El. Euro 2016: czerwono w Belgradzie, zwycięstwo Portugalii

Serbia przegrała z Portugalią 1:2 (0:1) na zakończenie rozgrywek grupy I eliminacji Euro 2016. Dwaj piłkarze gospodarzy zostali ukarani czerwonymi kartkami.

Karol Borawski

Portugalczycy zapewnili sobie awans w czwartek, dzięki zwycięstwu z Danią. W efekcie do Serbii nie poleciał Cristiano Ronaldo. Fernando Santos dał odpocząć swojej największej gwieździe. Z kolei gospodarze chcieliby jak najszybciej zapomnieć o eliminacjach. Serbowie już wcześniej odpadli z walki o awans, między innymi dzięki karze walkowera po wydarzenia ze spotkania z Albanią.

Wynik meczu już w 5. minucie otworzył Nani. Stojkovic obronił strzał Danny'ego, ale wobec dobitki pomocnika Fenerbahce był bezradny. Po stracie gola piłkarze Radoslava Curcica ruszyli do bardziej śmiałych ataków.

W 27. minucie Kolarov groźnie dośrodkował z lewego skrzydła w pole karne, ale Zoran Tosić nie wykorzystał dobrej sytuacji. Pięć minut później strzał Tosica obronił Rui Patricio. Napór Serbów nie ustawał, w 36. minucie przed szansą stanął Dusan Tadic, ale portugalska bramka nadal była jak zaczarowana.

Goście często uciekali się do fauli, sędzia David Fernadez ukarał żółtymi kartkami Nelsona Semedo, Danny'ego i Naniego. Tuż po zmianie stron podobne kary spotkały Danilo Pereirę i Aleksandara Mitrovica.

W 55. minucie Mitrovic posłał piłkę do portugalskiej bramki, ale Serb był na pozycji spalonej i gol nie został uznany. Dziesięć minut później gospodarze mieli w końcu powody do radości. Kolarov zagrał z lewej strony, a Zoran Tosic technicznym strzałem lewą nogą doprowadził do wyrównania.

Radość Serbów nie trwała długo. W 78. minucie rezerwowy Joao Moutinho popisał się pięknym strzałem i goście ponownie wyszli na prowadzenie. Kilkadziesiąt sekund później Aleksandar Kolarow został zmieniony, Serb po zejściu z boiska zdążył jeszcze zobaczyć drugą żółtą kartkę. Nerwy puściły również Nemanji Maticowi, który również zobaczył czerwień.

Portugalia zakończyła eliminacje z dorobkiem 21 punktów, Serbowie z 4 punktami uplasowali się tylko przed Armenią. Bezpośredni awans z grupy I poza Portugalią wywalczyła również Albania, z kolei w barażach zagra Dania.

Serbia - Portugalia 1:2 (0:1)