KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Odwołanie Dawida Nowaka odrzucone

Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN odrzuciła odwołanie Dawida Nowaka i utrzymała w mocy karę dyskwalifikacji nałożoną na reprezentanta Polski przez Komisję Dyscyplinarną PZPN w związku z wykryciem w jego organizmie obecności substancji niedozwolonej.

Maciej Kmita
Maciej Kmita

19 listopada 2015 roku Komisja Dyscyplinarna PZPN wymierzyła Dawidowi Nowakowi karę dyscyplinarną w postaci dwuletniej dyskwalifikacji związku z tym, że we wrześniu 2014 roku w organizmie piłkarza stwierdzono obecność substancji niedozwolonej - stanozololu.

7 grudnia Nowak złożył odwołanie od decyzji KD PZPN do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, która oddaliła odwołanie zawodnika w całości jako bezzasadne, co oznacza, że orzeczona w I instancji kara jest prawomocna.

Na poczet kary zalicza się już czas od 30 października 2014 roku, gdy KD PZPN podjęła decyzję o zawieszeniu Nowaka w prawach zawodnika na czas przeprowadzenia postępowania. Nowak może się ubiegać o skrócenie dyskwalifikacji.

"Wykrycie substancji zabronionej nie było kwestionowane przez odwołującego się, nie był on również w stanie wykazać, że substancja została wprowadzona do środków spożywanych przez niego wbrew jego woli i bez jego wiedzy w szczególności, że było to wynikiem działania osób trzecich. W związku z powyższym, w oparciu o przepisy Modelowych Reguł Antydopingowych, NKO PZPN nie miała podstaw do zmiany wymiaru kary. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w przypadku pozytywnego wyniku badania antydopingowego, to zawodnik obowiązany jest wykazać brak winy oraz brak zaniedbań w zakresie spożywanych produktów" - czytamy w komunikacie NKO PZPN.

O co chodzi?

16 października 2014 roku Cracovia otrzymała od Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie zawiadomienie, że w wyniku badań przeprowadzonych 26 września podczas treningu w próbce "A" pobranej od Nowaka stwierdzono wykrycie substancji zabronionej - stanozololu. To steryd anaboliczno-androgenny wpływający przede wszystkim na poprawę siły.

- Stanozolol to najczęściej wykrywany przez komisje antydopingowe środek, jeśli chodzi o sterydy anaboliczno-androgenne. Jest on wykorzystywany głównie przez zawodników dyscyplin siłowych - tłumaczył WP SportoweFakty dyrektor biura Komisji, Michał Rynkowski.

21 października postępowanie wyjaśniające przeciwko piłkarzowi wszczął rzecznik dyscyplinarny PZPN, Adam Gilarski, a 23 października zawodnik zwrócił się do Komisji z prośbą o zbadanie próbki "B", której analiza potwierdziła obecność stanozololu w jego organizmie. Tydzień później Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nowakowi i podjęła decyzję o tymczasowym zawieszeniu go w prawach zawodnika.

12 lutego 2015 roku KD PZPN podjęła decyzję o zdyskwalifikowaniu piłkarza na dwa lata. Nowak nie przyznał się do stosowania stanozololu i skorzystał z możliwości złożenia odwołania do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl, który 6 sierpnia uchylił nałożoną na piłkarza dyskwalifikację, stwierdzając błędy formalne oraz merytoryczne w postępowaniu prowadzonym przez PZPN. Trybunał zobligował jednocześnie KD PZPN do przeprowadzenia ponownego postępowania, którego efekt był taki sam - dwuletnia dyskwalifikacja.

Obecność stanozololu w organizmie Nowaka została wykryta, gdy ten był zawodnikiem Cracovii, ale w grudniu 2014 roku jego umowa z krakowskim klubem została rozwiązana za porozumieniem stron. Z Pasami był związany od czerwca 2013 roku. Wcześniej w latach 2006-2013 występował w PGE GKS Bełchatów. W polskiej Ekstraklasie rozegrał w sumie 169 spotkań i zdobył 50 bramek.

Nowak ma na koncie osiem występów w reprezentacji Polski. Po raz ostatni w narodowych barwach zagrał 6 lutego 2011 roku w meczu towarzyskim z Mołdawią.
Jest pierwszym w historii piłkarzem polskiej Ekstraklasy, którego PZPN ukarał za obecność substancji niedozwolonej w organizmie.

Kalendarium sprawy Dawida Nowaka:
26 września 2014 - Komisja do Zwalczaniu Dopingu pobiera od Dawida Nowaka próbki moczu "A" i B" do analizy
16 października 2014 - Komisja zawiadamia Cracovię o wykryciu obecności stanozololu w próbce "A" Nowaka
21 października 2014 - rzecznik dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski wszczyna postępowanie wyjaśniające
23 października 2014 - Nowak zwraca się do Komisji z prośbą o zbadanie próbki "B"
29 października 2014 - analiza próbki "B" potwierdza obecność stanozololu w organizmie Nowaka
30 października 2014 - Komisja Dyscyplinarna PZPN wszczyna postępowanie dyscyplinarne przeciwko Nowakowi i zawiesza go w prawach zawodnika do czasu zakończenia postępowania właściwego
8 grudnia 2014 - dochodzi do rozwiązania za porozumieniem stron mającego obowiązywać do czerwca 2015 roku kontraktu Nowaka z Cracovią
12 lutego 2015 - KD PZPN podejmuje decyzję o zdyskwalifikowaniu Nowaka na dwa lata
21 kwietnia 2015 - KD FIFA rozszerza na cały świat skutki prawne decyzji KD PZPN z 12 lutego
6 sierpnia 2015 - Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przy PKOl uchyla decyzję KD PZPN o dyskwalifikacji Nowaka
19 listopada 2015 - po ponownym rozpatrzeniu sprawy KD PZPN nakłada na Nowaka dwuletnią dyskwalifikację. Piłkarz może ubiegać się o skrócenie dyskwalifikacji
27 stycznia 2016 - Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN odrzuca odwołanie Nowaka od decyzji KD PZPN i utrzymuje w mocy karę nałożoną na piłkarza przez KD PZPN

Dawid Nowak zagra jeszcze w Ekstraklasie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
PZPN
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×