PNA: Historyczny sukces Togo! Tunezja za burtą

Ostatnia kolejka w grupie D Pucharu Narodów Afryki przyniosła sporą niespodziankę. Z turniejem pożegnała się reprezentacja Tunezji, a historyczny awans do ćwierćfinału wywalczyło Togo.

Szymon Mierzyński

Już wcześniej 1. miejsce w stawce zapewniło sobie Wybrzeże Kości Słoniowej. W ostatnim meczu grupowym faworyt imprezy nie zagrał na sto procent możliwości i w pewnym momencie przegrywał 0:2. Mimo to ekipa Sabriego Lamouchiego uniknęła porażki po tym jak do siatki trafili Didier Drogba i Wilfried Bony. Warto zaznaczyć, że w pierwszej połowie Lisy Pustyni nie wykorzystały rzutu karnego, gdyż Ryad Boudebouz strzelił w słupek.

Bardzo podobne zdarzenie miało miejsce w drugim spotkaniu. Togo mierzyło się z Tunezją. Tym pierwszym do pełni szczęścia wystarczał remis, zaś Orły Kartaginy musiały zainkasować pełną pulę. Ostatecznie ręce w geście triumfu unieśli Emmanuel Adebayor i spółka. Togijczycy prowadzili po golu Serge Gakpe, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Khaled Mouelhi, który skutecznie egzekwował rzut karny.

Ten sam zawodnik mógł dać tunezyjskiej ekipie awans, lecz nie wykorzystał drugiej jedenastki podyktowanej w 78. minucie! Po jego uderzeniu futbolówka zatrzymała się na słupku. Podopieczni Samiego Trabelsiego mogą zatem pakować walizki.

Togo, które po raz pierwszy w historii awansowało do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki, zagra tam z Burkiną Faso. Natomiast Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z Nigerią. Oba spotkania odbędą się w niedzielę 3 lutego.

Algieria - Wybrzeże Kości Słoniowej 2:2 (0:0)
1:0 - Feghouli (k.) 64'
2:0 - Soudani 70'
2:1 - Drogba 77'
2:2 - Bony 81'

W 7. minucie Ryad Boudebouz (Algieria) nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Algieria: M'Bolhi - Mesbah, Halliche, Belkalem, Mostefa, Lemmouchia (87' Tedjar), Lacen, Guedioura, Soudani (82' Kadir), Slimani, Boudebouz (62' Feghouli).

Wybrzeże Kości Słoniowej: Yeboah - Boka, Ismael Traore, Kolo Toure, Lolo (85' Eboue), Kalou, Romaric (46' Ya Konan), Razak (90+3' Zokora), Bony, Drogba, Kone.

Żółte kartki: Lacen (Algieria) oraz Lolo (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Sędzia: Eric Otogo-Castane (Gabon).

Widzów: 5000.

Togo - Tunezja 1:1 (1:1)
1:0 - Gakpe 13'
1:1 - Mouelhi (k.) 30'

W 78. minucie Khaled Mouelhi (Tunezja) nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Togo: Agassa - Mamah, Akakpo, Nibombe, Djene, Bossou, Floyd Ayite (89' Ouro-Akoriko), Amewou, Romao, Gakpe (75' Jonathan Ayite), Adebayor (90+5' Wome).

Tunezja: Ben Chrifia - Hammami, Hichri, Abdennour, Chemmam, Khazri (62' Dhaouadi), Traoui (88' Ben Youssef), Mouelhi, Msakni, Khelifa, Darragi.

Żółte kartki: Agassa, Nibombe, Adebayor, Gakpe, Floyd Ayite, Jonathan Ayite (Togo) oraz Mouelhi, Msakni, Khazri (Tunezja).

Sędzia: Daniel Bennett (RPA).

Widzów: 7500.