El. ME U-19: Biało-czerwoni bezradni w starciu z gigantem - relacja z meczu Polska - Hiszpania

W pierwszym spotkaniu Elite Round w ramach eliminacji mistrzostw Europy U-19 reprezentacja Polski przegrała z Hiszpanią 0:1. Biało-czerwoni byli wyraźnie słabsi od faworyzowanych rywali.
Szymon Mierzyński

Pierwsze minuty napawały jeszcze umiarkowanym optymizmem, bo ekipa z Półwyspu Iberyjskiego nie forsowała tempa, czekając na ruch ze strony przeciwników. Podopieczni Marcina Sasala próbowali coś wskórać - aktywny był zwłaszcza Aleksander Jagiełło - ale stuprocentowej sytuacji nie stworzyli.

Hiszpanie szybko zauważyli, że rywal nie stanowi dla nich przesadnego zagrożenia i ruszyli do ataku. Gdy tylko podkręcali tempo, górowali nad Polakami bezdyskusyjnie. Byli lepsi zarówno pod względem technicznym, jak i szybkościowym. Udokumentowali to w 28. minucie, choć nie po zespołowej akcji. Gol padł w wyniku błysku geniuszu Fede Vico. 19-latek, występujący na co dzień w Cordobie CF, oddał fenomenalny strzał z 35 metrów, po którym piłka poleciała niemal w okienko. Oskar Pogorzelec nie mógł nic zrobić i skapitulował.

Utrata bramki nie obudziła biało-czerwonych. Nadal stwarzali oni małe zagrożenie i na niewiele zdawały się szarże aktywnego Jagiełły. Słabo grał świeży nabytek FC Nuernberg, Mariusz Stępiński. 18-letni napastnik nie oddawał groźnych strzałów, bywał łapany na spalonych, a w niektórych momentach wykonywał złe ostatnie podanie.

Piłka nożna na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku! Tylko dla fanów futbolu! Kliknij i polub nas.

Wyrównaniem zapachniało tylko raz. W 50. minucie znów pokazał się Jagiełło, który dopadł do piłki na 18. metrze i soczyście uderzył z woleja. Chybił celu nieznacznie i trafił w boczną siatkę.

Polakom nie pomogła kontrowersyjna czerwona kartka dla Alvaro Vadillo. Piłkarz Betisu Sewilla szybko złapał dwa "żółtka", a przy drugim (w 67. minucie) wydawało się, że decyzja sędziego była nieprawidłowa. Anatolii Zhabchenko uznał bowiem, że Hiszpan symulował faul w polu karnym, podczas gdy z boku widać było podstawy do wskazania na "wapno".

Zespół Marcina Sasala do końca grał bardzo ambitnie (Adrian Liberacki w ostatnich fragmentach biegał po murawie z kontuzją), ale mimo dziewięciu doliczonych minut nic konkretnego nie wskórał i wynik 0:1 nie uległ zmianie. Teraz Polakom pozostaje liczyć na zapunktowanie w potyczkach z Chorwacją i Grecją.

Polska U-19 - Hiszpania U-19 0:1 (0:1)
0:1 - Fede Vico 28'

Polska U-19: Oskar Pogorzelec - Tomasz Kędziora, Lukas Klemenz, Gracjan Horoszkiewicz, Adrian Liberacki, Radosław Murawski (74' Kamil Zieliński), Sebastian Mrowca, Łukasz Kacprzycki (61' Dariusz Formella), Martin Kobylański (46' Kamil Kurowski), Aleksander Jagiełło, Mariusz Stępiński.

Hiszpania U-19: Ruben Blanco (53' Alfonso Herrero) - Hector Bellerin, Jaime Sanchez, Borja Lopez, Francisco Varela, Moises Bardonado (84' Santiago Mina), Jose Rodriguez, Pablo Iniguez, Alvaro Vadillo, Fede Vico (74' Ruben Duarte), Iker Hernandez.

Żółte kartki: Dariusz Formella (Polska U-19) oraz Alvaro Vadillo (Hiszpania U-19).

Czerwona kartka: Alvaro Vadillo /67' za drugą żółtą/ (Hiszpania U-19).

Sędzia: Anatolii Zhabchenko (Ukraina).

Widzów: 6625.