Śląsk - Ruch: "Pepe" razy dwa i kontrowersyjny karny

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński /
PAP / Maciej Kulczyński /

Trzy gole padły we Wrocławiu w meczu kończącym 8. kolejkę Lotto Ekstraklasy. Śląsk przegrał z Ruchem Chorzów 1:2. Bramki dla Niebieskich zdobywał Piotr Ćwielong, a dla gospodarzy z rzutu karnego trafił Ryota Morioka.

Waldemar Fornalik na mecz ze Śląskiem do gry desygnował dwóch niedawno pozyskanych graczy. W składzie Ruchu znaleźli się były gracz wrocławian Marcin Kowalczyk oraz wracający po roku na Cichą Eduards Visnakovs. Mariusz Rumak nie dokonał roszad w wyjściowej jedenastce. Na ławce usiadł Joan Angel Roman.

Początek spotkania nie mógł zadowolić kibiców. Żadna z drużyn nie potrafiła na dłużej wywalczyć przewagi na boisku. Piłkarze przedostawali się pod bramkę rywala, ale nie oddawali strzałów. Dopiero w 21. minucie obejrzeliśmy pierwsze celne uderzenie. Po wrzutce z rogu głową w dobrze ustawionego Kamila Lecha trafił Adam Kokoszka. Chwilę później błąd popełnił Rafał Grodzicki, który podał piłkę rywalowi. Ryota Morioka przez kilkadziesiąt metrów biegł sam naprzeciwko Lecha, ale bramkarz Niebieskich doskonale obronił. Po kolejnych kilkudziesięciu sekundach sprzed pola karnego tuż obok słupka huknął Kamil Biliński.

Kilka akcji wrocławian dodało pewności graczom Śląska, którzy uzyskali przewagę. Zepchnięty w okolice własnego pola karnego Ruch odpierał jednak ataki rywali. W kolejnych minutach mecz się wyrównał, a jego tempo spadło. Goście pierwszy celny strzał na bramkę rywala oddali w 38. minucie i od razu objęli prowadzenie. Chorzowianie ładnie rozegrali piłkę w środku pola. Patryk Lipski podał do znajdującego się w polu karnym Piotra Ćwielonga, a ten przelobował Mariusza Pawełka. Po 308 minutach we Wrocławiu w końcu padł gol. W 41. minucie Ruch mógł podwyższyć wynik, ale strzał Visnakovsa z ok. 16 metrów poszybował tuż obok bramki.

Po przerwie Śląsk zaatakował i w 50. minucie mógł doprowadzić do wyrównania. Ogromnego błędu defensywy Ruchu nie potrafił wykorzystać Morioka, który nie trafił w bramkę. Dwie minuty później chorzowianie podwyższyli prowadzenie. Po dośrodkowaniu Pawełek wybił piłkę przed pole karne, przejął ją Ćwielong i po chwili uderzył tuż przy słupku. Futbolówka przeszła przez gąszcz nóg graczy Śląska, a bramkarz nie zdołał jej sięgnąć. W 56. minucie Niebiescy mogli zdobyć trzeciego gola. Po kontrze w dobrej pozycji Ćwielong głową uderzył ponad bramką.

{"id":"","title":""}

Wrocławianie przegrywając dwoma golami nie byli w stanie poważniej zagrozić przyjezdnym. W 59. minucie celnie, ale zbyt słabo uderzył Ostoja Stjepanović. To kontry Ruchu wyglądały groźniej.

W 62. minucie Mariusz Rumak dokonał dwóch zmian. Na boisku pojawili się Lorenzo Ortega oraz Mario Engels, a po kolejnych minutach Joan Angel Roman. W 72. minucie Śląsk po raz pierwszy od dłuższego czasu znalazł się pod bramką Lecha, ale obrona Ruchu była czujna. Niebiescy prowadząc dwoma golami kontrolowali przebieg gry.

Kwadrans przed końcem Śląsk wrócił do gry. Sędzia podjął kontrowersyjną decyzję dopatrując się faulu Kamila Lecha na Ortedze i podyktował dla gospodarzy rzut karny. "Jedenastkę" wykorzystał Morioka. Bramkarz wyczuł Japończyka, ale nie zdołał odbić piłki.

Kontaktowy gol chwilowo dodał skrzydeł gospodarzom, którzy poczuli, że meczu nie muszą przegrać. Ruch cofnął się pod własną bramkę i sporadycznie wyprowadzał kontry. Ostatecznie Niebiescy dowieźli wygraną do końca, odnosząc drugie wyjazdowe zwycięstwo w sezonie. Dla Śląska była to pierwsza przegrana na własnym stadionie od marca.

Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 1:2 (0:1) 0:1 - Ćwielong 38' 0:2 - Ćwielong 52' 1:2 - Morioka (k.) 75'

Składy: Śląsk Wrocław:

Mariusz Pawełek - Mariusz Pawelec, Piotr Celeban, Adam Kokoszka, Lasza Dwali - Filipe Goncalves, Ostoja Stjepanović, Alvarinho (69' Joan Angel Roman), Łukasz Madej (62' Mario Engels) - Ryota Morioka - Kamil Biliński (62' Lorenzo Riera Ortega). Ruch Chorzów:

Kamil Lech - Martin Konczkowski, Rafał Grodzicki, Marcin Kowalczyk, Michał Koj - Kamil Mazek (90+1' Miłosz Przybecki), Łukasz Surma, Maciej Urbańczyk, Piotr Ćwielong - Patryk Lipski - Eduards Visnakovs (83' Jakub Arak). Żółte kartki: