KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Euro 2016: chuligani, zagrożenie dla Europy czy wzór kibicowania? Jacy są polscy fani?

Przed rozpoczęciem mistrzostw Europy znany angielski specjalista do spraw chuliganów, Geoff Pearson nazwał polskich kibiców "największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa". Postawił ich na równi z rosyjskimi i angielskimi. Czy miał rację?

Mateusz Święcicki
Mateusz Święcicki
PAP / PAP/Bartłomiej Zborowski

Zdjęcia i film wykonane telefonem Samsung Galaxy S7

Pracownik Uniwersytetu w Manchesterze wciąż żyje stereotypami z lat 90 - tych, kiedy zamieszki na polskich stadionach były codziennością. Na opinie Brytyjczyków wpływają dramatyczne wydarzenia z dwóch meczów Polska - Anglia. Pierwszego, rozegranego na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 1993 roku, drugiego w Warszawie sześć lat później. Ale od tego czasu w Polsce zmieniło się absolutnie wszystko. Jeszcze przed rewolucją w infrastrukturze, kibice Biało-Czerwonych pokazali klasę na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku. To wtedy powstał powtarzany przez lata szlagwort "Gramy u siebie". I choć na kolejnych turniejach polscy fani nie sprawiali żadnych problemów, to wciąż ciąży na nich piętno - jak mówi Pearson - "nacjonalistycznych i ksenofobicznych grup ultraprawicowych".

Bolesne stereotypy, czyli walka ze złą opinią

Wskutek operowania stereotypami Sol Campbell przestrzegał Anglików przed wyjazdem do Polski i na Ukrainę, bo "wrócą stamtąd w trumnach". Przed inauguracją Euro 2016, czołowy brytyjski specjalista do spraw chuligaństwa w Europie ustawił kibiców Biało-Czerwonych na równi z rosyjskimi i angielskimi. Ocenił, że są największym, obok terroryzmu, zagrożeniem bezpieczeństwa na turnieju. Francuski dziennik "L'Equipe", który przeprowadził wywiad z pracownikiem Uniwersytetu w Manchesterze, do artykułu użył zdjęcia polskich i rosyjskich chuliganów walczących na moście Poniatowskiego w Warszawie w 2012 roku.

Pearson tkwi jednak w wielkim błędzie. Od lat grupy chuliganów nie angażują się w wyjazdy na mecze reprezentacji. Największy problem mają z tym dziś Rosjanie i Anglicy, co potwierdziły dramatyczne wydarzenia z Marsylii i mniej tragiczne w skutkach, w Lille. W stolicy północnej części Francji pojawiała się także niewielka niemiecka bojówka, która pobiła kilkunastu Ukraińców. Kłopotów z Polakami nie ma żadnych. Ani na stadionach, ani na ulicach miast, ani pod obiektami, na których rozgrywane są mecze. Tak dzieje się w miażdżącej większości przypadków, choć rewizje na francuskich stadionach są wyjątkowo dokładne i uporczywe. Przed starciem z Niemcami wielu kibiców stało w długich kolejkach. Przed wejściem na trybuny rewidowani byli co najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy kilkaset metrów od stadionu, po raz drugi tuż przed pojawieniem się w środku obiektu.

ZOBACZ WIDEO Euro 2016. Znany niemiecki dziennikarz: Polska może dotrzeć nawet do finału (źródło TVP)
Kibice stojący w długiej kolejce przed Stade de France. Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7 Kibice stojący w długiej kolejce przed Stade de France. Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7
Euro drobiazgowych rewizji, czyli jak sprawdzani są kibice

- Rozumiemy to, pokornie czekamy w kolejce - mówili mi polscy kibice w czwartkowy wieczór, którzy przyjechali do Paryża z Manchesteru. - Otrzymaliśmy informacje od UEFA, by pojawić się pod stadionem zdecydowanie wcześniej. Akceptujemy to, bo bezpieczeństwo na Euro 2016 jest najważniejsze.

- Jeżdżę za naszą kadrą od 25 lat, ale nigdy nie byłem jeszcze tak skontrolowany - opowiadał Maciej z Krosna. - Na wielu meczach rewizje osobiste były śmieszne. Mogłem przenieść na stadion nawet bombę. Tutaj sprawdzono mnie co najmniej dokładnie tak, jak na lotnisku. Spodziewałem się zaostrzonych środków bezpieczeństwa, ale nie aż tak.

