El. Euro 2016: Rewelacyjna Islandia wypunktowała Holendrów, kolejne męczarnie Włochów

Islandczycy rozegrali perfekcyjne spotkanie i w pełni zasłużenie pokonali trzeci zespół mundialu. Remisem zakończył się mecz Bośniaków z Belgami, za to Chorwaci zdobyli aż sześć goli.

Konrad Kostorz
Holendrzy przystąpili do rywalizacji w Reykjaviku jako faworyt, jednak eksperci słusznie nie odbierali szans ekipie Larsa Lagerbaecka. Islandczycy wcześniej rozbili bowiem Turcję i Łotwę (po 3:0), prezentując duży potencjał ofensywny i solidną grę w tyłach. Guus Hiddink przekonywał, że jego zespół sięgnie po komplet punktów, ale - jak się okazało - zapowiedzi te nie znalazły jakiegokolwiek potwierdzenia w poczynaniach jego podopiecznych.
Już w 9. minucie głowę stracił Stefan de Vrij, faulując w polu karnym w niegroźnej sytuacji Birkira Bjarnasona. Arbiter musiał wskazać na 11. metr, z którego nie pomylił się Gylfi Sigurdsson. Pomarańczowi ruszyli do przodu i dwukrotnie byli bliscy odrobienia strat. Najpierw jednak Robin van Persie mając przed sobą tylko bramkarza, oddał strzał wprost w niego, a po chwili Arjen Robben główkował tuż obok słupka.Kluczowe znaczenie dla losów rywalizacja miała sytuacja w 42. minuty. Wówczas w podbramkowym zamieszaniu przytomnie zachował się Sigurdsson i mocnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył prowadzenie Islandii! Trzeci zespół mundialu po przerwie przystąpił do bardziej zdecydowanych ataków, jednak nie był w stanie zdziałać praktycznie nic.
Arjen Robben i spółka po udanym mundialu wyraźnie obniżyli loty Arjen Robben i spółka po udanym mundialu wyraźnie obniżyli loty
Defensywa zespołu Lagerbaecka grała wzorowo i w efekcie Hannes Halldorsson nie musiał bronić groźnych strzałów. Bezproduktywny okazał się Arjen Robben, którego konsekwentnie podwajano i odbierano ochotę do walki. Islandczycy z kolei groźnie kontratakowali, dzięki czemu kilka razy byli bliscy pokonania po raz kolejny Jaspera Cillessena. Co najistotniejsze, aż do ostatniego gwizdka nie stracili koncentracji w poczynaniach obronnych i w pełni zasłużenie pokonali europejskiego potentata. Włosi mieli spore trudności z ograniem Azerbejdżanu (2:1), a równie opornie szło im w konfrontacji z Maltą. Squadra Azzurra tylko raz złamała defensywę europejskiego kopciuszka - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego w "bilardzie" w polu karnym futbolówkę do siatki wepchnął debiutujący w narodowych barwach napastnik Graziano Pelle.

Na boisku więcej niż składnych akcji było przewinień, a faulowali jedni i drudzy. Włosi długo grali z przewagą jednego zawodnika, ale w 73. minucie Leonardo Bonucci musiał ratować się faulem taktycznym i również wyleciał z boiska. Maltańczycy do końcowego gwizdka mogli wierzyć w sprawienie sensacji, jakkolwiek nie potrafili realnie zagrozić Gianluigiemu Buffonowi. Golkiper jedynie po strzale z rzutu wolnego Claytona Failliego musiał wykazać się swoim kunsztem. W końcówce słupek bramki gospodarzy ostemplował Sebastian Giovinco.

Podziałem punktów zakończyła się szlagierowo zapowiadająca się konfrontacja w Zenicy. Bośniacy po pierwszej połowie mieli zaliczkę jednego gola, bowiem Edin Dzeko bezbłędnie wykorzystał podanie Miralema Pjanicia w 28. minucie. Miejscowi być może sięgnęliby po pierwszą wygraną w eliminacjach, gdyby nie nieudana interwencja Asmira Begovicia po zmianie stron. Golkiper Stoke City przepuścił strzał Radji Nainggolana, który powinien obronić. Ekipa z Bałkanów do końca toczyła wyrównany bój z faworyzowanym rywalem i mogła nawet zadać decydujący cios, lecz Thibaut Courtois w wielkim stylu obronił próbę Dzeko.

Bośnia pozostaje bez zwycięstwa tak samo jak Turcja. Ekipa Fatiha Terima nie zdołała ograć Łotwy i jeszcze bardziej oddaliła się od awansu. Odnotujmy, że wśród gospodarzy w podstawowym składzie wystąpili znani z polskich boisk Eduards Visnakovs i Aleksejs Visnakovs, a w 80. minucie na murawę wszedł Deniss Rakels. Jak wygrywać wysoko i przekonująco z niżej notowanymi przeciwnikami, pokazali Chorwaci, którzy zmiażdżyli Azerbejdżan. Skutecznością błysnął Ivan Perisić, natomiast Luka Modrić zapisał na swoim koncie gola oraz asystę. Podopieczni Niko Kovaca wyprzedzają w tabeli Włochów dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu.

Na czoło grupy B wysunęła się reprezentacja Walii dowodzona przez Garetha Bale'a. Gwiazdor Realu Madryt zaliczył asystę przy trafieniu Hala Robsona-Kanu, a jego drużyna nie bez problemów pokonała Cypr. Przyjezdni nie zdołali wyrównać, choć przez niemal całą drugą połowę grali z przewagą jednego zawodnika po "czerwieni", którą otrzymał Andy King. Dodajmy, iż już w 29. minucie wskutek kontuzji murawę opuścił gracz Legii Warszawa Dossa Junior. Komplet punktów po dwóch spotkaniach mają Izraelczycy. Do wyjazdowego zwycięstwa nad Andorą poprowadził ich autor hat-tricka, 25-letni napastnik Austrii Wiedeń Omer Davari.

Kluczowe zwycięstwo odnieśli reprezentanci Norwegii, pokonując dysponującą podobnym potencjałem Bułgarię. Przy golach Tarika Elyounoussiego i Havarda Nielsena asystował pomocnik berlińskiej Herthy Per Ciljan Skjelbred. Warto odnotować, że w drugiej połowie na placu gry wśród gospodarzy pojawił się urodzony w grudniu 1998 roku Martin Odegaard.