85 lat od pierwszej radiowej transmisji meczu piłkarskiego

W poniedziałek minęła 85. rocznica pierwszej w historii polskiej radiofonii transmisji z meczu piłkarskiego. To wydarzenie zrealizowano za sprawą Radia Poznań, którego spadkobiercą jest Radio Merkury.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński

W niedzielę 11 sierpnia 1929 roku od godz. 17.00 prowadzono bezpośrednią relację ze spotkania ówczesnego mistrza Polski, Warty Poznań z Philipsem Eindhoven (dziś PSV). Sprawozdawcą był - zmarły w 1998 roku, a wtedy student medycyny - Ludomir Budziński.

Historyczna transmisja była pokłosiem Powszechnej Wystawy Krajowej (potocznie zwanej PeWuKą), na której nowoczesny sprzęt nadawczy prezentowała firma Philips. Mecz stanowił okazję do zaakcentowania jej współpracy z rozgłośnią radiową ze stolicy Wielkopolski.
W 1929 roku realizacja takiego przedsięwzięcia stanowiła nie lada wyzwanie. Na stadion przy ul. Rolnej poprowadzono napowietrzne łącza telefoniczne o długości ponad 1 km. Konieczny był montaż słupów, zaś końcowy etap to umieszczenie stanowiska dla sprawozdawcy na dachu trybuny.

Transmisja - trwająca 115 minut - przebiegła bez zakłóceń, zaś Ludomir Budziński otrzymał za nią honorarium w wysokości ówczesnych 80 zł. To historyczne wydarzenie pozwoliło mu też zaistnieć w środowisku dziennikarskim. Później był pierwszym poznańskim radiowcem, który komentował igrzyska olimpijskie (Berlin 1936).

Dziś Radio Merkury przeprowadza ponad 50 relacji na żywo rocznie, natomiast w 2010 roku w roli komentatora - jako pierwsza kobieta w Polsce - wystąpiła Hanna Urbaniak.

Współcześni sprawozdawcy nie zapomnieli o Ludomirze Budzińskim i w poniedziałek delegacja odwiedziła jego grób na cmentarzu przy ul. Lutyckiej, składając na nim wiązankę kwiatów i zapalając znicze.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×