WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Platforma Obywatelska bezprawnie wykorzystała wizerunek Roberta Lewandowskiego

Platforma Obywatelska bezprawnie wykorzystała wizerunek Roberta Lewandowskiego w kampanii wyborczej, co spotkało się z reakcją Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
/ PAP/Bartłomiej Zborowski

12 października, czyli na 13 dni przed wyborami parlamentarnymi Platforma Obywatelska opublikowała na swoim profilu na Facebooku grafikę z Robertem Lewandowskim w stroju reprezentacji Polski w roli głównej i post o treści: "Radość po wczorajszym meczu trwa! 13 dni do wyborów i... 13 goli zdobył Robert Lewandowski dla reprezentacji Polski podczas eliminacji do EURO 2016".

Okazało się, że wizerunek kapitana Biało-Czerwonych został wykorzystany bez zgody Polskiego Związku Piłki Nożnej, co spotkało się z reakcją federacji, która w piątek opublikowała stosowny komunikat w sprawie. Oto jego treść:

"Polski Związek Piłki Nożnej z przykrością stwierdził, że na oficjalnym profilu Platformy Obywatelskiej na portalu społecznościowym Facebook zamieszczono zdjęcie Roberta Lewandowskiego w stroju reprezentacji kraju, bez uprzedniego uzgodnienia z PZPN możliwości wykorzystania tego rodzaju wizerunku zawodnika.

W związku z tym PZPN wskazuje, że stosownie do treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 715, z późn. zm.), członek kadry narodowej udostępnia, na zasadach wyłączności, swój wizerunek w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który jest uprawniony do wykorzystania tego wizerunku do swoich celów gospodarczych. 

Przepis ten przyznaje PZPN, jako polskiemu związkowi sportowemu działającemu w sporcie piłka nożna, wyłączne uprawnienie do gospodarczego wykorzystywania wizerunków członków kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju. Wykorzystywanie wizerunków zawodników reprezentacji kraju w piłce nożnej w stroju tej reprezentacji przez osoby trzecie może więc następować wyłącznie za zgodą PZPN.

Platforma Obywatelska nie wystąpiła do PZPN o zgodę na korzystanie z wizerunku zawodników prowadzonej przez PZPN kadry narodowej w piłce nożnej mężczyzn w stroju reprezentacji kraju, polegające w szczególności na opracowaniu i rozpowszechnianiu w sieci Internet wskazanego na wstępie zdjęcia promującego Platformę Obywatelską. Tego rodzaju korzystanie bez upoważnienia z wizerunku członka kadry narodowej w stroju reprezentacji kraju stanowi naruszenie ustawowych praw wyłącznych PZPN.

W związku z powyższym, PZPN zwraca się niniejszym do Państwa o niezwłoczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz usunięcie z oficjalnego profilu Platformy Obywatelskiej na portalu społecznościowym Facebook, wskazanego na wstępie zdjęcia z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego w oficjalnym stroju reprezentacji kraju, wykorzystanego bez wiedzy i zgody PZPN."

Reakcja PZPN przyniosła skutek - administratorzy profilu Platformy Obywatelskiej usunęli post z 12 października. Władze PZPN podkreśliły, że związek jest "podmiotem apolitycznym i nie popiera żadnego z ugrupowań politycznych oraz nie sympatyzuje z żadną z partii biorących udział w bieżącej kampanii wyborczej".

Po kilku godzinach od komunikatu PZPN swoje oświadczenie w sprawie wydał KW Platformy Obywatelskiej:

"W związku z wątpliwościami zgłoszonymi przez Polski Związek Piłki Nożnej dotyczącymi wykorzystania zdjęcia przedstawiającego Roberta Lewandowskiego w stroju Reprezentanta Polski pragniemy przedstawić stanowisko Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP.

Zdjęcie prezentujące wizerunek piłkarza zostało przez nas zakupione poprzez stronę Shutterstock.com i wykorzystane zgodnie z obowiązującymi prawami licencyjnymi. Ponadto fakt wykorzystania wizerunku Roberta Lewandowskiego w żaden sposób nie miał zachęcać do głosowania na Platformę Obywatelską w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Grafika ze zdjęciem piłkarza została opublikowana na portalu Facebook.com wyłącznie w ramach działań informacyjnych i profrekwencyjnych tj. zachęcających do wzięcia udziału w wyborach a nie agitujących za jedną z opcji politycznych.

Mimo, że nie podzielamy wątpliwości zgłoszonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, niezwłocznie usunęliśmy kwestionowane zdjęcie, szanując w ten sposób zarówno wizerunek piłkarza jak i odczucia kibiców reprezentacji Polski. Jedyną osobą, która mogła poczuć się urażona jest sam Robert Lewandowski za co go przepraszamy i zapewniamy, że wszyscy w Platformie Obywatelskiej jesteśmy jego największymi kibicami".

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN

Komentarze (16):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • ALLEZ 1
  Nie wierze, ze kogos tak malo myslacego dopuszczono do uczenia dzieci. Czego ty "uczysz"? ale szczerze - wu-efu ? Prac recznych?
  Nielubie Fejsa A)A tak... Mam dużo z gimbem do czynienia. Uczę ich. Ale mam to szczęście, że akurat w takiej szkole, gdzie ich poziom jest b. wysoki. Zarówno osobisty jak i pod względem wiedzy. Od dawna masowo są finalistami zarówno w konkursach kuratoryjnych jak i ogólnopolskich, i międzynarodowych. B) Twoje, jak piszesz, afery służb państwowych - to były próby dobrania się do tyłków tym, którzy sprzedawali Polskę. Ale bandyci mieli tak silne plecy, że: *pozbyli się rządu, *pozamiatali pod stół, *przejęli media, * wyprali ludziom (w tym Tobie) mózgi. Co gorsza, doją na już bez rękawiczek, a i tak na nich się tępo głosuje. To jest dramat narodu.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • ALLEZ 1
  gorzej juz BYLO.
  10-8 lat temu. PAMIETAMY
  jerrypl Nie sposób się nie zgodzić Kasyksie. Jedyne co pociesza to fakt, iż gorzej nie będzie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • PABL0 3
  Żałosne tłumaczenie, nawet jego wyjaśnienie brzmi jak propaganda... Cóż, kwintesencja tego rządu w pełnej okazałości :-(
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (16)
Pokaż więcej komentarzy (16)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×