Organizatorem czempionatu jest tym razem Republika Południowej Afryki, a spotkania odbędą się na pięciu stadionach znanych z mundialu 2010. Warto jednak zaznaczyć, że według pierwotnej decyzji imprezą miała się zająć Libia. Jej kandydatura przepadła ze względu na wojnę domową. Wcześniej o goszczenie najlepszych drużyn kontynentu ubiegały się także Mozambik, Namibia i Senegal.
Puchar Narodów Afryki 2013 odbywa się zaledwie rok po poprzednim turnieju. Powodem jest nowa koncepcja, na mocy której impreza rozgrywana będzie w latach nieparzystych. Dlatego też po ubiegłorocznej edycji (w Gwinei Równikowej i Gabonie) przeprowadzono przyspieszone eliminacje. I tym razem nie obyło się bez niespodzianek. Do turnieju nie awansowały bowiem Egipt, Kamerun i Senegal.
Największą kompromitację zaliczyli ci drudzy. Nieposkromione Lwy musiały bowiem uznać wyższość Republiki Zielonego Przylądka. Z kolei Senegalczycy mieli ogromnego pecha, bo w ostatniej fazie kwalifikacji trafili na najsilniejsze w Afryce (według rankingu FIFA) Wybrzeże Kości Słoniowej.
Niewiele brakowało, a na boiskach Republiki Południowej Afryki zabrakłoby Zambii. Obrońcy trofeum z ogromnymi kłopotami przebrnęli przez dwumecz z Ugandą, zapewniając sobie zwycięstwo dopiero w rzutach karnych.
Układ sił w pierwszej fazie jest dość klarowny. W grupach A, B i C łatwo wskazać faworytów do awansu. W ostatniej grupie rywalizacja zapowiada się jednak dużo ciekawiej. Trafiły tam: Wybrzeże Kości Słoniowej, Togo, Tunezja i Algieria. Każdy z tych zespołów jest w stanie awansować do ćwierćfinału, co zwiastuje ogromne emocje.
Faworytem całej imprezy są Słonie. To one dysponują najsilniejszym składem, a w ataku mają wręcz konstelację gwiazd. Tworzą ją: Didier Drogba (Shanghai Shenhua), Gervinho (Arsenal Londyn), Salomon Kalou (OSC Lille), Didier Ya Konan (Hannover 96) czy Arouna Kone (Wigan Athletic). W poprzedniej edycji Wybrzeże Kości Słoniowej doszło do finału, gdzie po serii jedenastek musiało uznać wyższość rewelacyjnej Zambii.
Turniej, który rozpoczyna się w sobotę, zostanie rozegrany na pięciu stadionach. Największy to Soccer City w Johannesburgu, który pomieści 91 tys. widzów. Tam zaplanowano m. in. spotkanie otwarcia i finał. Na tym samym obiekcie wyłaniano triumfatora mundialu w 2010 roku.
Uczestnicy Pucharu Narodów Afryki 2013 w rankingu FIFA:
14. Wybrzeże Kości Słoniowej
19. Algieria
25. Mali
26. Ghana
34. Zambia
45. Tunezja
52. Nigeria
70. Republika Zielonego Przylądka
71. Togo
74. Maroko
78. Angola
85. RPA
89. Burkina Faso
101. Demokratyczna Republika Konga
105. Niger
110. Etiopia
Stadiony:
Soccer City Stadium w Johannesburgu (pojemność 91 tys.)
Nelson Mandela Bay Stadium w Port Elizabeth (44 tys.)
Mbombela Stadium w Nelspruit (44 tys.)
Royal Bafokeng Stadium w Rustenburgu (42 tys.)
Moses Mabhida Stadium w Durbanie (70 tys.)
Sędziowie:
Daniel Bennett (RPA)
Mohamed Benouza (Algieria)
Bernard Camille (Seszele)
Koman Coulibaly (Mali)
Badara Diatta (Senegal)
Bouchaib El Ahrach (Maroko)
Bakary Gassama (Gambia)
Gehad Grisha (Egipt)
Djamel Haimoudi (Algieria)
Slim Jedidi (Tunezja)
Sylvester Kirwa (Kenia)
Ali Lemghaifry (Mauretania)
Hamada Nampiandraza (Madagaskar)
Alioum Neant (Kamerun)
Doue Noumandiez (Wybrzeże Kości Słoniowej)
Eric Otogo-Castane (Gabon)
Rajindraparsad Seechurn (Mauritius)
Janny Sikazwe (Zambia)