49,6 %) - 32 remisy (25,6 %) - 31 zwycięstw gości (24,8 %)

Najwyższe zwycięstwa gospodarzy: Valencia CF - Racing Genk 7:0, Bayern Monachium - FC Basel 7:0.

Najwyższy remis: Manchester United - FC Basel 3:3.

Najwyższe zwycięstwo gościa: Dinamo Zagrzeb - Olympique Lyon 1:7.

Najwięcej goli w jednym meczu: 8 (Real Madryt - Dinamo Zagrzeb 6:2, Dinamo Zagrzeb - Olympique Lyon 1:7, FC Barcelona - Bayer Leverkusen 7:1).