LM: Lewandowski z dwoma golami, Borussia i Chelsea zwycięskie, Oezil bohaterem

Robert Lewandowski rozpoczął trafianie w Lidze Mistrzów, a Borussia nie dała szans Marsylii. Po cenne zwycięstwa sięgnęły Barcelona, Chelsea i Arsenal, rozczarował natomiast Milan.

Konrad Kostorz
Przed dwoma laty zespół z Marsylii dwukrotnie w fazie grupowej pokonał Borussię. Tym razem nie było wątpliwości, że lepsi od przedstawiciela Ligue 1 są Niemcy. Drużyna, którą z ławki rezerwowych prowadził zamiast zawieszonego Juergena Kloppa Zeljko Buvac, od początku meczu przeszła do ataków i bez większego wysiłku sięgnęła po 3 "oczka". Wynik pojedynku otworzył Robert Lewandowski, który dopełnił formalności po akcji Henricha Mchitarjana i Erika Durma. 21-letni debiutant w Lidze Mistrzów podłączył się do akcji ofensywnej i wypracował bramkę "Lewego".

Borussia prowadzenie mogła podwyższyć jeszcze w pierwszej połowie, jednak najpierw strzał Lewandowskiego w świetnym stylu obronił Steve Mandanda, a tuż przed końcowym gwizdkiem arbitra napastnik gospodarzy umieścił piłkę w siatce, lecz wcześniej sędzia odgwizdał spalonego. Drugą odsłonę czarno-żółci zaczęli od mocnego uderzenia, w czym największa zasługa... golkipera Olympique. Mandanda fatalnie zachował się po dośrodkowaniu Marco Reusa z rzutu wolnego i wygarnął futbolówkę już zza linii bramkowej.

Francuzi na Signal-Iduna Park byli zupełnie bezradni, a sztab szkoleniowy BVB mógł pozwolić sobie na przeprowadzenie zmiany - w 71. minucie Pierre-Emericka Aubameyanga zastąpił Jakub Błaszczykowski i miał udział w tym, że Reus wywalczył rzut karny. Do piłki ustawionej na "wapnie" podszedł Lewandowski i mocnym strzałem w środek bramki ustalił rezultat. Polak rozegrał świetny mecz, ale na miano bohatera zapracował tym razem niezwykle aktywny i siejący postrach w defensywie OM Reus.

Jesteś kibicem piłki nożnej? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku! Nie zwlekaj! Kliknij i polub nas.

Napoli, które świetnie rozpoczęło sezon, otrzymało lekcję futbolu od Kanonierów. Arsenal szybko zdobył dwa gole i następnie umiejętnie kontrolował pojedynek na Emirates Stadium. W roli głównej wystąpił Mesut Oezil, który w 8. minucie po podaniu Aarona Ramseya zdobył swojego debiutanckiego gola dla klubu z Londynu. Kilka chwil później Niemiec precyzyjnie dograł futbolówkę do Oliviera Giroud, a Francuz nie miał kłopotów z pokonaniem Pepe Reiny. Zespół Rafaela Beniteza zawiódł na całej linii we wtorkowy wieczór i praktycznie w ogóle nie zatrudniał Wojciecha Szczęsnego. Ani Marek Hamsik, ani Goran Pandev nie potrafili sforsować defensywy lidera Premier League.

Podobnie jak Borussia za inauguracyjną wpadkę w pełni zrehabilitowała się Chelsea. The Blues od pierwszego gwizdka sędziego zdominowali pogromców Legii Warszawa i już po 45 minutach byli praktycznie pewni wygranej. Dwukrotnie Cipriana Tatarusanu pokonał Ramires, a duży udział w obu trafieniach miał Andre Schuerrle. Kuriozalny był gol na 2:0 dla londyńczyków - po uderzeniu Samuela Eto'o bramkarz Steauy odbił futbolówkę w taki sposób, że trafiła ona w Daniela Georgievskiego i wpadła do siatki. Ostatni cios zadał precyzyjnym strzałem przy słupku Frank Lampard. Łukasz Szukała rozegrał całe spotkanie w roli stopera mistrza Rumunii i z pewnością nie może być zadowolony ze swojej postawy.

Na Celtic Park kibice nie byli świadkami zbyt interesującego widowiska. Katalończycy osłabieniu brakiem Lionela Messiego grali bez polotu i przez wiele minut nie stwarzali dogodnych sytuacji pod bramką Frasera Forstera. Przed przerwą uaktywnił się Neymar, ale jego strzał okazał się minimalnie niecelny. W 59. minucie bezmyślnie postąpił Scott Brown, który niesportowo zachował się wobec Brazylijczyka i wyleciał z boiska. Ta sytuacja dodała Barcelonie wiatru w żagle, choć trzeba zauważyć, że niewiele brakowało, a to gospodarze wyszliby na prowadzenie, ponieważ świetne okazje mieli Charlie Mulgrew oraz James Forrest. Losy rywalizacji rozstrzygnął Cesc Fabregas po szybkiej kontrze i centrze Alexisa Sancheza. W końcówce zespół Gerardo Martino miał chrapkę na zdobycie kolejnych bramek, ale Forster w wielkim stylu zatrzymał uderzenia Sancheza oraz Neymara.

Nie po raz pierwszy w tym sezonie słabiutko zaprezentował się Milan, który w szczęśliwych okolicznościach wywiózł "oczko" z Amsterdamu. W pierwszej połowie Rossoneri grali beznadziejnie i pozwolili Ajaxowi na osiągnięcie znacznej przewagi w posiadaniu piłki. Po zmianie stron gra ekipy z Italii wyglądała już lepiej, ale w 90. minucie po dośrodkowaniu Lassego Schoene i strzale Stefano Denswila Christian Abbiati skapitulował! Na ratunek Milanowi ruszył Mario Balotelli, który skutecznie wykonał jedenastkę. Warto dodać, że rzut karny podyktowany został w kontrowersyjnych okolicznościach.

Milowy krok w kierunku 1/8 finału wykonały Atletico Madryt oraz Schalke 04. Niedawni pogromcy Realu zwyciężyli dzięki trafieniom Diego Godina i Ardy Turana, natomiast sukces drużynie z Bundesligi zapewnił pięknym strzałem w okienko bramki Basel Julian Draxler. Koenigsblauen wygraną okupili jednak kontuzją kluczowego piłkarza, Jeffersona Farfana.