ME: Dublety 15- i 16-latka - relacja z meczu Lech Poznań - Ruch Chorzów

W spotkaniu 16. kolejki Młodej Ekstraklasy Lech Poznań wygrał z Ruchem Chorzów 5:1. Dublety w zespole gospodarzy skompletowali 15- i 16-latek.

Szymon Mierzyński

Pierwsza połowa nie zapowiadała późniejszego gradu goli, bo choć tempo było niezłe, to brakowało klarownych sytuacji. Kolejorz sprawiał lepsze wrażenie, częściej utrzymywał się przy piłce, ale nie zmuszał Mateusza Struskiego do wielkiego wysiłku. Tak było aż do 36. minuty, gdy podopieczni Patryka Kniata skonstruowali świetną akcję i od razu objęli prowadzenie. Z prawego skrzydła płasko zacentrował Patryk Wolski, a debiutujący w Młodej Ekstraklasie Miłosz Nowicki idealnie przymierzył z 15 metrów. Golkiper gości nie miał nic do powiedzenia.

Do przerwy Lech prowadził 1:0, zaś po zmianie stron mieliśmy już prawdziwą kanonadę. W 52. minucie słabo grający chorzowianie niespodziewanie wyrównali. Adrian Cieślak chciał przeciąć płaskie podanie Martina Konczkowskiego, ale wykonał niefortunny wślizg i skierował futbolówkę do własnej bramki.

Zawodnicy Kolejorza byli wyraźnie podrażnieni utratą prowadzenia i później dominowali bezdyskusyjnie. W 56. minucie 15-letni Dawid Kownacki niczym rutyniarz zamienił na gola dośrodkowanie Adama Gajdy. Spokojnie przyjął piłkę, minął atakującego go Struskiego i dopełnił formalności z ostrego kąta.

Tego dnia poznańska młodzież rozgrywała kapitalne zawody. Na 3:1 podwyższył Nowicki, zdobywając gola, którego nie powstydziłyby się gwiazdy światowego futbolu. 16-letni pomocnik oddał fenomenalny strzał z 25 metrów i futbolówka poleciała w samo okienko.

Poznaniacy mieli w garści solidne prowadzenie, lecz ani myśleli spuszczać z tonu. W 61. minucie na tablicy wyników było już 4:1. Po raz drugi w roli asystenta wystąpił Gajda, a formalności z 5 metrów dopełnił Kownacki.

Kilka chwil później Gajda pozazdrościł kolegom łupu bramkowego i sam pokonał Struskiego w sytuacji jeden na jeden. To była perfekcyjna kontra gospodarzy, w której podanie otwierające wykonał Bartłomiej Olejniczak.

W 68. minucie wynik brzmiał 5:1 dla ekipy Patryka Kniata i tak też pozostało do ostatniego gwizdka sędziego. Lech odniósł drugie zwycięstwo w sezonie i po raz drugi okazał się lepszy od Niebieskich. Ci z kolei pozostali na 16. pozycji w tabeli z dorobkiem zaledwie dwóch punktów.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 5:1 (1:0)
1:0 - Miłosz Nowicki 36'
1:1 - Adrian Cieślak (sam.) 52'
2:1 - Dawid Kownacki 56'
3:1 - Miłosz Nowicki 58'
4:1 - Dawid Kownacki 61'
5:1 - Adam Gajda 68'

Lech Poznań: Seweryn Derbisz - Jarosław Ratajczak, Jan Bednarek (82' Jędrzej Łągiewka), Adrian Cieślak, Franciszek Siwek, Bartłomiej Olejniczak, Szymon Zgarda, Dawid Kownacki (64' Jakub Wyrowski), Miłosz Nowicki (72' Ernest Graś), Adam Gajda, Patryk Wolski (46' Piotr Fontowicz).

Ruch Chorzów: Mateusz Struski - Martin Konczkowski, Arkadiusz Lewiński, Michał Staszowski, Paweł Dziedzic (46' Jakub Dębiczak), Jan Wleciałowski (46' Hubert Otręba), Maciej Urbańczyk, Patryk Lipski, Mateusz Kwiatkowski, Rafał Stanisławski, Bartosz Kreft (46' Bartosz Flis).

Żółte kartki: Arkadiusz Lewiński, Jan Wleciałowski (Ruch).