Serie A: Roma w końcówce zaskoczyła Napoli! Walka o wicemistrzostwo nabiera rumieńców

W szlagierze Serie A AS Roma skromnie pokonała SSC Napoli (1:0) po golu zdobytych w 89. minucie przez Radję Nainggolana. Dobre zawody w 35. kolejce Serie A rozegrał Wojciech Szczęsny.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / ETTORE FERRARI

Rozgrywane o nietypowej porze spotkanie dostarczyło kibicom umiarkowanych emocji. Początkowo nie działo się zbyt wiele ciekawego i dopiero w 23. minucie Wojciech Szczęsny musiał stanąć na wysokości zadania po strzale Driesa Mertensa. Po chwili Polaka pokonał Jose Callejon, jednak znajdował się na minimalnym spalonym.

Po półgodzinie rywalizacji Szczęsny błysnął formą, wygrywając pojedynek z Gonzalo Higuainem. Wyczekał bramkostrzelnego Argentyńczyka i zdołał odbić piłkę. Z remisu do przerwy bardziej zadowoleni mogli być więc kibice przeciętnie dysponowanej Romy.

Po przerwie w uderzeniach piłkarzy obu drużyn królowała niedokładność. Akcje jednych i drugich zapowiadały się obiecująco, ale piłka ostatecznie nie zmierzała w światło bramki. Coraz więcej zaczęło wskazywać na korzystny dla Napoli bezbramkowy remis.

W 72. minucie Szczęsny ponownie uratował swój zespół, broniąc w bardzo dobrym stylu uderzenie Mertensa. Niewiele później Napoli na prowadzenie powinien wyprowadzić rozgrywający 400. mecz dla SSC Marek Hamsik, ale w dogodnej pozycji przymierzył obok słupka! Przyjezdni mogli czego żałować, zwłaszcza że opuszczają Wieczne Miasto z pustymi rękami.

Luciano Spalletti na końcówkę meczu wpuścił do gry Francesco Tottiego, ale tym razem to nie "Il Capitano" okazał się bohaterem Romy. W 89. minucie piłka trafiła pod nogi Radji Nainggolana, który technicznym strzałem przy słupku sprzed pola karnego pokonał Pepe Reinę. Radość gospodarzy była ogromna, choć nic już nie zmieni faktu, że dobiegający końca sezon nie jest dla Giallorossich olśniewający.

Wynik poniedziałkowego pojedynku sprawia, że Roma ma do Napoli już tylko 2 punkty straty i lepszy bilans bezpośrednich meczów. Musi więc zgromadzić jeszcze o 2 "oczka" więcej, by obronić wicemistrzostwo Włoch i uniknąć konieczności startowania w eliminacjach Ligi Mistrzów.

Napoli ma jednak łatwiejszy terminarz i - w przeciwieństwie do konkurenta - dwa mecze na własnym terenie. Zespół Maurizio Sarriego powalczy z Atalantą (D), Torino (W) i Frosinone (D), z kolei Roma zmierzy się z Genoą (W), Chievo (D) i Milanem (W).

AS Roma - SSC Napoli 1:0 (0:0)
1:0 - Nainggolan 89'

Roma: Szczęsny - Florenzi (46' Maicon), Manolas (21' Zukanović), Ruediger, Digne - Pjanić, Keita, Nainggolan - Salah, Perotti, El Shaarawy (81' Totti).

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan (79' Lopez), Jorginho (90' Gabbiadini), Hamsik - Callejon, Higuain, Mertens (75' Insigne).

Żółte kartki: Pjanić, Ruediger (Roma) oraz Ghoulam, Koulibaly, Mertens (Napoli).