Komplet uczestników Pucharu Narodów Afryki 2017. W stawce drużyna polskiego trenera

Znamy już wszystkie 16 reprezentacji, które od 14 stycznia do 5 lutego 2017 roku na boiskach w Gabonie wezmą udział w Pucharze Narodów Afryki. Po raz pierwszy w historii do mistrzostw Czarnego Lądu do ich finałów zakwalifikowała się Gwinea Bissau.

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
East News

Jako pierwsza kwalifikację wywalczyła reprezentacja Maroka, która pierwotnie została wykluczona przez CAF z dwóch kolejnych edycji z powodu wycofania się przez federację tego kraju z organizacji mistrzostw Afryki w 2015 roku. Jednak decyzję tę anulował Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu. Podopieczni Herve Renarda wygrali pierwsze cztery mecze eliminacyjne i już w marcu zapewnili sobie start w imprezie głównej.

Spore kłopoty z awansem mieli obrońcy tytułu, zawodnicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Iworyjczycy w swojej trzyzespołowej grupie z czterech spotkań wygrali tylko jedno, a trzy pozostałe zremisowali. Zdołali jednak wyprzedzić o punkt drużynę Sierra Leone, a także o dwa reprezentację Sudanu.

Na boiskach w Gabonie nie zobaczymy Nigerii. Super Orły zajęły drugie miejsce w grupie D z dorobkiem 5 punktów. Wygrał ją Egipt, który zgromadził dwa razy więcej oczek. Sytuację mistrzów kontynentu z 2013 roku skomplikowało wycofanie się drużyny Czadu (z powodów finansowych) w trakcie kwalifikacji. Wyniki meczów z jej udziałem zostały anulowane, przez co pozbawiono uczestników grupy możliwości uzyskania awansu z drugiej pozycji na podstawie bilansu z pozostałymi ekipami na tej pozycji w innych grupach. Oznacza to, że Nigeryjczycy po raz drugi z rzędu nie zagrają w Pucharze Narodów Afryki.

Wystąpią w nim za to po raz pierwszy w swojej historii piłkarze z Gwinei Bissau, którzy w ostatecznym rozrachunku znaleźli się przed Kongiem, Zambią i Kenią. Po 39 latach przerwy w turnieju głównym zagra też reprezentacja Ugandy, która znalazła się w gronie dwóch drużyn z drugich miejsc mających najlepszy bilans w eliminacjach. Ugandyjczycy zgromadzili tyle samo punktów, co zwycięzcy grupy D z Burkina Faso, ale mieli gorszy bilans bramkowy w meczach z finalistami PNA z 2013 roku.

ZOBACZ WIDEO: Tomaszewski: Zieliński nie może grać obok Krychowiaka (źródło TVP)

W ostatniej kolejce kwalifikacji prawo startu w mistrzostwach Afryki zapewniła sobie prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji. Orły Kartaginy pokonały w decydującym spotkaniu Liberię 4:1.

Podział grup Pucharu Narodów Afryki 2017 poznamy podczas losowania, które zaplanowano na 19 października w stolicy Gabonu, Libreville.

Pełna lista uczestników Pucharu Narodów Afryki 2017:

Gabon (gospodarz),
Maroko,
Algieria,
Kamerun,
Senegal,
Egipt,
Ghana,
Gwinea Bissau,
Zimbabwe,
Mali,
Wybrzeże Kości Słoniowej,
Uganda,
Burkina Faso,
Tunezja,
Demokratyczna Republika Konga,
Togo

Puchar Narodów Afryki 2017 wygra:

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×