Wraca nasza ukochana Ekstraklasa!

Po rekordowo krótkiej, bo trwającej tylko 40 dni przerwie letniej, do gry wraca polska Ekstraklasa. Nowy sezon zainaugurują spotkania Wisła Kraków - Górnik Zabrze i Lechia Gdańsk - Cracovia.

W tym artykule dowiesz się o:

Mistrza Polski poznaliśmy 7 czerwca, a już w piątek 17 lipca, po niespełna sześciu tygodniach przerwy, wystartuje nowy sezon Ekstraklasy. Rywalizacja o mistrzostwo Polski po raz trzeci będzie odbywała się dwustopniowo wg wprowadzonej w 2013 roku życia "reformy ESA 37": w 30 kolejkach sezonu zasadniczego, po których uczestnicy zostają podzieleni na grupę mistrzowską oraz spadkową, a ich dorobek punktowy zostaje zmniejszony o połowę. W fazie finałowej granych jest siedem kolejek, po których poznajemy mistrza Polski, uczestników Ligi Europy oraz spadkowiczów.
[ad=rectangle]

Po czterech sezonach z T-Mobile Ekstraklasą kibice będą musieli odzwyczaić się od starej nazwy polskiej najwyższej klasy rozgrywkowej i liga wystartuje bez sponsora tytularnego. T-Mobile pozostał jednak przy rozgrywkach, ale jako partner technologiczny, który będzie dostarczał dane statystyczne.

W sezonie 2014/2015 mistrzowskiego tytułu będzie bronił Lech Poznań Macieja Skorży, który w minionej kampanii przerwał hegemonię warszawskiej Legii, a sam odzyskał mistrzostwo po pięciu latach przerwy. Przypomnijmy, że Kolejorz został liderem Ekstraklasy dopiero po 31. kolejce, spychając ze szczytu Wojskowych po bezpośrednim zwycięstwie z nimi na ich terenie i nie oddał pierwszego miejsca już do samego końca.

W będącym preludium do nowego sezonu Ekstraklasy meczu o Superpuchar Polski Kolejorz potwierdził wyższość nad Legią i pokonał ją przy Bułgarskiej 17 3:1. Dzięki temu triumfowi Maciej Skorża został pierwszym w historii Polski trenerem, któremu udało się zdobyć wszystkiego możliwe do zdobycia trofea: mistrzostwo Polski (2008, 2009, 2015), Puchar Polski (2007, 2011, 2012), Puchar Ekstraklasy (2007) i Superpuchar Polski (2015).

Opiekun Lecha jest jednym z czterech aktualnie pracujących w Ekstraklasie trenerów, który ma w dorobku zdobycie mistrzowskiego tytułu. Oprócz niego takim zacnym wpisem w CV mogą pochwalić się prowadzący Legię Henning Berg, opiekun Pogoni Szczecin Czesław Michniewicz i trener Cracovii Jacek Zieliński. Najbardziej doświadczonym spośród wszystkich trenerów pracujących dziś w klubach Ekstraklasy, jest Michał Probierz, którego drużyny rozegrały w elicie już 239 spotkań. Z kolei jedynym trenerskim debiutantem jest Piotr Mandrysz. 52-latek, który wprowadził do elity Termalikę Bruk-Bet Nieciecza, już raz w sezonie 2007/2008 wywalczył z Piastem Gliwice awans do Ekstraklasy, ale wówczas zastąpił go Marek Wleciałowski.

Wspomniana Termalica to absolutny beniaminek Ekstraklasy. Słoniki będą 80. w historii zespołem, który stanie do rywalizacji w ligowych mistrzostwach Polski. Z kolei Nieciecza to najmniejsza w historii Polski miejscowość, która będzie miała swój klub w najwyższej klasie rozgrywkowej - w podtarnowskiej wsi mieszka jedynie ok. 700 osób!

Dzięki awansowi Termaliki sezon 2015/2016 Ekstraklasy będzie pierwszym od 62 lat, w którym Małopolskę będą reprezentowały aż trzy drużyny. Po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w sezonie 1953, gdy do walki mistrzostwo Polski stanęli piłkarze Cracovii, Wawelu i Wisły. Pasy zajęły ostatnie bezpieczne 10. miejsce, Wisła zdobyła brązowy medal, a Wawel nieoczekiwanie sięgnął po wicemistrzostwo kraju, ustępując jedynie Ruchowi Chorzów. Był to drugi i ostatni sezon Wawelu w Ekstraklasie. Klub z Podchorążych 3 został ograbiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, któremu podlegał, a które uznało, że... prawo pozostania w ekstraklasie z wojskowych klubów ma tylko siódma wówczas w lidze Legia Warszawa. Wawel nigdy już do najwyższej klasy nie powrócił.

Drugim obok Słoników beniaminkiem Ekstraklasy jest Zagłębie Lubin, które wróciło do elity już w rok po spadku. Miedziowych prowadzi Piotr Stokowiec, z którym w sezonie 2013/2014 zespół spadał do I ligi. Zagłębie jest beniaminkiem, ale trzon zespołu stanowią zawodnicy ograni w Ekstraklasie: Jakub Tosik (111), Łukasz Janoszka (162) i Łukasz Piątek (156), Maciej Dąbrowski (71), Dorde Cotra (72), Arkadiusz Woźniak (79) czy Adrian Błąd (58).

