Dawid Kownacki drugim najmłodszym strzelcem w XXI wieku i piątym w historii!

Dawid Kownacki z Lecha Poznań trafiając do siatki Pogoni Szczecin (1:5) w piątkowym meczu 23. kolejki T-Mobile Ekstraklasy, został drugim najmłodszym strzelcem gola w lidze w XXI wieku.

Maciej Kmita
Młody wychowanek Kolejorza wszedł do gry w przerwie w miejsce Daylona Claasena i 13 minut później trafił do bramki Pogoni, zdobywając honorowego gola dla Kolejorza. W dniu strzelenia swojej debiutanckiej bramki w ekstraklasie miał 16 lat i 344 dni, dzięki czemu został drugim najmłodszym strzelcem gola w najwyższej klasie rozgrywkowej w XXI wieku.

W tym stuleciu w momencie zdobywania bramki w ekstraklasie młodszy od niego był tylko Ariel Borysiuk, który uczynił to w barwach Legii Warszawa, licząc 16 lat i 265 dni.

Kownacki został też piątym najmłodszym strzelcem w całej historii polskiej ekstraklasy - jest jednym z raptem pięciu zawodników, którzy zdążyli trafić do siatki rywala przed ukończeniem 17. roku życia!

Rekord należy do legendarnego Włodzimierza Lubańskiego, który pierwszą ze swoich 155 bramek w ekstraklasie zdobył, mając zaledwie 16 lat i 52 dni.