LE: Trwa wspaniała seria Legii Warszawa! Mistrzowie Polski śrubują rekordy

Trwa wspaniała seria Legii Warszawa w rozgrywkach UEFA. W meczu 3. kolejki Ligi Europejskiej z Metalistem Charków odniosła ósme z rzędu zwycięstwo w Europie, a do tego nie straciła gola od 622 minut!

Maciej Kmita
Legioniści polski rekord kolejnych zwycięstw w rozgrywkach UEFA ustanowili już wygraną w 1. kolejce Ligi Europejskiej z KSC Lokeren( 1:0), a teraz tylko go śrubują. Żadnej innej polskiej drużynie w 59-letniej historii startów w rozgrywkach UEFA nie udało się bowiem wygrać choćby sześciu spotkań z rzędu, a zwycięstwo z Belgami było dla aktualnych mistrzów Polski już szóstym kolejnym.
Po pięć wygranych z rzędu w rozgrywkach UEFA mają trzy polskie drużyny: Górnik Zabrze 1970/1971, Wisła Kraków 1998/1999 i Wisła Kraków 2011/2012. Tymczasem Legia ma teraz na koncie już osiem kolejnych wygranych, a następne spotkanie LE rozegra u siebie z Metalistem.

Legia nie tylko trwa w zwycięskiej serii, ale też śrubuje rekord minut bez straconego gola w rozgrywkach UEFA. Po spotkaniu z Metalistem licznik wskazuje już 622 minuty! Ostatnią bramkę stracili w 8. minucie I meczu III rundy el. Ligi Mistrzów z Celtikiem Glasgow, który wygrali 4:1. W sześciu kolejnych spotkaniach nie dali sobie wbić ani jednej bramki, a w meczu z Metalistem Dusan Kuciak obronił nawet rzut karny wykonywany przez Jaję.

622 minuty to dłużej niż w sezonie 1990/1991, gdy Legia ustanowiła poprzedni polski rekord w rozgrywkach UEFA. Wojskowi nie stracili wówczas gola w pięciu kolejnych meczach Pucharu Zdobywców Pucharów, a ich wspaniałą serię przerwała dopiero w rewanżowym spotkaniu 1/4 finału włoska Sampdoria Genua. W tamtej edycji PZP warszawianie doszli aż do półfinału rozgrywek, w którym ulegli Manchesterowi United sir Alexa Fergusona.

Co ciekawe, w poprzedniej edycji Ligi Europejskiej liczyliśmy Legii minuty bez zdobytego gola. Drużyna Jana Urbana nie zdobyła gola w pięciu pierwszych meczach fazy grupowej LE, by trafić do siatki w 8. minucie ostatniego spotkania z Apollonem Limassol. To dało czarną serię 458 minut bez zdobyczy bramkowej w europejskich pucharach.