Jak w tobołku u cyganki - rozmowa z Wojciechem Łazarkiem o Pucharze Narodów Afryki

Newspix / ABACA
Newspix / ABACA

Były trener reprezentacji Sudanu z wielkim smutkiem obserwuje wydarzenia w Gwinei Równikowej. Skończyła się złota era afrykańskiego futbolu? Na to wygląda.

Puchar Narodów Afryki wchodzi w decydującą fazę. Poznaliśmy już część ćwierćfinalistów (Kongo, Gwinea Równikowa, Tunezja, Demokratyczna Republika Konga), wkrótce dowiemy się, czy do czołowej "ósemki" awansuje reprezentacja Mali, którą prowadzi Henryk Kasperczak.

Pierwsze wnioski można wyciągnąć już teraz. SportoweFakty.pl rozmawiały o tym z Wojciechem Łazarkiem, który ma za sobą pracę na Czarnym Lądzie. W latach 2002-2004 był selekcjonerem Sudanu, trenował również kluby z Egiptu.
[ad=rectangle]

Marek Bobakowski: Mam wrażenie, że afrykańska piłka się przejadła. Zainteresowanie europejskich dziennikarzy obecnym PNA jest mizerne. Dlaczego?

Wojciech Łazarek: Mamy zbieżność odczuć. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników. Przede wszystkim zamieszanie organizacyjne. Przypomnijmy, z powodu epidemii przeniesiono w ostatniej chwili miejsce rozgrywania turnieju z Maroka do Gwinei Równikowej. Już widzę, że ten kraj nie był przygotowany, aby przejąć tak dużą imprezę. Panuje chaos, nie wygląda to dobrze.

To czynnik bezpośredni. Odnoszę jednak wrażenie, że problem afrykańskiej piłki nie tkwi tylko w tym turnieju. Dzieje się źle, tak ogólnie.

- Racja. Afrykańska piłka straciła spontaniczność. Zespoły nie grają już ofensywnie, nie prezentują doskonałej techniki, nie ma tej lekkości. Na siłę próbujemy, jako Europejczycy, narzucić im założenia taktyczne, nauczyć systemów, innych schematów. Nie jesteśmy w stanie tego zrobić, a przy okazji niszczymy to, co jest tam najpiękniejsze. Mamy bałagan taktyczny, na boisku jest jak w tobołku u cyganki. Obserwując poszczególne mecze nie zauważyłem żadnego z trendów, które można zauważyć w światowym futbolu.

Niecelne strzały, proste błędy - to wszystko denerwuje przeciętnego widza. Tak powinny wyglądać mistrzostwa kontynentu?

- Oczywiście, że nie. Jednak spójrzmy prawdzie prosto w oczy, skończmy z mitami. Owszem, w klubach europejskich mamy wielu piłkarzy z Afryki, ale w 99 procentach są oni rezerwowymi, albo nawet nie łapią się na ławkę. Wydrenowaliśmy przez kilkanaście lat afrykańską ziemię. Brzmi brutalnie, ale tak jest. Gwiazdy światowego formatu można policzyć na palcach jednej ręki. Ci najlepsi na dodatek na turniej w ogóle nie przylecieli. Może dlatego nawet na trybunach jest jakby smutniej.

Właśnie, miałem o to pytać. Gdzie się podziali szamani, kibicowski folklor?

- Pewnie część sympatyków zrezygnowała z przyjazdu ze względu na zmianę organizatora. Jednak nie zrzucałbym w 100 procentach tego problemu na tę decyzję. Zauważmy również, że w turnieju nie ma czołowych ekip: Maroka, Nigerii, Egiptu.

To jakbyśmy z mistrzostw Europy "wyciągnęli" Hiszpanię, Francję i Anglię.

- Na dodatek Burkina Faso, Zambia, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej nie są w najwyższej formie. Czym się emocjonować? Źle to wygląda.

[b]

Może na tle tej mizerii uda się przebić Mali, które prowadzi Henryk Kasperczak?
[/b]
- Trzymam za Henia kciuki. Po dwóch kolejkach każdy zespół w jego grupie ma po dwa punkty i taki sam stosunek bramek - 2:2. Sytuacja niespotykana. Nie mogę sobie takiej przypomnieć, a przeżyłem już trochę. Teoretycznie Mali ma za sobą już mecze z groźniejszymi rywalami, Kamerunem i WKS. Boję się jednak o ostatnie spotkanie grupowe z Gwineą. Oby nie okazało się najtrudniejsze. Awans do ćwierćfinału będzie wielkim sukcesem Heńka. Myślę, że o coś więcej będzie już bardzo ciężko. To jeszcze za młody zespół. Widać jednak pracę naszego trenera. Doskonałą pracę.

W Afryce, o czym Kasperczak się już przekonał, w jednym momencie można stracić szacunek pracodawców. Jeden przegrany mecz, brak awansu z grupy i Polak, oby nie, pożegna się z posadą.

- A w Europie jest inaczej? Na całym świecie ludzie, a trenerzy piłkarscy szczególnie, żyją na krawędzi. Nie wiemy, co przyniesie jutro. Nie obawiałbym się o pracę Heńka. Nawet jak ktoś w Mali dojdzie do wniosku, że się nie nadaje, to nie zmieni to wyników jego ekipy. Dobrych wyników.

Komentarze (5)
avatar
jendker83
27.01.2015
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Grupa A: 6 spotkań - 10 bramek
Grupa B: 6 spotkań - 9 bramek, a do tego jeden mecz rozstrzygnięty i pięć remisów
Grupa D: na razie 4 mecze - 4 remisy 1:1 !!!
Troszkę wybija się z tego gr. C, al
Czytaj całość
avatar
Przemek M11
27.01.2015
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Jest faktem, że dziś wielu gwiazd z Afryki nie ma.
Takie perły jak Yaya Toure, Bony to wyjątki.
Pod koniec lat 90-tych była naszpikowana gwiazdami Nigeria, mocny Kamerun.
Teraz jakby poziom się
Czytaj całość
Sufler
27.01.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jeśli organizuje się turniej w Gwinei Równikowej, na stadionach, które w Polsce oglądamy może w III lidze, to sorry, ale jak to ma się prezentować i jak ma wzbudzać emocje czy wyzwolić zaintere Czytaj całość
avatar
Bellini
27.01.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Polak trenerem reprezentacji sudanu... to ciekawe