"Gdzie są chłopcy z tamtych lat..." Brzęczek w Lechii, a co robią inni srebrni medaliści IO '92?

Przy okazji objęcia przez Jerzego Brzęczka Lechii Gdańsk przyjrzeliśmy się dalszym losom srebrnych medalistów IO '92. Kim dziś są "orlęta Wójcika"? To trenerzy, prezesi, eksperci telewizyjni...

Maciej Kmita
Maciej Kmita
44-letni dziś Brzęczek był kapitanem prowadzonej przez Janusza Wójcika drużyny, która w 1992 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie zdobyła srebrny medal, ulegając w finale na Camp Nou Hiszpanii (2:3).
Brzęczek jest wychowankiem Rakowa Częstochowa, ale pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawiał w Olimpii Poznań, do której trafił jako 17-latek. Przez całą sernioską karierę grał w klubach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, Austrii, Izraelu. W rodzimej lidze rozegrał 249 spotkań w barwach Olimpii Poznań, Lecha Poznań, Górnika Zabrze, GKS-u Katowice i Polonii Bytom, w której w 2009 roku zakończył przygodę z piłką. W austriackiej Bundeslidze zaliczył 307 gier, a w ekstraklasie Izraela - 47.

W reprezentacji Polski zaliczył 42 występy, a był kapitanem nie tylko "młodzieżówki", ale później też kadry A. Po raz ostatni zagrał w niej w 1999 roku za kadencji Janusza Wójcika. Jerzy Engel, który jesienią 1999 roku przejął reprezentację, zrezygnował z 28-letniego wówczas rozgrywającego.

Praca w Lechii, w której zastąpił Tomasza Untona, będzie jego pierwszą na poziomie T-Mobile Ekstraklasy, ale 42-krotny reprezentant kraju ma za sobą już czteroletnie doświadczenie z pracy z seniorami. Karierę szkoleniową rozpoczął w pół roku po zawieszeniu butów na kołku i od 9 lutego 2010 roku do 4 listopada był opiekunem I zespołu Rakowu Częstochowa, który prowadził na trzecim szczeblu rozgrywkowym.

Po jego wodzą Raków rozegrał 166 ligowych spotkań, w których zdobył 221 punktów (średnia: 1,33). 57 meczów wygrał, co daje 34-proc. skuteczność. Zostawił zespół na 10. miejscu w tabeli II ligi.

Brzęczek otrzymał swoją szansę w T-ME, a co porabiają dziś jego koledzy ze srebrnej kadry? W Gdańsku minął się z Andrzejem Juskowiakiem. Król strzelców IO od lutego do października 2014 roku był dyrektorem sportowym Lechii. Wcześniej w latach 2009-2011 pracował jako trener napastników przy I zespole Lecha Poznań, a w międzyczasie jest też etatowym ekspertem stacji telewizyjnych.

Dyrektorskiego chleba próbowali też Grzegorz Mielcarski (Wisła Kraków), Tomasz Wałdoch (Górnik Zabrze), Andrzej Kobylański (Korona Kielce) i Tomasz Wieszczycki (Łódzki Klub Sportowy), ale w tej roli przyzwoicie wypadł jedynie "Mielcar". Szerokie pojęcie działacza definiuje też dzisiejszą aktywność Dariusza Gęsiora, a swego czasu wiceprezesem Pogoni Szczecin był Dariusz Adamczuk, który aktualnie pracuje w macierzystym klubie z młodzieżą. Jego dawny kompan z Pogoni Dariusz Szubert pracuje z młodzieżą, ale w Niemczech, a konkretniej w związku Dolnej Saksonii. O krok dalej od Mielcarskiego i spółki poszedł Marek Koźmiński, który w latach 2003-2005 był właścicielem Górnika Zabrze. Od 2012 roku "Koza" jest natomiast wiceprezesem PZPN ds. zagranicznych.

Status etatowych ekspertów TV mają Wojciech Kowalczyk, który nigdy nie planował zająć się "trenerką" i Tomasz Łapiński, który swego czasu był jednym z asystentów Franciszka Smudy. Kowalczyk natomiast już w 2002 roku podsumował swoją karierę w autobiografii "Kowal - prawdziwa historia", która wstrząsnęła środowiskiem piłkarskim. Na wydanie skandalizującej opowieści o swoim życiu pt. "F*** Polak" zdecydował się też Arkadiusz Onyszko, który dziś jest trenerem bramkarzy Górnika Łęczna.

Naturalnie największy odsetek olimpijczyków został przy futbolu w roli szkoleniowców na różnych szczeblach. Z pracą z seniorami oprócz Brzęczka przyszłość wiążą Marcin Jałocha, Piotr ŚwierczewskiMarek Bajor i Tomasz WieszczyckiAleksander Kłak był opiekunem golkiperów w Royal Antwerp, ale dziś jest poza piłką i pracuje jako kierowca autobusu miejskiego w Antwerpii. Między pracą z młodzieżą a z seniorami krążą Tomasz Wałdoch i Dariusz Koseła.

O Ryszardzie Stańku i Mirosławie Waligórze słuch zaginął. Ten drugi jeszcze na przełomie dekad pracował w urzędzie miasta belgijskiego Lommel, zajmując się sprawami sportowymi.

Jedynym wciąż aktywnym piłkarsko medalistą z 1992 roku jest Piotr Świerczewski. Wykorzystując przerwę w karierze szkoleniowej, wrócił na boisko i związał się z III-ligową Tarnovią Tarnowo Podgórne, którą prowadzi Piotr Reiss.

Dalsze losy srebrnych medalistów IO Barcelona '92:

Zawodnik Kadra A Dziś
Aleksander Kłak 11 występów kierowca miejskiego autobusu
Arkadiusz Onyszko 2 trener bramkarzy w Górniku Łęczna
Marcin Jałocha 18 I trener II-ligowej Wisły Puławy
Tomasz Łapiński 36 ekspert TV
Marek Koźmiński 45 wiceprezes PZPN
Tomasz Wałdoch 74 trener młodzieży w Schalke 04 Gelsenkirchen
Marek Bajor 0 II trener Lecha Poznań II
Dariusz Gęsior 22 pracuje z młodzieżą w Ruchu Chorzów
Dariusz Adamczuk 11 trener młodzieży w Pogoni Szczecin
Jerzy Brzęczek 42 I trener Lechii Gdańsk
Ryszard Staniek 12 brak danych
Andrzej Kobylański 6 trener, działacz (niezatrudniony)
Dariusz Szubert 3 pracuje z młodzieżą w Niemczech
Tomasz Wieszczycki 11 ekspert TV
Dariusz Koseła 0 I trener Górnika Zabrze II
Piotr Świerczewski 70 trener (niezatrudniony), zawodnik III-ligowej Tarnovii Tarnowo Podgórne
Grzegorz Mielcarski 10 ekspert TV
Andrzej Juskowiak 39 trener, działacz (niezatrudniony), ekspert TV
Wojciech Kowalczyk 39 ekspert TV
Mirosław Waligóra 0 brak danych

Kto ze srebrnych medalistów IO '92 zrobił największą karierę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×