Eliminacje LE: Klęska pogromców Lecha Poznań, sensacyjne porażki Udinese i Stuttgartu

Żalgiris Wilno, który wyeliminował Lecha Poznań, został rozgromiony przez drużynę z Austrii. Tottenham Hotspur strzelił aż pięć goli, a udział w zwycięstwie Fiorentiny miał Mario Gomez.

Konrad Kostorz

Znakomicie w czwartkowych spotkaniach spisały się zespoły z Premier League - zarówno Tottenham Hotspur, jak i Swansea City strzeliły po 5 goli i mogą już przygotowywać się do fazy grupowej. Warto odnotować, że dla Kogutów trafiały nowe nabytki sprowadzone za ogromne pieniądze: Roberto Soldado oraz Paulinho.

O ile Brytyjczycy spisali się na medal, o tyle niektóre drużyny z innych czołowych lig europejskich zawiodły. Zaskakującej porażki na własnym terenie ze Slovanem Liberec doznało Udinese Calcio, które na wyjeździe będzie musiało strzelić co najmniej 3 bramki, aby wywalczyć awans. Warto odnotować, że w 63. minucie na murawie pojawił się Piotr Zieliński, który we wcześniejszych spotkaniach nie dostawał szans od Francesco Guidolina.

Mocno rozczarowały VfB Stuttgart i OGC Nice, które nie sprostały znacznie niżej notowanym rywalom. Na szczęście dla ekipy z Bundesligi, która w poprzednim etapie eliminacji miała ogromne kłopoty z wyeliminowaniem bułgarskiego Botewu Płowdiw, w 89. minucie Vedad Ibisević zdobył gola, sprawiającego, że Die Schwaben wciąż mają realne szanse na awans do fazy grupowej.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Warto odnotować wyjazdowe zwycięstwo Fiorentiny nad Grasshoppers Zurych i pierwszy oficjalny występ w zespole Vincenzo Montelli Mario Gomeza. Niemiecki napastnik miał duży udział w zdobyciu drugiego gola, ponieważ to po jego akcji Stephane Grichting wpakował piłkę do własnej bramki. Dla Rafała Wolskiego zabrakło miejsca w kadrze meczowej Violi. Z czeskim Jabloncem wygrał Betis Sewilla, a Damien Perquis wystąpił w pełnym wymiarze czasowym w roli środkowego obrońcy.

Za małą niespodziankę uznać trzeba porażkę Feyenoordu Rotterdam z rosyjskim Kubaniem Krasnodar. Nie popisali się także piłkarze Besiktasu Stambuł, ulegając norweskiemu Tromsoe IL (90 minut Jarosława Fojuta na środku defensywy). Beznadziejnie spisały się drużyny z Rumunii - Astra Giurgiu, Petrolul Ploiesti i Pandurii Targu Jiu zgodnie przegrały.

Czwartkowych meczów miło wspominać nie będą zespoły, które we wcześniejszych rundach eliminacyjnych rywalizowały z polskimi drużynami. Pogromca Piasta Gliwice, Karabach Agdam dzielnie walczył z Eintrachtem Frankfurt, lecz po dwóch bramkach Alexandra Meiera praktycznie stracił szanse na fazę grupową. Również w stosunku 0:2 z silnym Rubinem Kazań przegrało u siebie Molde FK, a sromotnej klęski z Red Bull Salzburg doznał Żalgiris Wilno. Ekipa, która sensacyjnie wyeliminowała Lecha Poznań, nie strzeliła ani jednej bramki, dając sobie wbić aż 5! 90 minut w linii ataku Litwinów rozegrał Kamil Biliński.

Wyniki pierwszych spotkań IV rundy eliminacji Ligi Europejskiej:

FK Aktobe (Kazachstan) - Dynamo Kijów (Ukraina) 2:3 (1:1)
0:1 - Jarmolenko 16'
1:1 - Tremoulinas (sam.) 37'
1:2 - Brown 52'
1:3 - Belhanda 57'
2:3 - Khayrullin 65'

Karabach Agdam (Azerbejdżan) - Eintracht Frankfurt (Niemcy) 0:2 (0:1)

0:1 - Meier 6'
0:2 - Meier 75'

FK Jablonec (Czechy) - Betis Sewilla (Hiszpania) 1:2 (1:1)
0:1 - Molina 21'
1:1 - Kopić 43'
1:2 - Cedric 86'

Kubań Krasnodar (Rosja) - Feyenoord Rotterdam (Holandia) 1:0 (0:0)
1:0 - Balde 60'

Dinamo Tbilisi (Gruzja) - Tottenham Hotspur (Anglia) 0:5 (0:2)
0:1 - Townsend 12'
0:2 - Paulinho 44'
0:3 - Soldado 58'
0:4 - Rose 65'
0:5 - Soldado 68'

Maccabi Hajfa (Izrael) - Astra Giurgiu (Rumunia) 2:0 (1:0)
1:0 - Rayo 30'
2:0 - Turgeman 61'

