KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Craig Bellamy uczył przedstawicieli Zagłębia

Trenerzy Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie podnoszą zawodowe kwalifikacje i poszerzają wiedzę na temat pracy z młodzieżą. Szkoleniowcy wrócili właśnie z tygodniowego stażu w ośrodku walijskiego Cardiff City.

Artur Długosz
Artur Długosz
Craig Bellamy (z prawej) AFP / Robert Atanasovski / Na zdjęciu: Craig Bellamy (z prawej)

Ich wizytę koordynował były napastnik Liverpool FC, Craig Bellamy. Na miejscu trenerzy z Lubina nie tylko zdobywali wiedzę, ale dzielili się swoimi doświadczeniami z młodzieżą trenującą w Zelga Football Academy - polonijnej akademii piłkarskiej.

Podczas tygodniowego pobytu w Walii reprezentanci Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie brali udział w wykładach, zajęciach praktycznych i teoretycznych oraz prezentacjach na temat procesu szkoleniowego, edukacji i struktury pracy w Cardiff City. Uczestniczyli także w treningach każdej z grup wiekowych.

- Okazało się, że podobnie do Walijczyków organizujemy naszą pracę z młodzieżą - mówi Witold Lis, trener-koordynator Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie, który przewodził lubińskiej delegacji. - To dla nas potwierdzenie, że wybraliśmy dobrą drogę. Cardiff City to obecnie czołówka szkolenia najmłodszych roczników, na podobnym poziomie jak Chelsea czy Manchester City. Imponujące efekty osiągają zwłaszcza z zawodnikami poniżej 14. roku życia. To naprawdę dobry wzór do naśladowania - dodaje.

W trakcie wizyty trenerzy miedziowej Akademii mieli również okazję obejrzeć ligowy mecz Cardiff City z Brighton&Hove Albion FC, a także wymienić spostrzeżenia z Craigiem Bellamym. Legendarny piłkarz klubu ze stolicy Walii obecnie pracuje w nim jako trener indywidualny dla najbardziej utalentowanej młodzieży. Lubińscy szkoleniowcy spotkali się również z Dawidem Kowalskim, Polakiem pracującym dla angielskiej Premier League, który odpowiada za organizację międzynarodowych turniejów młodzieżowych.

Dla przedstawicieli Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie wyjazd na Wyspy Brytyjskie był nie tylko szansą na zdobycie wiedzy, ale także na przekazanie jej innym. Podczas pobytu w Cardiff nawiązali kontakt z lokalną akademią Zelga Football Academy, prowadzoną przez dwóch Polaków, by w wolnych chwilach prowadzić zajęcia dla trenujących w niej dzieci.

- W większości pochodziły z polskich rodzin, więc możliwość kontaktu z przedstawicielami klubu Ekstraklasy była dla nich dużym przeżyciem. Potraktowaliśmy to jako fajną okazję do zrobienia czegoś dobrego, a także promowania Zagłębia Lubin i zdrowego trybu życia za granicą - podkreśla Witold Lis.

Wizyta w Cardiff City to kolejny staż, podczas którego szkoleniowcy z Lubina mogli podpatrywać najlepsze wzorce pracy z młodzieżą. Niedawno zakończyli cykl odwiedzin w czołowych klubach holenderskich, z których także przywieźli cenną wiedzę.

- Staże w zagranicznych klubach to ważny element naszej pracy. Choć o Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie mówi się jako o najlepszej w kraju, nie ustajemy w wysiłkach, by ta opinia była cały czas aktualna, a co więcej - chcemy się ciągle rozwijać. Dokładamy wszelkich starań, by nasi trenerzy podnosili zawodowe kwalifikacje, a swoje doświadczenia konfrontowali ze specjalistami z innych europejskich ośrodków. Dlatego zależy nam na poznawaniu innych wzorców i metod treningowych oraz organizacji pracy w akademiach, które odnoszą sukcesy - komentuje Tomasz Dębicki, prezes KGHM Zagłębia Lubin.

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×