Górnik zwycięstwem zakończył okres przygotowawczy

W rozgrywanym na sztucznej murawie w Tychach meczu kontrolnym Górnik Zabrze pokonał w generalnej próbie przed ligową inauguracją miejscowy GKS 0:3. Bramki dla zabrzańskiego zespołu zdobyli pomocnik Adam Danch i napastnicy Dawid Jarka i Tomasz Zahorski. W przerwie meczu trener Górnika, Henryk Kasperczak dokonał dziewięciu zmian, pozostawiając na placu gry jedynie bramkarza Sebastiana Nowaka i pomocnika Pawła Strąka.

Marcin Ziach

Zwycięstwem zakończyła okres przygotowawczy do rundy wiosennej drużyna Górnika Zabrze. Wprawdzie według pierwotnych ustaleń rywalem zabrzan w ostatnim meczu sparingowym przed startem rundy rewanżowej ekstraklasy miała być inna drużyna elity, Odra Wodzisław Śląski, jednak w połowie tego tygodnia wodzisławianie podjęli decyzję o zaniechaniu sparingowej potyczki z zabrzanami, przedłużając do soboty swój pobyt w tureckiej Alanyi.

Drużyna z Roosevelta szybko znalazła jednak drużynę, która w miejsce wodzisławian zgodziłaby się potykać z nimi w meczu kontrolnym. Wybór padł na GKS Tychy, w barwach którego występuje kilkoro zawodników znanych w przeszłości z występów na boiskach ekstraklasy. Mowa tutaj m.in. o byłym bramkarzu Polonii Bytom, Marcinie Suchańskim, byłym defensorze Górnika, Sylwestrze Dębowskim czy napastniku Krzysztofie Bizackim, który strzelał bramki w ekstraklasie dla chorzowskiego Ruchu.

Występujący na co dzień w II lidze tyszanie długo dzielnie się bronili przed atakami ostatniej drużyny ekstraklasy. Do przerwy utrzymywał się wynik bezbramkowy, a po przerwie przez kolejne 26-minut górnicy nie byli w stanie sforsować tyskiej defensywy. Przełom nastąpił dopiero w 72. minucie, kiedy piłkę do siatki GKS skierował Adam Danch. Stracona bramka podziałała dekoncentrująco na tyski zespół, bowiem po kilkudziesięciu sekundach po raz kolejny dali się zaskoczyć, a prowadzenie zabrzan na 2:0 podwyższył Dawid Jarka. Na tym jednak nie koniec trafień Górnika, bowiem w 77. minucie Suchańskiego pokonał Tomasz Zahorski ustalając wynik spotkania na 3:0 dla drużyny gości.

GKS Tychy - Górnik Zabrze 0:3 (0:0)

GKS Tychy: Suchański - Kozłowski, Masternak, Zadylak, Dębowski - Odrobiński, Kasprzyk (66' Wawrzyniak), Ankowski (59' Wróbel), Bizacki - Żyła, Wesecki (59' Ziaja).

Górnik Zabrze: Nowak - Bonin (46' Gancarczyk), Banaś (46' Smirnovs), Pazdan (46' Krotofil), Magiera (46' Marciniak) - Gorawski (46'Zahorski), Przybylski (46' Danch), Strąk, Kołodziej (46' Kiżys), Pitry (46' Madejski) - Szczot (46' Jarka).