LM: Liverpool za burtą, remis dał awans Juventusowi, Błaszczykowski wrócił do gry

FC Basel, Juventus Turyn i AS Monaco wywalczyły we wtorek awans do 1/8 finału Champions League. Wiosną tylko w Lidze Europejskiej rywalizować będzie Liverpool FC.

Konrad Kostorz
The Reds musieli pokonać mistrza Szwajcarii, by przejść do 1/8 finału Champions League. Od początku rywalizacji na Anfield korzystnie prezentowali się jednak podopieczni Paulo Sousy i nie pozwalali rozwinąć skrzydeł zespołowi Brendana Rodgersa. W efekcie Liverpool nie potrafił kreować dogodnych sytuacji pod bramką Tomasa Vaclika. Tymczasem w 25. minucie Fabian Frei wymienił podania z Luką Zuffim i pewnym strzałem nie dał szans Simonowi Mignoletowi.
Po zmianie stron wicemistrzowie Anglii próbowali odważniej zaatakować większą liczbą zawodników, ale ich wysiłki długo nie przynosiły rezultatu - Basel wciąż solidnie prezentował się w obronie. Po godzinie gry nerwów na wodzy nie utrzymał Lazar Marković, uderzając w twarz Behranga Safariego. Arbiter musiał usunąć Serba z boiska. Później groźnie strzelał Martin Skrtel, a Steven Gerrard stanął oko w oko z Vaclikiem, lecz gol dla Liverpoolu nie padł. Dopiero w 81. minucie kapitan The Reds strzałem z wolnego zdołał odrobić straty i miejscowi zwietrzyli szanse. W końcówce Szwajcarzy grali nerwowo, ale utrzymali korzystny wynik i ostatecznie zasłużenie przeszli do fazy pucharowej. Anglicy przebudzili się zdecydowanie zbyt późno. Juventus nie mógł pozwolić sobie na porażkę z Atletico, ale już w początkowych minutach dopuścił do zagrożenia pod bramką Gianluigiego Buffona. Na szczęście dla Bianconerich golkiper wygrał pojedynek sam na sam z Koke. Później stroną posiadającą lekką przewagę byli zawodnicy Massimiliano Allegriego, jednak przed przerwą tylko z rzadka zbliżali się do pola karnego Miguela Angela Moyi. W drugiej odsłonie meczu klarownych sytuacji nie było wiele. Większą ochotę do gry wykazywali mistrzowie Włoch, ale uderzenia zarówno Paula Pogby, jak i Arturo Vidala wybronił Moya. Końcowe fragmenty rywalizacji nie dostarczyły zbyt dużych emocji, a podział punktów zadowolił obie ekipy: Atletico wygrało grupę, natomiast Juventus wywalczył awans. Olympiakos, który pokonał Malmoe na własnym terenie, musi obejść się smakiem. Odnotujmy, że polski piłkarz mistrza Szwecji Paweł Cibicki wszedł na murawę w 80. minucie.
Jakub Błaszczykowski na oficjalny występ w żółto-czarnych barwach czekał ponad 10 miesięcy! Jakub Błaszczykowski na oficjalny występ w żółto-czarnych barwach czekał ponad 10 miesięcy!
Nowy trener Galatasaray Hamza Hamzaoglu obiecywał odebranie punktów Arsenalowi, ale szybko stało się jasne, że zapowiedzi Turka nie mają żadnego uzasadnienia w rzeczywistości. Krótko po rozpoczęciu spotkania przedniej urody gola zdobył Lukas Podolski, wykorzystując podanie Aarona Ramseya. Walijczyk jeszcze w pierwszej połowie dwukrotnie zmusił do kapitulacji Fernando Muslerę, a gola na 3:0 uzyskał fenomenalnym strzałem z 25 metrów w okienko. Wojciechowi Szczęsnemu niewiele zabrakło do zachowania czystego konta, lecz w 88. minucie Wesley Sneijder perfekcyjnie kropnął z rzutu wolnego. Ostatnie słowo należał do Kanonierów, a konkretnie do "Poldiego", któremu asystował Yaya Sanogo.

Borussia nie pokonała Anderlechtu, ale dzięki lepszemu bilansowi goli wygrała grupę i będzie rozstawiona w losowaniu. Żółto-czarni nie mieli łatwej przeprawy z Fiołkami, które przed przerwą stworzyły dwie świetne okazje bramkowe. W 11. minucie gospodarzy uratował Mitchell Langerak, który wygrał pojedynek z Aleksandarem Mitroviciem. W ekipie Juergena Kloppa dwoili i troili się Shinji Kagawa oraz Ciro Immobile, jednak długo nie przynosiło to efektu. Dopiero tuż przed upływem godziny gry Nuri Sahin zagrał do włoskiego napastnika, który przytomnie zachował się w polu karnym i pokonał świetnie dysponowanego w środowy wieczór Silvio Proto.

Dortmundczycy mieli kilka dogodnych okazji, by podwyższyć na 2:0, ale Proto bronił jak w transie. Nieskuteczność gospodarzy została skarcona w 84. minucie po dośrodkowaniu Anthony'ego Vanden Borre i strzale głową Aleksandara Mitrovicia. Chwilę później na murawę wbiegł Jakub Błaszczykowski, dla którego był to pierwszy oficjalny występ od 318 dni! Miejmy nadzieję, że "Kuba" szybko wywalczy sobie miejsce w wyjściowym składzie Borussii.

Królewscy zakończyli fazę grupową z kompletem punktów i odnieśli 19. wygraną z rzędu! Na zakończenie rywalizacji mieli teoretycznie najłatwiejsze zadanie - domowy pojedynek z Ludogorcem. Real spokojnie dążył do otwarcia wyniku, co uczynił w 20. minucie z rzutu karnego. Jedenastka została wykorzystana przez niezawodnego Cristiano Ronaldo, a podyktowana za zagranie ręką na linii bramkowej Marcelinho, którego ukarano czerwoną kartką. Madrytczycy okazji strzeleckich mieli co niemiara, a w pierwszej połowie wykorzystali jeszcze jedną - po centrze Toniego Kroosa celną "główką" popisał się Gareth Bale. W końcówce potyczki ambitnych Bułgarów pogrążyli Alvaro Arbeloa, któremu asystował Ronaldo, oraz utalentowany Alvaro Medran.

W grupie C na pierwszym miejscu finiszowało AS Monaco, które pozbawiło marzeń Zenit. Klub z księstwa zagrał bezbłędnie w obronie, a po przerwie przyśpieszył w ofensywie i dwukrotnie pokonał Jurija Łodygina. Pozycję lidera stracił Bayer, który tylko zremisował w Lizbonie. Co więcej, w pierwszym meczu 1/8 finału Aptekarze zagrają bez Omera Topraka, który został usunięty z boiska. Sebastian Boenisch rozegrał całe zawody i otrzymał żółtą kartkę.