Dla każdego z nich to powrót do Ekstraklasy po krótszej niż dłuższej przerwie, ale nie tylko oni wróci do rodzimej ligi przed sezonem 2015/2016. Jednym z najważniejszych wydarzeń letniego "okienka" był powrót Krzysztofa Mączyńskiego do Wisły Kraków. Mowa w końcu o aktualnym reprezentancie Polski, który wystąpił w czterech z sześciu meczów el. Euro 2016. Znów w barwach Śląska Wrocław zobaczymy Kamila Bilińskiego i Adama Kokoszkę, a do ligi wrócili także Sebastian Przyrowski, Hubert Wołąkiewicz, Jarosław FojutRadosław Cierzniak, Przemysław Pitry czy Marcin Brosz, który przejął Koronę Kielce. Do Polski wrócił też Tomasz Cywka, który od 2006 roku występował w Anglii. Byłego młodzieżowego reprezentanta Polski, który związał się z Wisłą Kraków, czeka debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Latem doszło też do tradycyjnych "rozbiorów" Ekstraklasy. W sezonie 2015/2016 na polskich boiskach zabraknie między innymi króla strzelców minionej kampanii Kamila Wilczka, który zamienił Piasta Gliwice na Capri FC oraz najlepszego asystenta minionego sezonu Semira Stilicia, który przeniósł się z Wisły Kraków do APOEL-u Nikozja. Śladem Bośniaka podążyli też Mateusz Piątkowski i Inaki Astiz, a z AEK-iem Larnaka związał się Adam Marciniak z Cracovii. Z Ekstraklasą pożegnali się też choćby Błażej Augustyn (Heart of Midlothian), Paweł Golański (ASA Targu Mures), Olivier Kapo , Zaur Sadajew (Terek Grozny), Jakub Kosecki (SBV Sandhausen), Orlando Sa (Reading FC), Dossa Junior (Konyaspor), Ruben Jurado (ASA Targu Mures), Wojciech Golla (NEC Nijmegen), Filip Starzyński (KSC Lokeren) czy Marco Paixao (Sparta Praga).

Z drugiej strony piłkarskie życie nie znosi próżni i do Ekstraklasy trafili między innymi dwukrotny król strzelców węgierskiej ligi Nemanja Nikolić, który wzmocnił Legię Warszawa. Węgier zdobył w rodzimej ekstraklasie aż 117 bramek w 197 występach. Atak Lecha Poznań zasilił Denis Thomalla z SV Ried, który już zdążył pokazać, że może być interesującym graczem. Piast Gliwice sprowadził ze Sparty Praga będącego reprezentantem Czech Kamila Vacka, a Zagłębie Lubin wyciągnęło ze Spartaka Trnava jednego z najlepszych pomocników słowackiej ekstraklasy - Jana Vlaskę
Do Ekstraklasy trafili też wyróżniający się zawodnicy niższych polskich lig: król strzelców II ligi Łukasz Sekulski (Stal Stalowa Wola -> Jagiellonia Białystok), Jacek Góralski (Wisła Płock -> Jagiellonia Białystok), Grzegorz Piesio (Dolcan Ząbki -> Górnik Łęczna), Rafał Leszczyński (Dolcan Ząbki -> Piast Gliwice) czy Denis Popović  (Olimpia Grudziądz -> Wisła Kraków).

Wydarzeniem rundy jesiennej może być przekroczenie przez Łukasza Surmę granicy 500 występów w Ekstraklasie. Doświadczony pomocnik Ruchu Chorzów jest rekordzistą Polski pod względem liczby rozegranych spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej (487), a w 13. kolejce może zostać pierwszym ligowcem, który rozegra pół tysiąca meczów w Ekstraklasie.

Terminarz 1. kolejki Ekstraklasy 2015/2016:

Wisła Kraków - Górnik Zabrze / piątek 17.07.2015, g. 18:00
Lechia Gdańsk - Cracovia / piątek 17.07.2015, g. 20:30

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna / sobota 18.07.2015, g. 15:40
Zagłębie Lubin - Podbeskidzie Bielsko-Biała / sobota 18.07.2015, g. 18:00
Lech Poznań - Pogoń Szczecin / sobota 18.07.2015, g. 20:30

Korona Kielce - Jagiellonia Białystok / niedziela 19.07.2015, g. 15:30
Śląsk Wrocław - Legia Warszawa / niedziela 19.07.2015, g. 18:00

Piast Gliwice - Termalica Bruk-Bet Nieciecza / poniedziałek 20.07.2015, g. 18:00

Robert Lewandowski z... wąsem

Źródło: Agencja TVN/x-news

Graj w Fantasy Ligę

Komentarze (12)
Michał W.
17.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
60 dni rozbratu z Ekstraklasą wystarczyło, aby wszyscy (nie wyłączając szyderców) zatęsknili za rozgrywkami, co najlepiej dowodzi że jest ukochaną, na którą z biciem serc czekają fani piłki noż Czytaj całość
avatar
wislok
17.07.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Nasza liga może i nie powala poziomem sportowym, ale jest nam najbliższa sercu, jak rodzina, może nie idealna, z licznymi wadami, ale nasza :) 
avatar
Dariusz Konferowicz
17.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
3
Odpowiedz
wraca patologia zwana ekstraklasą , kopacze z wyszkoleniem technicznym na poziomie 4 ligi niemieckiej . zarabiajacy po kilkadziesiat tys.zl. na miesiac.Juz widze te akcje hahahahaha te zagrania Czytaj całość
Bartłomiej Kwiatkowski
17.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Kto zostanie mistrzem Polski 2015/16. Notowania bukmacherow:
Legia 2,4; Lech 3,6; Lechia 5,0; Slask 11,0; Jagaiellonia 15,0; Wisla 26,0; 
KupCukier
17.07.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Hahaha liga jaka jest taka jest, ciasna ale wlasna,kiedys zespoly z tej ligi dochodzily do polfinalow Pucharu Europy,nie czaje ludzi ktorzy sraja we wlasne gniazdo :D