Holandia: Wspaniały pościg Ajaksu! Arkadiusz Milik bohaterem!

W meczu 31. kolejki Eredivisie Ajax Amsterdam zremisował przed własną publicznością z FC Utrecht 2:2, choć do 86. minuty przegrywał już 0:2. Bramkę na wagę punktu dla zespołu Franka de Boera zdobył Arkadiusz Milik!

Maciej Kmita
PAP / OLAF KRAAK

Dzięki remisowi Ajax utrzymał pozycję lidera Eredivisie, ale nie ma już przewagi punktowej nad PSV Eindhoven. Drużyna Arkadiusza Milika wyprzedza obrońcę tytułu za sprawą lepszego bilansu spotkań bezpośrednich, ale niewiele brakło, by Ajax stracił panowanie nad sytuacją i na trzy kolejki przed końcem sezonu wypuścił mistrzostwo z rąk.

Ekipa Franka de Boera już przed tygodniem zaprezentowała się poniżej oczekiwań, ale wówczas udało jej się pokonać walczący o utrzymanie SC Cambuur Leeuwarden (1:0). Utrecht poprzeczkę postawił zdecydowanie wyżej i zespół Milika po prostu nie sprostał zadaniu, choć za wspaniały pościg za wynikiem należą mu się brawa.

Ajax długo nie potrafił znaleźć sposobu na świetnie zorganizowanych gości. Dość powiedzieć, że pierwszy strzał w światło bramki rywali gospodarze oddali dopiero w 63. minucie. Rozgrywający drugi w karierze mecz w Eredivisie Filip Bednarek nie dał się jednak zaskoczyć Milikowi, który sprawdził go "główką" z siedmiu metrów.

Zobacz bramkę Milika: Świetny pościg Ajaksu i gol Milika (zobacz wideo)

Gospodarze weszli na wyższe obroty dopiero, gdy przegrywali 0:1. Siedem minut przed strzałem Milika fatalną stratę w środku pola zaliczył Davy Klaassen. Dzięki temu piłkę przejął Sebastien Haller, który od razu uruchomił na lewym skrzydle Andreasa Ludwiga, a ten idealnym dośrodkowaniem obsłużył Nacera Barazite, który pokonał Jaspera Cillessena strzałem z pięciu metrów.

W 73. minucie bliski wyrównania był Vaclav Cerny, ale po strzale młodego Czecha Bednarkowi w sukurs przyszedł słupek. 12 minut później drugi cios zadali goście. Patrick Joosten pomknął środkiem pola i huknął z 25 metrów tak, że Cillessen nie był w stanie skutecznie interweniować.

Część kibiców Ajaksu zaczęła w tym momencie wychodzić ze stadionu, ale odpowiedź gospodarzy była natychmiastowa. Kilkadziesiąt sekund po golu Joostena kontaktową bramkę zdobył Klaassen. Przesunięty do ataku stoper Mike van der Hoorn zgrał piłkę głową na 16. metr do kapitana Ajaksu, a ten pokonał Bednarka strzałem prosto z powietrza. Polski golkiper miał nikłe szanse na interwencję.

Trzy minuty później było już 2:2. Milika w swoim polu karnym sfaulował Willem Janssen, a "11" na gola zamienił sam Polak. Milik pokonał Bednarka pewnym strzałem tuż przy słupku, zdobywając już swoją 19. ligową bramkę w tym sezonie i przedłużając nadzieje Ajaksu na odzyskanie mistrzostwa Holandii.

Ajax Amsterdam - FC Utrecht 2:2 (0:0)
0:1 - Barazite 56
0:2 - Joosten 85'
1:2 - Klaassen 86'
2:2 - Milik (k.) 89'

Ajax Amsterdam zostanie mistrzem Holandii?