El. Euro 2016: Norwegia pękła pod naporem Włochów i zagra tylko w barażach!

Reprezentacja Norwegii długo prowadziła z Włochami, ale zapłaciła wysoką cenę za ultra defensywną taktykę i ostatecznie poległa 1:2! Zagra więc tylko w barażach.

Szymon Mierzyński
PAP

Skandynawowie byli uzależnieni od wyniku meczu Malta - Chorwacja, ale wyszli na boisko z bardzo spokojnym nastawieniem. Początkowo nie zamierzali się odkrywać i byli raczej przyczajeni na własnej połowie. Mimo to zadali cios, wykorzystując stały fragment. W 23. minucie po rzucie wolnym Giorgio Chiellini przypadkowo wybił piłkę na 17. metr, a stamtąd świetnym mocnym strzałem do siatki skierował ją Alexander Tettey.

Później podopieczni Pera-Mathiasa Hogmo postawili jednak wyłącznie na obronę i choć długo byli w tej ryzykownej taktyce skuteczni, to w końcu Włosi ich "złamali". Wyrównanie padło w 74. minucie, choć przy dużej pomocy Haitama Aleesamiego, który zamiast wybić piłkę jak najdalej od własnej bramki chciał ją zgrać do Orjana Nylanda. Zrobił to za krótko i ten koszmarny błąd bezlitośnie wykorzystał Alessandro Florenzi. W tym momencie Norwegowie spadli z 1. na 3. miejsce w grupie H, bowiem Chorwacja prowadziła z Maltą 1:0.

Goście musieli zaatakować, lecz obraz gry w ogóle się nie zmienił i nadal wyraźnie przeważała ekipa Antonio Conte. W 82. minucie ta dominacja została udokumentowana ładnym golem Graziano Pelle, który zamknął soczystym uderzeniem dośrodkowanie Florenziego z prawego skrzydła.

Włosi przeżywali we wtorek niesamowite męki i niewykluczone, że gdyby nie fatalna pomyłka Aleesamiego, to nic by z przodu nie wskórali. Norwegowie nie zasłużyli jednak na sukces, bo przez większość spotkania byli nastawieni tylko na przetrwanie. W taki sposób nie da się grać z klasowymi rywalami, stąd końcowy triumf Italii.

Wicemistrzowie Europy wygrali grupę H, 2. pozycję zajęła Chorwacja, która skromnie pokonała Maltę, zaś Skandynawowie wystąpią w barażach.

Włochy - Norwegia 2:1 (0:1)
0:1 - Alexander Tettey 23'
1:1 - Alessandro Florenzi 74'
2:1 - Graziano Pelle 82'

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli (72' Antonio Candreva), Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Matteo Darmian, Riccardo Montolivo (68' Andrea Bertolacci), Mattia De Sciglio, Alessandro Florenzi, Roberto Soriano, Graziano Pelle, Eder (62' Sebastian Giovinco).

Norwegia: Orjan Nyland - Omar Elabdellaoui, Even Hovland, Vegard Forren, Haitam Aleesami, Stefan Johansen, Alexander Tettey, Per Ciljan Skjelbred (51' Jone Samuelsen), Markus Henriksen, Jo Inge Berget (78' Valon Berisha), Alexander Soderlund (60' Joshua King).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).