Sparingowo: Piast Gliwice udanie kończy przygotowania

W ostatnim sparingu przed grą w eliminacjach Ligi Europy Piast Gliwice pokonał 2:1 czeską Sigmę Ołomuniec. Bramki dla wicemistrza Polski zdobyli Marcin Pietrowski oraz Tomasz Mokwa.

Sebastian Kordek
PAP / Andrzej Grygiel
Już w 40. sekundzie Czesi powinni byli wyjść na prowadzenie. Tomas Zahradnicek ładnie doszedł do prostopadłego podania, wyprzedzając obrońców Piasta Gliwice i wyszedł sam na sam z Dobrivojem Rusovem. Minął bramkarza gospodarzy, ale za daleko wypuścił sobie piłkę i nie trafił do pustej bramki. W odpowiedzi Maciej Jankowski uderzył z dystansu, ale bardzo niecelnie.

Po upływie ponad dziesięciu minut Sigma Ołomuniec ponownie mocno zagroziła wicemistrzom Polski. Martin Sladky potężnie huknął z okolic 25. metra, a Rusov końcówkami palców sparował futbolówkę na rzut rożny.

Goście przeważali, ale to gliwiczanie wyszli na prowadzenie. Marcin Pietrowski przejął piłkę pod własnym polem karnym, szybko ją rozegrał i podłączył do akcji ofensywnej. Gdy Josip Barisić mknął na bramkę Milosa Buchty, to "Pietro" zupełnie niepilnowany biegł drugą stroną boiska. Chorwat go zauważył i odegrał do swojego kolegi, który pewnym strzałem w krótki słupek z okolic jedenastego metra otworzył wynik spotkania.

W 48. minucie powinno być 2:0. Bartosz Szeliga, który po zmianie stron przeniósł się z obrony do ataku, pomknął prawym skrzydłem i wyłożył piłkę jak na tacy Sasy Zivecowi, lecz Słoweniec w sytuacji sam na sam trafił prosto w bramkarza.

Spotkanie było wyrównane, a sytuacji podbramkowych żadna ze stron nie stwarzała zbyt wiele. W 66. minucie Piast strzelił jednak drugą bramkę. Patrik Mraz zagrał płasko i mocno w pole karne na długi słupek, gdzie stał Tomasz Mokwa, któremu pozostało dostawić nogę z najbliższej odległości.

W 80. minucie Sigma trafiła do siatki Jakuba Szmatuły. Martin Sladky dośrodkował z rzutu wolnego, a w polu karnym najlepiej odnalazł się Ales Skerle, który głową skierował piłkę do bramki. Po chwili powinno być 3:1. Paweł Moskwik znalazł w obrębie "szesnastki" Szeligę, który dzięki jego podaniu stanął oko w oko z Buchtą, ale zmarnował kolejną świetną okazję.

Piast Gliwice - Sigma Ołomuniec 2:1 (1:0)
1:0 - Marcin Pietrowski 20'
2:0 - Tomasz Mokwa 66'
2:1 - Ales Skerle 80'

Piast Gliwice: Dobrivoj Rusov (46' Jakub Szmatuła) - Bartosz Szeliga (86' Dominik Budzik), Marcin Pietrowski, Hebert Silva Santos - Radosław Murawski (78' Igor Sapała), Martin Bukata (46' Edvinas Girdvainis) - Mateusz Mak (46' Tomasz Mokwa), Sasa Zivec (68' Paweł Moskwik), Patrik Mraz (78' Marcin Flis) - Maciej Jankowski (55' Gerard Badia), Josip Barisić (46' Uros Korun).

Sigma Ołomuniec (skład wyjściowy): Milos Buchta - Jakub Habusta, Martin Sladky, Martin Sindelar, Simon Falta, Michal Veprek, Jakub Petr, Tomas Zahradnicek, Martin Hala, Ales Skerle, Jakub Yunis.

Żółte kartki: Jemelka, Skerle (Sigma).

Sędzia: Piotr Lasyk (ŚZPN).

Czy Piast Gliwice zakwalifikuje się do fazy grupowej Ligi Europy?