Malarz górą w starciu najlepszych bramkarzy T-Mobile Ekstraklasy

Kończący 14. kolejkę mecz Jagiellonia - GKS Bełchatów (0:1) był starciem dwóch zdecydowanie najlepszych bramkarzy T-ME w bieżącym sezonie: Bartłomieja Drągowskiego z Arkadiuszem Malarzem.

Maciej Kmita
Górą w tym swoistym pojedynku był Arkadiusz Malarz, który w Białymstoku zachował czyste konto już po raz ósmy w sezonie. 34-letni golkiper obronił wszystkie sześć strzałów gospodarzy w światło bramki. W bieżącym sezonie żaden inny bramkarz T-ME nie zagrał na czysto tyle razy, co kapitan Brunatnych.
17-letni Bartłomiej Drągowski tymczasem skapitulował w 22. minucie po strzale Bartosza Ślusarskiego i tym samym dobiegła końca jego seria bez puszczonego gola, którą "Ślusarz" zatrzymał na 312 minutach - była to najdłuższa bramkarska passa w bieżących rozgrywkach. Poza tym obronił pięć uderzeń bełchatowian w światło bramki.

Malarz był liderem prowadzonej przez SportoweFakty.pl klasyfikacji Złotych Rękawic T-ME od 1. do 10. kolejki, a po 11. serii spotkań zdetronizował go właśnie o połowę młodszy Drągowski. Obaj mają bardzo wysoki procent skuteczności w interwencjach na linii: u Drągowskiego wynosi on 86,96 proc., a u Malarza to 84,13 proc.

"Drążek" ma też więcej szczęścia od Malarza. Aż osiem strzałów rywali odbijało się od słupków lub poprzeczki jego bramki, podczas gdy Malarza ramy bramki ratowały tylko trzy razy. Kapitan GKS-u ma z kolei na koncie samobójcze trafienie w meczu z Lechem Poznań.