Euro 2016: bez strefy kibica w Warszawie

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podjął decyzję, że podczas finałów piłkarskich mistrzostw Europy w stolicy nie będzie działała strefa kibica. Powodem jest odbywający się w lipcu w tym mieście szczyt NATO.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
PAP/EPA / Paweł Supernak

Podczas Euro 2012 furorę w naszym kraju robiły strefy kibica, które powstały w wielu polskich miastach. Kibice na wielkich telebimach mogli oglądać tam wszystkie spotkania turnieju.

Największa strefa powstała w Warszawie, gdzie w czasie spotkań Biało-Czerwonych zbierało się blisko 100 tysięcy ludzi. Niestety, podczas zbliżających się mistrzostw Europy we Francji warszawiacy nie będą mieli takiej możliwości.

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy podjął decyzję, że podczas finałów Euro 2016 w stolicy nie będzie działała strefa kibica. Powodem jest odbywający się w lipcu w tym mieście szczyt NATO, który będzie miał miejsce na Stadionie Narodowym.

Na stronie internetowej urzędu pojawił się oficjalny komunikat w tej sprawie.

"Niestety w tym roku terminy meczów oraz organizacja strefy kibica w centrum Warszawy, spotyka się w czasie z największym w historii naszego miasta i kraju wydarzeniem - szczytem NATO. Zjazd w Warszawie przywódców i przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego będzie miał miejsce 8 i 9 lipca, jednak przygotowania do zabezpieczenia tego wydarzenia rozpoczną się dużo wcześniej.

Uczestnicy obu wydarzeń - zarówno politycy, jak i kibice - musieliby mieć zapewniony najwyższy stopień bezpieczeństwa. Zarówno przygotowanie miejsca spotkań przywódców jak i strefa, do której mogłoby przyjść nawet 10 000 osób - wymaga wyjątkowej logistyki i zabezpieczenia ze strony służb mundurowych i miejskich. Dodatkowo z uwagi na wymogi organizacji szczytu NATO w Warszawie będzie zamkniętych szereg ulic oraz zmieniona organizacja ruchu prywatnego oraz komunikacji miejskiej.

Wystąpią także utrudnienia w poruszaniu się pieszych. Miasto analizując możliwości logistyczne i potencjalne zagrożenia przeprowadziło rozmowy z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w okresie szczytu NATO. Uwzględniając ich argumentację, biorąc pod uwagę ogromną liczebność obydwu wydarzeń oraz pokrywające się terminy, miasto zdecydowało o rezygnacji z przygotowania strefy kibica na EURO 2016".

O tym, że inne polskie miasta także zrezygnowały z organizacji stref kibica, poinformowaliśmy wczoraj.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×