LE: Awans Interu, Celtiku i Tottenhamu, Gladbach uratowali honor Bundesligi w pucharach

Inter Mediolan prowadzony przez Roberto Manciniego pokonał Dnipro Dniepropietrowsk i wystąpi w 1/16 finału LE. Mimo porażki przepustki do fazy pucharowej wywalczył również Celtic Glasgow.

Konrad Kostorz

Borussia M'gladbach w piątej kolejce fazy grupowej Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej jako jedyny niemiecki zespół nie doznał porażki! Po przegranych Bayernu, BVB, Bayeru, Schalke i Wolfsburga drużyna Luciena Favre'a wywalczyła remis z Villarrealem. Przedstawiciel Bundesligi dwukrotnie musiał odrabiać straty, ale w końcówce mógł nawet wygrać, bowiem Patrick Herrmann oddał strzał w słupek. Pięknego gola z rzutu wolnego zdobył Granit Xhaka.

Ekipa z Borussia-Park pozostała liderem grupy, jednak nie ma zagwarantowanego awansu. Na zakończenie rywalizacji Gladbach nie mogą ulec FC Zurych (chyba że Villarreal nie pokona Apollonu Limassol).

Inter Mediolan w drugim występie pod wodzą Roberto Manciniego miał spore kłopoty. Nerazzurri stracili gola, a w 28. minucie Ukraińcy egzekwowali rzut karny (Samir Handanović obronił próbę Jewhena Konoplianki). Na tym nie skończyły się kłopoty Włochów, ponieważ na początku drugiej połowy z boiska usunięty został Andrea Ranocchia. Mimo to Inter zdołał zadać zwycięski cios - Pablo Osvaldo skorzystał ze świetnego podania Hernanesa.

Ekipa z San Siro jest już w 1/16 finału, a o drugą lokatę walczą wszystkie pozostałe drużyny. Co ciekawe, AS Saint-Etienne zanotował piąty remis, tym razem dzieląc się punktami z Karabachem Agdam. Za dwa tygodnie Zielonym podział "oczek" może nie wystarczyć, by przejść do fazy pucharowej.

Otwarta pozostaje kwestia awansu z grupy B. HJK Helsinki ponownie zaskoczył, ogrywając FC Kopenhaga i przeskakując na trzecie miejsce w grupie. Liderem pozostał Club Brugge, który dzięki znakomitej postawie bramkarza Mathew Ryana bezbramkowo zremisował z Torino FC. Kamil Glik całe zawody obejrzał z perspektywy ławki rezerwowych, natomiast Waldemara Soboty zabrakło w kadrze meczowej Belgów.
Kamil Glik w meczu Ligi Europejskiej dostał wolne od trenera przed derbami Turynu Kamil Glik w meczu Ligi Europejskiej dostał wolne od trenera przed derbami Turynu
Tottenham Hotspur skromnie pokonał Partizana Belgrad dzięki bramce Benjamina Stambouliego po akcji z Roberto Soldado i również zagra wiosną w Lidze Europejskiej. Koguty nie mają jeszcze w kieszeni rozstawienia w losowaniu, ponieważ tylko o dwa punkty dystansują Besiktas Stambuł.

Domowa porażka z Red Bull Salzburg (Austriacy wciąż mają na koncie komplet punktów) nie przeszkodziła Celtikowi Glasgow w zapewnieniu sobie awansu. Dla Szkotów, którzy zagrali bez siedzącego na ławce rezerwowych Łukasza Załuski, korzystnym wynikiem zakończył się drugi pojedynek - Dinamo Zagrzeb nieoczekiwanie przegrało z Astrą Giurgiu.

Nie udało się dokończyć pojedynku pomiędzy GD Estoril-Praia Pawła Kieszka a PSV Eindhoven. Po emocjonującej i pełnej goli pierwszej połowie nad stadionem przeszła ulewa, po której murawa nie nadawała się do gry. Pojedynek zostanie dokończony w innym terminie.

Wyniki spotkań 5. kolejki fazy grupowej Ligi Europejskiej:

GRUPA A

Villarreal CF - Borussia Moenchengladbach 2:2 (1:0)

GRUPA C

Tottenham Hotspur - Partizan Belgrad 1:0 (0:0)
1:0 - Stambouli 49'

Asteras Tripolis - Besiktas Stambuł 2:2 (0:1)
0:1 - Ba 15'
0:2 - Tore 61'
1:2 - Barrales 72'
2:2 - Parra 83'

Czerwona kartka: Hutchinson /73' za drugą żółtą/ (Besiktas).

GRUPA D

Celtic Glasgow - Red Bull Salzburg 1:3 (1:2)
0:1 - Alan 8'
0:2 - Alan 13'
1:2 - Johansen 30'
1:3 - Keita 90+2'

Astra Giurgiu - Dinamo Zagrzeb 1:0 (0:0)
1:0 - Bukari 50'

GRUPA E

GD Estoril-Praia - PSV Eindhoven (3:2) - mecz przerwany z powodu ulewy po pierwszej połowie
0:1 - Depay 6'
1:1 - Toze 12'
1:2 - Narsingh 14'
2:2 - Kuca 30'
3:2 - Amado 40'

GRUPA F

Inter Mediolan - Dnipro Dniepropietrowsk 2:1 (1:1)
0:1 - Rotan 16'
1:1 - Kuzmanović 31'
2:1 - Osvaldo 50'

Czerwona kartka: Ranocchia /47' za drugą żółtą/ (Inter).

AS Saint-Etienne - Karabach Agdam 1:1 (1:1)
0:1 - Nadirov 15'
1:1 - van Wolfswinkel 21'

Tabele Ligi Europejskiej ->>>

Wyniki Ligi Europejskiej ->>>

LE: Sevilla poległa i jest niepewna awansu! Znakomity Everton w 1/16 finału, Steaua prawie za burtą