Raport SportoweFakty.pl: "Brożkodependencja" i inne zależności w T-Mobile Ekstraklasie

Paweł Brożek wrócił do polskiej ligi jak na dwukrotnego króla strzelców przystało, czyli po królewsku. 30-latek jest liderem klasyfikacji strzelców i klasyfikacji, ale to nie wszystko!

Maciej Kmita
37-krotny reprezentant Polski do ojczyzny po kompletnie nieudanej, trwającej 2,5 roku europejskiej przygodzie wrócił 31 lipca, kiedy Wisła Kraków miała za sobą już mecze z Górnikiem Zabrze (0:0) i Koroną Kielce (3:2). "Brozio" wziął sezon z marszu i był najskuteczniejszym graczem jesieni - w 18 występach zdobył 11 goli i zaliczył 6 asyst. Rozegrał 1555 minut i jako jedyny w całej lidze zdobywał punkt w klasyfikacji kanadyjskiej średnio co 90 minut, czyli co występ.

Gdzie w tabeli byłaby dziś Wisła, gdyby nie jego gole i asysty? Brożek miał udział aż przy 17 z 27 bramek zdobytych przez Białą Gwiazdę, od kiedy na powrót został jej zawodnikiem. Pod tym względem 30-latek nie ma sobie równych w lidze i w przypadku krakowian śmiało można mówić o "brożkozależności". "Brozio" jako jedyny w lidze miał udział przy więcej niż połowie goli zdobytych przez swój zespół.

Drugi pod tym względem jest klubowy kolega Brożka - Łukasz Garguła, który uczestniczył w zdobyciu dokładnie połowy goli Białej Gwiazdy. Dużo w Widzewie Łódź zależy od Eduardsa Visnakovsa, który miał udział w 9 z 19 bramek zdobytych przez łodzian jesienią.
Paweł Brożek - najbardziej wartościowy zawodnik T-Mobile Ekstraklasy Paweł Brożek - najbardziej wartościowy zawodnik T-Mobile Ekstraklasy
Wisła jest na podium, a Widzew zamyka ligową tabelę, ale nie ma reguły - na kolejnych miejscach naszej klasyfikacji zależności są naprzemiennie zawodnicy z czuba i dolnej części tabeli.

W sumie 19 zawodników T-Mobile Ekstraklasy miał udział przy co najmniej co trzecim trafieniu swojego zespołu, a o krok od tego był jeszcze Michał Masłowski. Z kolei ani jednego zawodnika z co najmniej 30-procentowym udziałem w bramkach nie miał tylko mistrz Polski i aktualny lider Legia Warszawa. Najlepszy pod tym względem w zespole z Łazienkowskiej 3 Władimir Dwaliszwili (9 goli i 1 asysta) miał 22-procentowy udział w zdobyczy Legii.

Na osobny komentarz zasługuje Marcin Robak, który dla Pogoni zdobył 8 goli i zaliczył 6 asyst, ale cztery "asysty" polegały na wywalczeniu rzutów karnych, które sam zamieniał na gola. W klasyfikacji kanadyjskiej ma więc 15 punktów (dochodzi jedna bramka w barwach Piasta Gliwice), ale realnie miał udział w strzeleniu 10 z 25 goli Pogoni, odkąd jest jej zawodnikiem.

TOP 20 zawodników T-ME z największym udziałem w zdobyczach bramkowych swoich drużyn: