El. Euro. 2016: Irlandia wygrała z Gibraltarem

Irlandia nie miała żadnych problemów z wygraniem z Gibraltarem w eliminacyjnym meczu do mistrzostw Europy. Zwycięstwo Wyspiarzy nie było jednak okazałe.

Bartosz Zimkowski
TVN Agency

Od początku meczu przewagę osiągnęli goście i pierwszą okazję stworzyli w czwartej minucie. Wówczas strzał Glenna Whelana został zablokowany, ale chwilę później Jordan Perez dwukrotnie musiał interweniować po próbach Wyspiarzy. Najpierw sparował uderzenie Robbiego Brady'ego, a następnie Jonathana Waltersa.

W 10. minucie podopieczni Martina O'Neilla powinni wyjść na prowadzenie, jednak piłka po strzale Ciarana Clarka trafiła w poprzeczkę. Irlandczycy nie zwalniali tempa i na bramkę musieli czekać do 27. minuty. Debiutant Cyrus Christie minął dwóch obrońców, a następnie oddał bardzo ładny strzał, którego nie zdołał zatrzymać Perez.

Pod koniec pierwszej połowy dwa razy celnie z dystansu przymierzył Liam Walker, zawodnik Gibraltaru. O ile pierwsza próba sprawiła nieco problemów Shay'owi Givenowi, to za drugim razem doświadczony golkiper bez kłopotu złapał futbolówkę.

Do przerwy Irlandia prowadziła tylko 1:0, ale siedem minut po zmianie stron dwukrotnie zmusiła przeciwnika do wyjęcia piłki z własnej siatki. Najpierw Robbie Keane z kilku metrów dopadł do bezpańskiej futbolówki, a chwilę później Wes Hoolahan wywalczył "jedenastkę". Na bramkę zamienił ją Keane, strzelając swoją 23. bramkę w historii jego występów w eliminacjach do mistrzostw Europy.

Kropkę nad "i" Irlandia postawiła 11 minut przed końcem. Jeff Hendrick dośrodkował piłkę na piąty metr, gdzie rezerwowy Shane Long strzałem głową ustalił wynik spotkania na 4:0.

Po siedmiu rozegranych meczach Irlandia ma 12 punktów na koncie - o dwa mniej od reprezentacji Polski. Z kolei Gibraltar nadal nie zdobył choćby "oczka".

Gibraltar - Irlandia 0:4 (0:1)
0:1 - Cyrus Christie 27'
0:2 - Robbie Keane 49'
0:3 - Robbie Keane (k.) 52'
0:4 - Shane Long 79'

Gibraltar: Jordan Perez - Joseph Chipolina, John Sergeant (85' Robert Guilling), Roy Chipolina, Erin Barnett, Jean Carlos Garcia, Kyle Casciaro (61' Jake Gosling), Liam Walker, Anthony Bardon, Lee Casciaro, John Paul Duarte (74' Michael Yome).

Irlandia: Shay Given - John O'Shea, Ciaran Clark, Cyrus Christie, Glenn Whelan, James McCarthy (70' Stephen Quinn), Robbie Brady, Wes Hoolahan (77' Aiden McGeady), Jeff Hendrick, Robbie Keane (70' Shane Long), Jonathan Walters.

Żółte kartki: Kyle Casciaro, Erin Barnett (Gibraltar) oraz Jonathan Walters (Irlandia).