Szczegółowo kibice rewidowani są na każdym stadionie. Francuskie służby zunifikowały kontrole, ale Stade de France jest dla nich obiektem szczególnym. To największy obiekt sportowy w kraju, położony w okrytym złą sławą miasteczku Saint-Denis. Jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w regionie paryskim, z rekordowym bezrobociem i kwitnącą przestępczością. Żaden inny stadion nie jest tak narażony na atak terrorystów jak SdF, dlatego mecze rozgrywane na nim są spotkaniami "podwyższonego ryzyka", choć francuskie służby używają określenia "szczególnej wrażliwości".

- O ile kontrole na ulicach miast, w centrach handlowych i sklepach uważamy za głęboką przesadę, o tyle przed stadionem jest to w pełni uzasadnione - mówili polscy kibice, którzy przyjechali z Chicago na spotkanie z Niemcami. - Ubraliśmy się w stroje krakowiaków, bo pamiętamy o naszej tożsamości i historii, choć od lat mieszkamy na emigracji. Musieliśmy ściągać wysokie buty i szczegółowo pokazywać co wnosimy w plecakach. Nie były to kontrole teoretyczne. Tu naprawdę prześwietlono nas od stóp do głów.

Stade de France podczas czwartkowego meczu z Niemcami.Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7 Stade de France podczas czwartkowego meczu z Niemcami.Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7
Polski kibic to pijany kibic?

Władze Saint-Denis nie potraktowały polskich i niemieckich kibiców z taką ostrością jak mer Lens, który w obawie przed zamieszkami przy okazji meczu Anglia - Walia wprowadził w mieście całkowitą prohibicję. Wizerunek polskiego, pijanego kibica, zataczającego się i wszczynającego awantury, nie jest aktualny. To przeszłość. Na terenie Stade de France dla Polaków otwarty był duży pub, w którym sprzedawano piwo i w którym usłyszeć można było jedynie polską muzykę disco - polo.


- Czujemy się jak u siebie, bo gramy u siebie - mówiła Jessica Ziółek, partnerka reprezentanta Polski Arkadiusza Milika. - Przyjechałam na mecz z przyjaciółmi i rodzicami. Byłam także w Nicei, będę na kolejnych spotkaniach. Polscy kibice są fantastyczni. Pokazują wielką klasę i udowadniają, że stereotypowe podejście do nich jest bardzo krzywdzące.

Polacy zdominowali dwa obiekty, na których do tej pory drużyna Adama Nawałki rozgrywała mecze grupowe. Tak było w Nicei i Saint-Denis. Olbrzymią przewagę widać było zwłaszcza podczas drugiego spotkania. Poza sektorami za bramkami, gdzie podział był wyraźny, w innych częściach stadionu siedzieli obok siebie niemieccy i polscy fani. Ale Biało-Czerwonych było zdecydowanie więcej. Byli też głośniejsi.

Wielką rewolucję w ostatnich latach przeszła również jakość kibicowania. Na meczach reprezentacji od lat nie ma zorganizowanego dopingu. To efekt braku porozumienia pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej i Ogólnopolskim Związkiem Stowarzyszeń Kibiców. Brakuje opraw, głośnych śpiewów i porywającej piłkarzy atmosfery. Ale nie ma też wyzwisk i obelg wykrzykiwanych w stronę rywali. Na Stade de France najostrzejsze było "Deutschland auf wiedersehen" ("Niemcy do widzenia"), które Polacy śpiewali kilka razy.
Jessica Ziółek, partnerka Arkadiusza Milika. Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7 Jessica Ziółek, partnerka Arkadiusza Milika. Zdjęcie zrobione telefonem Samsung Galaxy S7
- Szanujemy Niemców, ale nie mogliśmy sobie odmówić kilku małych nieprzyjemności. Zresztą to oni zaczęli, śpiewając: "Kto nie skacze, ten jest Polakiem". Ale nie przesadzajmy, to normalne - mówili mieszkający na co dzień w Paryżu, fani reprezentacji.

