W małych derbach Mazowsza Dolcan i Pogoń powalczą o przełamanie złej passy

Z pięciu ostatnich meczów Dolcan zwyciężył tylko w jednym, zespół z Siedlec ma za sobą trzy kolejne porażki. Trenerzy Dariusz Dźwigała i Marcin Sasal liczą więc na przełamanie i realizację celów - pierwszy chce awansować, drugi marzy o utrzymaniu.

Bartosz Bolesławski

Derby Mazowsza rozpoczynają formalnie rundę wiosenną. Na inaugurację sezonu Dolcan Ząbki zwyciężył okazale 4:0 w meczu rozegranym w Pruszkowie, ponieważ stadiony obu ekip nie spełniały jeszcze wówczas wymogów licencyjnych. Kibice spod Warszawy chętnie obejrzeliby powtórkę z rozrywki, jednak nie będzie to takie proste.

Pogoń Siedlce była przed sezonem wymieniana jako jeden z głównych kandydatów do spadku, jednak zespół prowadzony przez trenera Marcina Sasala radzi sobie całkiem przyzwoicie. Jego piłkarze mieli dużego pecha w dwóch ostatnich spotkaniach - w meczu ze Stomilem Olsztyn gola stracili po dość kontrowersyjnym rzucie karnym, a w drugiej połowie sędzia nie uznał im prawidłowej bramki. Z kolei przed tygodniem w Chojnicach od 38. minuty musieli sobie radzić w dziesięciu, a do wywiezienia bezbramkowego remisu zabrakło im zaledwie minuty.

Dolcanowi też nie wiedzie się ostatnio najlepiej. Przegrane w meczach z bezpośrednimi rywalami w walce o awans (z Wisłą Płock 0:1 i Arką Gdynia 2:3) sprawiły, że podopieczni trenera Dariusz Dźwigały stracili dystans do miejsc dających awans. Planem na poprawę sytuacji miały być trzy zwycięstwa w meczach u siebie z rywalami z dolnej połowy tabeli. Już po pierwszym takim starciu plan runął, ponieważ ząbczanie tylko zremisowali z MKS-em Kluczbork 1:1.

Presja na zespole spod Warszawy jest w tej chwili bardzo duża, ponieważ kolejna strata punktów może sprawić, że walka o awans będzie niezwykle trudna. Widać to już było w ostatnim meczu z drużyną z Kluczborka, który to Dolcan
kończył w "dziewiątkę" - czerwone kartki zobaczyli Piotr Klepczarek i Szymon Matuszek. Podstawowy stoper i defensywny pomocnik nie będą mogli wystąpić w starciu z Pogonią Siedlce , co z pewnością nie poprawia nastroju trenera Dźwigały.

Dodatkowym smaczkiem derbów będzie przyjazd na Dolcan Arenę trenera Marcina Sasala, który przed rokiem zrezygnował z pracy w Ząbkach ze względu na sprawy rodzinne. Kapitanem jego drużyny jest Rafał Zembrowski, były zawodnik Dolcanu, gdzie jednak zbyt wiele nie pograł. Z kolei w drużynie z Ząbek występuje Antonio Calderon, mający za sobą występy w Siedlcach. Widać więc, że obydwa zespoły znają się bardzo dobrze i na element zaskoczenia raczej nie ma co liczyć.

Dolcan musi zwyciężyć, aby utrzymać kontakt z czołówką, Pogoń chce opuścić miejsce barażowe. Walki i determinacji z pewnością nie zabraknie z żadnej ze stron.

Dolcan Ząbki - Pogoń Siedlce / pt. 20.11.2015, godz. 18:00