LM: Wielkie męki Man Utd i skromny triumf nad CSKA

Aż do ostatniego kwadransa piłkarze Manchesteru United nie potrafili złamać skomasowanej defensywy CSKA Moskwa, jednak gol Wayne'a Rooneya dał im finalnie skromne zwycięstwo 1:0.

Szymon Mierzyński
PETER POWELL / PETER POWELL

W pierwszym starciu obu ekip na Arenie Chimki Rosjanie wywalczyli remis i teraz też nie zamierzali tanio sprzedawać skóry. Pierwsza połowa mogła tylko wzbudzić zniecierpliwienie na trybunach Old Trafford, bo ataki ekipy Louisa van Gaala wyglądały jak klasyczne bicie głową w mur. Dobrze zorganizowana obrona CSKA niezmiernie rzadko dopuszczała do poważnego zagrożenia pod bramką Igora Akinfiejewa.

Otwarciem wyniku zapachniało dopiero w 36. minucie, gdy zupełnie niekryty w polu karnym Marcos Rojo spudłował strzałem z woleja.

Po przerwie obraz gry był identyczny. Czas mijał nieubłaganie, a Czerwone Diabły nie potrafiły znaleźć sposobu na "złamanie" defensywy przeciwnika. W 78. minucie miały natomiast ogrom szczęścia, bo Seydou Doumbia przegrał pojedynek sam na sam z Davidem de Geą, a jego dobitkę zatrzymali tuż przed linią bramkową Chris Smalling do spółki z Ashleyem Youngiem.

To była kluczowa dla losów meczu sytuacja. Przyjezdni zmarnowali swoją szansę i już po chwili przegrywali. Po składnej i szybkiej akcji Jesse Lingard perfekcyjnie dośrodkował do Wayne'a Rooneya i doświadczony napastnik pokonał Akinfiejewa uderzeniem głową. 30-latek mógł odetchnąć z ulgą, bo wcześniej zawiódł na całej linii, gdy dostał idealne podanie na 5. metr od Juana Maty i nie oddał nawet strzału.

Podłamani Rosjanie nic już nie wskórali i gospodarze odnieśli skromny triumf, dzięki któremu awansowali na 1. miejsce w tabeli grupy B. Wiceliderem jest teraz PSV Eindhoven, które pokonało u siebie VfL Wolfsburg 2:0. Holendrzy wyprzedzają niemiecką drużynę większą liczbą strzelonych bramek.

Manchester United - CSKA Moskwa 1:0 (0:0)
1:0 - Wayne Rooney 79'

Manchester United: David de Gea - Ashley Young, Chris Smalling, Daley Blind, Marcos Rojo, Bastian Schweinsteiger (89' Ander Herrera), Michael Carrick, Jesse Lingard, Juan Mata (74' Memphis Depay), Anthony Martial (66' Marouane Fellaini), Wayne Rooney.

CSKA Moskwa: Igor Akinfiejew - Mario Fernandes, Aleksiej Bieriezucki, Siergiej Ignaszewicz, Gieorgij Szczennikow, Pontus Wernbloom, Bebras Natcho (55' Seydou Doumbia), Zoran Tosić (76' Aleksandr Gołowin), Ałan Dzagojew (85' Kirił Panczenko), Georgij Milanow, Ahmed Musa.

Żółte kartki: Gieorgij Szczennikow, Pontus Wernbloom (CSKA Moskwa).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska).

PSV Eindhoven - VfL Wolfsburg 2:0 (0:0)
1:0 - Jurgen Locadia 56'