Wizerunek ksenofobicznego i nastawionego na zamieszki polskiego kibica zmienia się, choć bardzo powoli. Euro 2016 jest kolejnym turniejem, w którym Biało-Czerwoni walczą z krzywdzącymi stereotypami. Już dziś we francuskich mediach oceniani są bardzo pozytywnie. Przedturniejowe obawy o najazd polskich ultraprawicowych chuliganów wszczynających awantury były księżycowymi wizjami Geoffa Paersona. Anglik mylił się podobnie jak Sol Campbell w 2012 roku.

Zdjęcia i film wykonane telefonem Samsung Galaxy S7

Korespondencja z Paryża
Mateusz Święcicki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
własne
Komentarze (12)
 • pioter 720 Zgłoś komentarz
  Geoff Pearson przeproś łachu
  • tomexs Zgłoś komentarz
   Angielski balon nie może zdzierżyć, że Polacy przyjechali do Francji dobrze się bawić. Nie chlają do nieprzytomności, nie rzygają i nie wypróżniają się gdzie popadnie tak jak to
   Czytaj całość
   robi angielski kwiat. I co najważniejsze bójki i chuligaństwo polakom nie w głowie a tego angielski ochlapus już zdzierżyć nie da rady !
   • śmiechu82 Zgłoś komentarz
    Tak tak, takie rewizje szczegółowe że Chorwaci petardy wnieśli na stadion.... rewidują być może Anglików, Rosjan i Polaków.. reszta wchodzi po pobieżnej kontroli.
    • koalicja Zgłoś komentarz
     To jest zorganizowana kampania. Najgorsi kibice - ze wschodu Europy. ogłoszono to jeszcze przed Euro. Czyli Polacy, Rosjanie itd. Ukraińców nie ruszali o wiadomo, że polityka. Co prawda z
     Czytaj całość
     Polakami się nie zgodziło no ale i tak łatkę trzeba przypiąć. Ekspert był uprzemy kompletnie zapomnieć że przemoc stadionowa narodziła się w Anglii i to Angole są winni śmierci 39 kibiców na Heysel. Przyjmowanie dopingu - tylko na wschodzie Europy, w Rosji, pozostała część swiata -absolutnie czysta. I to wszystko po aferach z amerykańskimi biegaczami, kolarzami, ikonami sportu jak Armstrong. Rzygać się chce, niestety polityka wkroczyła do sportu na całego.
     • tomexs Zgłoś komentarz
      Pearson to typowy angielski ochlapus obrzucił ludzi g....nem i chociaż widzi osioł, że racji nie ma to ani myśli przeprosić. O Polsce, Polakach i polskich kibicach wie tyle co mu Petru z
      Czytaj całość
      Kijowskim w Brukseli nagadali.
      • rhylski Zgłoś komentarz
       Ha,ha,ha.....a chorwaccy kibole udowodnili że przedmiot o właściwościach wybuchowych można wnieść i można spokojnie użyć ...pierdu,pierdu z tymi kontrolami.
       • Kamil Glowinsk Zgłoś komentarz
        Bylem w Nicei , toz kurde zabawa byla przednia , nic tylko jechac, Polacy i Irlandczycy to najlepsi kibice w Europie !!!!
        • wyjadacz bigosu Zgłoś komentarz
         nie prawda raz poszlo gola gola gola strzelcie kur.a gola.a z ta kontrola to przesadzili bo koledze nie pozwolili wniesc wiskacza dziwne hehe.mi pies wywalil zgrzewe browara do kosza ale pozniej
         Czytaj całość
         grzecznie wyjal bo sie okazalo ze z puszka mozna przed stadionem podruzowac wiec na szczescie melanz trwal.ps murzyn grajacy disko srolo hehe
         • Henryk Wiech Zgłoś komentarz
          Mnie się podobało jak Polacy pod Irlandczyków śpiewali"ogórek,ogórek zielony ma garniturek".
          • Антон Абрамов Zgłoś komentarz
           mamy najlepszych kibiców w europie a ci angole niech się walą!!!!
           • Widzę Myszy Zgłoś komentarz
            Ale ta Jessica jest paskudna. Fuj!
            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
            ×
            Sport na ×