Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Polacy legendami francuskiego klubu

Kibice francuskiego AJ Auxerre wybrali najlepszą jedenastkę w historii klubu. Znaleźli się w niej aż czterej Polacy, piąty został wybrany do drużyny rezerw
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
East News

Czytelnicy francuskiego dziennika "L'Yone Republicaine" wybrali najlepszą ich zdaniem jedenastkę w historii klubów. Fani w jedenastce umieścili aż czterech polskich piłkarzy, którzy w zespole AJ Auxerre grali na przełomie lat 70. i 80.

To był okres, gdy drużyna prowadzona przez Guy Rouxa weszła po wielu latach batalii do Ligue 1.

Wśród bramkarzy triumfował Marian Szeja , który zdobył głosy od 880 fanów i wyprzedził słynnego Bruno Martiniego, 31-krotnego reprezentanta Francji.

W obronie naszym reprezentantem jest oczywiście Paweł Janas , w pomocy niezmordowany Waldemar Matysik, który miał żelazne płuca i w testach wytrzymałościowych przegrywał tylko z młodym Ericem Cantoną . W ataku oczywiście Andrzej Szarmach , który w 144 meczach ligowych strzelił dla francuskiej drużyny 94 gole! Czyli przez 4,5 sezonu, które spędził w klubie, "Diabeł" strzelał średnio około 21 goli na sezon.

Wspomniany Cantona tak mówił o Polaku (o czym czytamy w jego biografii autorstwa Philippe Auclaira): - Mało znałem Szarmacha, ale wiedziałem, że był skromnym, prostolinijnym i miłym człowiekiem. Przy nium nauczyłem się, co to znaczy mieć talent i klasę jednocześnie"

W rezerwowej jedenastce znalazł się Ireneusz Jeleń , któremu w odniesieniu większych sukcesów przeszkodziła kontuzja pleców.

Najlepsza "11" w historii Auxerre wg. czytelników L'Younne Republicaine:

Marian Szeja (Polska, w klubie w latach 1980-85) - Bacary Sagna (Francja, 2004-07), Basile Boli (Francja, 1982-90), Paweł Janas (Polska, 1982-86), Jean-Pascal Mignot (Francja, 2002-11) - Waldemar Matysik (Polska, 1987-90), Benoît Pedretti (Francja, 2006-11), Enzo Scifo (Belgia, 1989-91) Christophe Cocard (Francja, 1987-96), Andrzej Szarmach (Polska, 1980-85), Pascal Vahirua (Francja, 1984-95)

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×