Atromitos Ateny (Grecja) - AZ Alkmaar (Holandia) 1:3 (0:0)
0:1 - Gudmundsson 51'
0:2 - Johansson 74'
1:2 - Papadopoulos (k.) 76'
1:3 - Gudmundsson 90+4'

FK Mińsk (Białoruś) - Standard Liege (Belgia) 0:2 (0:0)
0:1 - Batshuayi 56'
0:2 - Bulot 83'

Czerwona kartka: Swierczinski /31/ (FK Mińsk)

Red Bull Salzburg (Austria) - Żalgiris Wilno (Litwa) 5:0 (3:0)
1:0 - Soriano 29'
2:0 - Soriano 37'
3:0 - Mane 40'
4:0 - Soriano 63'
5:0 - Hinteregger 68'

FC Sankt Gallen (Szwajcaria) - Spartak Moskwa (Rosja) 1:1 (0:1)
0:1 - Mowsisjan 37'
1:1 - Mathys 47'

Molde FK (Norwegia) - Rubin Kazań (Rosja) 0:2 (0:1)
0:1 - Rondon 21'
0:2 - Rondon 90'

Esbjerg FB (Dania) - AS Saint-Etienne (Francja) 4:3 (1:2)
4:3 - Ankersen 80'

JK Nomme Kalju (Estonia) - Dnipro Dniepropietrowsk (Ukraina) 1:3 (0:2)
0:1 - Sełezniow (k.) 23'
0:2 - Giuliano 36'
0:3 - Zozulja 53'
1:3 - Toomet 54'

FK Kukesi (Albania) - Trabzonspor (Turcja) 0:2 (0:1)
0:1 - Mierzejewski (k.) 31'
0:2 - Henrique 68'

FH Hafnarfjoerdur (Islandia) - Racing Genk (Belgia) 0:2 (0:1)
0:1 - Vossen 44'
0:2 - De Ceulaer 74'

IF Elfsborg (Szwecja) - FC Nordsjaelland (Dania) 1:1 (0:1)
0:1 - Nordstrand 34'
1:1 - Larsson 74'

Tromsoe IL (Norwegia) - Besiktas Stambuł (Turcja) 2:1 (0:1)
0:1 - Almeida 9'
1:1 - Bendiksen (k.) 49'
2:1 - Pritchard 68'

Pandurii Targu Jiu (Rumunia) - SC Braga (Portugalia) 0:1 (0:0)
0:1 - Yazalde 52'

Apollon Limassol (Cypr) - OGC Nice (Francja) 2:0 (0:0)
1:0 - Sangoy 54'
2:0 - Sangoy 63'

Swansea City (Anglia) - Petrolul Ploiesti (Rumunia) 5:1 (3:0)
1:0 - Routledge 14'
2:0 - Michu 22'
3:0 - Routledge 25'
4:0 - Bony 58'
5:0 - Pozuelo 70'
5:1 - Grozav 87'

NK Rijeka (Chorwacja) - VfB Stuttgart (Niemcy) 2:1 (0:0)
1:0 - Benko 74'
2:0 - Krvzić 87'
2:1 - Ibisević 89'

Czornomorec Odessa (Ukraina) - Skenderbeu Korce (Albania) 1:0 (0:0)
1:0 - Guy 75'

Partizan Belgrad (Serbia) - FC Thun (Szwajcaria) 1:0 (0:0)
1:0 - Jojić 70'

Vojvodina Nowy Sad (Serbia) - Sheriff Tyraspol (Mołdawia) 1:1 (0:1)
0:1 - Isa 16'
1:1 - Skuletić 54'

Czerwona kartka: Henrique /42/ (Sheriff Tyraspol)

Udinese Calcio (Włochy) - Slovan Liberec (Czechy) 1:3 (1:1)
0:1 - Rybalka 16'
1:1 - Silva 35'
1:2 - Delarge 49'
1:3 - Kusnir 83'

SV Zulte Waregem (Belgia) - APOEL Nikozja (Cypr) 1:1 (1:0)
1:0 - Malanda 21'
1:1 - Alexandrou 88'

Grasshoppers Zurych (Szwajcaria) - ACF Fiorentina (Włochy) 1:2 (0:1)
0:1 - Cuadrado 13'
0:2 - Grichting (sam.) 46'
1:2 - Ngamukol 63'

Rapid Wiedeń (Austria) - Dila Gori (Gruzja) 1:0 (1:0)
1:0 - Schaub 43'

Sevilla FC (Hiszpania) - Śląsk Wrocław (Polska) 4:1 (1:1)
0:1 - Paixao 16'
1:1 - Rakitić 37'
2:1 - Marin 67'
3:1 - Gameiro 85'
4:1 - Marin 89'

Czerwona kartka: Dudu /55'/ (Śląsk Wrocław)

Estoril Praia (Portugalia) - FC Pasching (Austria) 2:0 (2:0)
1:0 - Pedro 10'
2:0 - Carlitos 40'

Potrzebny cud na miarę Wisły z Saragossą - relacja z meczu Sevilla FC - Śląsk Wrocław